Bizimle dalga geçiyorlar!

banner37

Birçok ürünü ve hammaddeyi Türkiye’den ithal eden KKTC’nin ekim ayı enflasyon oranının Türkiye’den düşük çıkması, akılları karıştırdı; enflasyon hesaplarının doğru düzgün yapılmadığıyla ilgili iddiaları yeniden alevlendirdi. Türkiye’de ekim ayı enflasyonu yüzde 2, KKTC’de ise yüzde -0,42 olarak açıklandı; bu “garip hesaplamaya” kargalar bile güldü; ekonomistler, sendikalar ve vatandaşlar, her şeyin ateş pahası olduğu KKTC’de neyin ucuzladığını sordu:

banner87
Bizimle dalga geçiyorlar!
banner90
banner8

İNTİKAM MI ALIYORLAR?... İğneden ipliğe her şeyi dövize endekslenen, birçok ürünü ve hammaddeyi Türkiye’den ithal eden KKTC’de ekim ayı enflasyon rakamları, büyük tepki topladı. Türkiye’de yüzde 2 olarak açıklanan ekim enflasyonunun KKTC’de (0.42) olması, yani fiyatların daha da ucuzlaması, ekonomi literatürünü de alt-üst etti. Bu durumu yorumlayan ekonomi çevreleri, “hayat pahalılığından yüzde 2 kesinti yapılması kararını alan hükümetin yargıya takılmasının intikamını ekim ayı enflasyonundan çıkarmak için verilerle oynadığı” iddialarını ortaya attı ve bu rakamların gerçek olmadığını öne sürdü

KKTC’NİN ENFLASYON ORANI DAHA DÜŞÜK ÇIKTI… KKTC’nin ekim ayı enflasyon oranı her ne hikmetse Türkiye’den düşük çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu ekim ayı enflasyon oranını yüzde 2, KKTC istatistik kurumu ise yüzde 0,42 olarak açıkladı. Birçok ürünü Türkiye’den ithal eden ve para birimi olarak da Türkiye gibi TL kullanan KKTC’nin enflasyon oranının nasıl Türkiye’den düşük çıktığı, ateşli tartışmalara yol açtı

“HESAPLAMA YAPILIRKEN ESKİ VERİLER KULLANILIYOR”… KTAMS Başkanı Güven Bengihan, enflasyon oranı belirlenirken Devlet Planlama Örgütü’nün 2015 yılında yapılan Hane Halkı İş Gücü Anketi’ni baz alarak tüketim sepetini belirlediğini söyledi. Ancak tüketim sepetinin zaman içerisinde değişmesi gerektiğini kaydeden Bengihan, 2015 yılı göz önünde bulundurulduğu için sonucun da doğru çıkmadığını belirtti

“TÜRKİYE’DEN DÜŞÜK ÇIKMASI İMKÂNSIZ”… Ekonomist Göksel Saydam, Türkiye’de enflasyon oranı eksilerde çıkmazken, Türkiye’den sürekli ithalat yapan KKTC’nin enflasyon oranının eksi çıkmasının tuhaf bir durum olduğunu söyledi. Enflasyon oranını hesaplarken oluşturulan sepetteki oranların göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydeden Saydam, ayrıca bu sepette olmazsa olmazlardan olmayan piyango gibi birimlerin de yer aldığını vurguladı. Saydam, “Türkiye’de enflasyon oranı 1 çıksa, bizde 1.5 çıkar. Bu oran nasıl hesaplandı?” diye sordu

Ceren ÖZBİL

Gariplikler ülkesi KKTC’de, enflasyon gibi çok ciddi bir konuda da garip bir durum yaşanıyor. Hayatın, yani yaşamın pahalandığının ya da ucuzladığının göstergesi kabul edilen ve en önemlisi de kamu çalışanları ve emeklileri ile sigorta emeklilerinin maaşlarını çok yakından ilgilendiren enflasyon, ya da bir diğer deyişle hayat pahalılığı rakamları ile oynandığı iddiaları bir kez daha gündemde.

Devlet Planlama Örgütü’nün (DPÖ) önceki gün açıkladığı ekim ayı enflasyon rakamları, “kargaları bile güldürecek” türdeydi.

DPÖ’nün ekim ayında KKTC’nin pahalılaşmayı bırakın, ucuzladığı yönündeki verileri, ekonomi literatürünü dahi alt-üst edecek kadar vahimdi.

Türkiye’deki enflasyon oranının çok gerisinde kalan KKTC’deki ekim enflasyonu, “bir garip hesap” olarak kayıtlara geçti.

Birçok ürün ve ham maddeyi Türkiye’den ithal eden KKTC ekim ayı enflasyon oranının Türkiye’deki ekim ayı enflasyon oranından düşük çıkması, KKTC’deki enflasyon oranının nasıl hesaplandığının bir kez daha sorgulanmasına neden oldu.

Türkiye’de ekim ayı enflasyon oranı yüzde 2, KKTC’de ise yüzde -0,42 olarak açıklandı. Bir başka deyişle Türkiye’de ekim ayında hayat yüzde 2 oranında pahalılaşırken, KKTC’de her ne hikmetse ucuzlama oldu.

İğneden ipliğe her şeyi dövize endekslenen, birçok ürünü ve hammaddeyi Türkiye’den ithal eden KKTC’de ekim ayı enflasyon rakamları, büyük tepki topladı.

Türkiye’de yüzde 2 olarak açıklanan ekim enflasyonunun KKTC’de (-0.42) olması, yani fiyatların daha da ucuzlaması anlamına gelen bu durumu yorumlayan ekonomi çevreleri, “hayat pahalılığından yüzde 2 kesinti yapılması kararını alan hükümetin yargıya takılmasının intikamını ekim ayı enflasyonundan çıkarmak için verilerle oynadığı” iddialarını ortaya attı ve bu rakamların gerçek olmadığını öne sürdü.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan KTAMS Başkanı Güven Bengihan ve Ekonomist Göksel Saydam ülkedeki enflasyon hesaplamasını değerlendirdi.

Bengihan, bu oranlar hesaplanırken Devlet Planlama Örgütü’nün (DPÖ) 2015 yılında yapılan Hane Halkı İş Gücü Anketi’ni baz alarak tüketim sepetini belirlediğini ve 2015’ten günümüze baz alınan ürünlerin ve oranlarının değiştirilmiş olması gerektiğini anlattı.

Göksel Saydam ise Türkiye’de enflasyon oranı eksilerde çıkmazken, Türkiye’den sürekli ithalat yapan KKTC’nin enflasyon oranının eksi çıkmasının tuhaf bir durum olduğunu söyledi

Bengihan: -0,42 oranı gerçeği yansıtmıyor

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, enflasyon oranı belirlenirken DPÖ’nün 2015 yılında yapılan Hane Halkı İş Gücü Anketi’ni baz alarak tüketim sepetini belirlediğini anımsattı.

Ancak tüketim sepetinin zaman içerisinde değişmesi gerektiğini kaydeden Bengihan, 2015 yılı göz önünde bulundurulduğu için sonucun da doğru çıkmadığını belirtti.

Gelişmiş ülkelerde enflasyon oranının ortaya çıkması için baz alınacak ürünler ve miktarlar belirlenirken her yıl anket yapıldığının altını çizen Bengihan, bizde ise hâlâ 2015 yılından kalan verilerin kullanıldığını ifade etti.

Bengihan ayrıca, 2015 yılından önce de 2008 verilerinin kullanıldığını yani 7 yıl aynı verilerin kullanıldığını söyledi.

Güven Bengihan, bu -0.42 oranının gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

“Devlet mali sıkıntıları mazeret göstermekten vazgeçmeli”

Bengihan, yetkililerin Hane Halkı İş Gücü Anketi’nin düzenli yapılamamasına gerekçe olarak mali sıkıntıları gösterdiğini ancak bu mali sıkıntıları aşmanın da devlet yetkililerinin görevi olduğunu kaydetti

Devletin “para yok” bahanesini kullanarak okul, yol, hastane gibi birçok şeyi yapmadığını, ancak siyasi partilere verilen katkıyı 14.5 milyon TL’den 17.5 milyon TL’ye çıkardığını ifade eden Bengihan, “Basın Destek Fonu’na aktarılan para kesiliyor, ancak siyasi partilere yapılan destek artırılıyor” dedi.

Saydam: KKTC’nin enflasyon oranı Türkiye’den yüksek olmalı

Ekonomist Göksel Saydam, Türkiye’de enflasyon oranı eksilerde çıkmazken, Türkiye’den sürekli ithalat yapan KKTC’nin enflasyon oranının eksi çıkmasının tuhaf bir durum olduğunu söyledi.

Enflasyon oranını hesaplarken oluşturulan sepetteki oranların göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydeden Saydam, ayrıca bu sepette olmazsa olmazlardan olmayan piyango gibi birimlerin de yer aldığını vurguladı. Saydam, şöyle konuştu:

“Türkiye’de enflasyon oranı 1 çıksa bizde 1.5 çıkar. Bu oran nasıl hesaplandı? Enflasyon oranı hesaplanırken sepette eklenen ürünlerin oranlarının yeniden gözden geçirilmesi gerekir.  Ayrıca bu ürünler arasında ihtiyaç olmayan ürünler de yer alıyor”.

KKTC İstatistik Kurumu’nun açıklaması:

İstatistik Kurumu, Ekim ayı enflasyon oranının – 0.42 olduğunu açıkladı. Ekim ayı enflasyon oranında, bir önceki yılın Aralık ayına göre ise yüzde 10.71 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7.31 değişim gerçekleşti.

KKTC İstatistik Kurumu Başkanı Dr. Türel Özer Öksüzoğlu, 2019 yılı Ekim ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon oranlarını açıkladı.

Açıklamaya göre, bir önceki aya göre, endekste kapsanan 268 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 134 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti. En yüksek fiyat artışı gösteren ilk üç mal/hizmetin ‘Tarihi Bina ve Yapılara Giriş Ücreti’, ‘Aşı Yaptırma için Ödenen Ücret’ (Grip Aşısı) ve Gazete; en büyük fiyat düşüşü gösteren ilk üç mal veya hizmetin ise ‘Limon’, ‘Marul’ ve ‘Beyaz Lahana’ (Sarma) olduğu kaydedildi.

Ana mal gruplarına göre bir önceki aya göre değişim oranı aşağıda belirtilen şekilde gerçekleşti:

“Giyim ve Ayakkabı ana grubunda yüzde 22.20 artış; Sağlık ana grubunda yüzde 3.24 artış; Çeşitli Mal ve Hizmetler ana grubunda yüzde 0.72 artış; Lokanta ve Oteller ana grubunda yüzde 0.39 artış; Konut, Su, Elektrik, Gaz ve Diğer Yakıtlar ana grubunda yüzde 0.35 artış; Alkollü İçecekler ve Tütün ana grubunda yüzde 0.26 artış;    Haberleşme ana grubunda yüzde 0.21 artış; Eğitim ana grubunda yüzde 0.07 artış; Eğlence ve Kültür ana grubunda yüzde 6.18 azalış; Ulaştırma ana grubunda yüzde 3.53 azalış; Gıda ve Alkolsüz İçecekler ana yüzde 0.51 azalış; Mobilya, Ev Aletleri ve Ev Bakım Hizmetleri ana grubunda yüzde 0.14 azalış”

Sağlık ana grubu Aşı Yaptırma İçin Ödenen Ücret (Grip Aşısı), Kan ve Kan Yapıcı Organlarla İlgili İlaçlar, Mamografi Çektirme Ücretindeki artışlar nedeniyle en çok yükselen ikinci ana grup olmuştur.

Ekim ayında endekse yansıyan tüm döviz kurlarının ortalaması artı oldu.

Türkiye Ekim 2019 Enflasyon oranı:

Türkiye’de enflasyon ekimde yüzde 2 artarken, yıllık bazda yüzde 8,55 oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ekim ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 16,81, yurt içi üretici fiyatları yüzde 22,58 arttı. Aylık bazda Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 2, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0,17 artış gösterdi. TÜFE, ekimde geçen yılın aralık ayına göre yüzde 10,59, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,55 yükseldi. Böylece TÜFE'de Aralık 2016'daki 8,53'lük artıştan sonra yıllık enflasyonda en düşük artış oranı gerçekleşti.

Enflasyon oranı belirlenirken fiyatları göz önünde bulundurulan bazı ürünler:

Patlıcan (Taze Sebze)

Salatalık (Taze Sebze)

Biber Dolmalık (Taze Sebze)

Domates (Taze Sebze)

Karpuz

Kavun

Av Fişeği (Av Malzemeleri)

Etüd ücreti (Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim)

Biber Çarliston (Taze Sebze)

Özel Ortaokul Ücreti

Maydanoz (Taze Sebze)

Erik (Taze)

Özel Üniversite Ücreti (TC Uyruklu Öğrenci)

Üzüm (Taze)

Bal Kabağı (Taze Sebze)

Anaokulu Ücreti

Kuru Soğan (Taze Sebze)

Özel Lise

Özel İlköğretim Ücreti

Pazı (Taze Sebze)

Piyango Bileti (TC)

Limon (Taze)

Börülce (Taze Sebze)

Bullez (Taze Sebze)

Kolakas

Armut (Taze)

Uçak Ücreti (Ercan-Antalya)

Kereviz (Taze Sebze)

Yurt Dışı Tur (Kültür Amaçlı-İtalya)

Marul (Taze Sebze)

Hazır Kahve (Üçü Bir Arada, İkisi Bir Arada vb.)

Gofret Çikolata Kaplı

LPG Gazı Tüp Ücreti Piknik Tüp

LPG Gazı Tüp Ücreti 10 Kg'lık Tüp

Elma (Taze)

Otel Ücreti (Yatak Ücreti) (Çift Kişi)

Otel Ücreti (Yatak Ücreti) (Tek Kişi)

Feribot Ücreti (Girne-Taşucu)

Sarımsak (Taze Sebze) -

Feribot Ücreti(Girne-Alanya)

Benzin Kurşunsuz 95 Oktan

Gerçek Kira Ücreti

Tatil Amaçlı Turlar (Yurt Dışı Bir Hafta ve Daha Fazla Süreli)

Otel Ücreti (Yatak Ücreti) (Çift Kişi)

Elektrik Faturası (0-250 KWH)

Özel Üniversite Ücreti (TC Uyruklu Öğrenci)

Cep Telefonu Görüşme Ücreti (Fatura-A GSM OPERATÖRÜ)

İkinci El Otomobil Hatcback Tipi - HB (Dört Kapılı) (Benzinli)

Elektrik Faturası (251-500 KWH)

Su Faturası (Belediye)

Ekmek Normal Ekmek (Dilimli veya Bütün)

Özel Üniversite Ücreti (Üçünçü Ülke Uyruklu Öğrenci)

Yurt Dışı Tur (Kültür Amaçlı-İtalya)

Yurt Dışı Tur (Kültür Amaçlı-Fransa

Dizel (Eurodizel)

Otomobil (G MARKA-Benzinli)

Özel İlköğretim Ücreti

Kuzu Eti Pirzola

LPG Gazı Tüp Ücreti 10 Kg'lık Tüp (Ev Tüpü)

Dana Eti Kıyma

Hellim

Özel Üniversite Ücreti (KKTC Uyruklu Öğrenci)

Araba için Full Servis

Tavuk Temizlenmiş Bütün

Oturma Odası Takımı Modern (1 Üçlü, 4 Tane Tek Koltuk)

Süt Uzun Ömürlü

Kültürel Amaçlı Turlar (Yurt Dışı Bir Hafta ve Daha Fazla Süreli)

Hastane Ameliyat Ücreti (Özel Hastane,Tek Kişilik Özel Oda)

Cep Telefonu (Akıllı)

Özel Lise Ücreti

Elektrik Faturası (501-750 KWH)

Su Damacana (Pet Şişe)

Sigara (Yabancı)( I MARKA)

Özel Ortaokul Ücreti

Yoğurt Kaymaklı (Plastik Kase)

Tavuk Dolma (Restoranda)

Gündelikçi Ücreti

Balık Izgara (Restoranda)

Sigara (Yabancı)( E MARKA)

Lastik Dış (Araç Yedek Parça)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75