'Bizlerin onayı olmadan hiçbir proje kabul edilemez'

banner37

Eski adı Goççina olan Erenköy, 1964' den sonra Rum saldırıları sonucunda Erenköy'e sığınmak zorunda kalan Mansura, Ayyorgi, Selçuklu, Bozdağ, Alevkaya, köylülerinden oluşmuştur. Bu birliktelikten bugün gururumuz olan "Erenköy Destanı"nı yazmışlardır.

'Bizlerin onayı olmadan hiçbir proje kabul edilemez'
banner87

Uzun zamandan beridir köyümüz olan Erenköy’ü ortada bir piyonmuş gibi bırakmayı tercih eden siyasiler, kendilerine bir şov noktası yaratarak kendilerine fırsatlar yaratma peşine düşerken, bazı hayalperestler de bu fırsatlardan yararlanarak uzun zamandan beri dillendirilmeye çalışılan ve son günlerde dayıtılır bir baskıyla Erenköy ile ilgili planlar projeler üretilmekte bu köylerin esas sahipleri bu planlardan uzak tutulmaktadır.

Bugün bazı fırsatçılar çeşitli medya ve sosyal iletişim araçları ile gündem oluşturarak bu Dillirga Türk köylerinin imara ve yatırımlara açılması maksadıyla “Erenköy Mücahitler Derneği” tarafından projeler üretildiği ve bu yetmezmiş gibi Sabahattin İsmail’in 8 Ağustos 2018' de aynı görüşü destekleyen yazısından sonra bu projelerini gündeme getirmek istedikleri anlaşılmıştır. Bu kabul edilir bir durum değildir. 1964'den beri bir arada yaşayan bu insanları dışlayarak hiçbir özel ya da tüzel kurum ve şahıs proje üretemesi aynı zamanda da bu yönde karar alınması söz konusu olamaz. Bu köylerin mülklerinin sahibi olarak bizlerden görüş ve onay alınmadan  hiçbir plan proje kabul edilemez. Haklarımızı korumak ve mücadele etmek hedefiyle Erenköy yerleşkesi ve Mansura, Ayyorgi, Selçuklu, Bozdağ, Alevkaya köylerinin tek söz sahibi, sahipleri olacaktır.

Şunu da vurgulamak isteriz ki bugün göç ettirildiğimiz Yalussa, adını değiştirdiğimiz Yenierenköy'de yaşayan halkın tercihlerini dikkate alarak, refahını bozmadan, gelişimine katkıda bulunularak birlik beraberlik içinde mücadelemizi sürdürmeyi amaçladığımızı da vurgulamak isteriz.  

Bunun yanında her yıl düzenlenen "8 Ağustos Anma Törenleri"nin Erenköylüler Devletle birlikte organizasyonda yer alması gerekirken  Erenköy Mücahitler Derneği, Erenköy ve şehitleri adına, sözcü ve organizatör görülmüş, en büyük söz sahibi yapılmıştır. Bu doğru bir uygulama değildir. Ne de kabul edilir bir durumdur. Bu anlayışı düzeltmek için bugünden itibaren Erenköylüler haklarını elinde tutmak için harekete geçmiştir.

Hatırlatırız ki Erenköy, Mansura, Ayyorgi, Selçuklu, Bozdağ, Alevkaya köyleri sahipsiz değildir. Hala sahipleri yaşıyor. Özellikle Türk toprağında kalan Erenköy üzerinden yapılan planlar kabul edilir değildir. Bu böyle bilinmeli.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Dillirga köylerinden

Erenköy, Mansura, Ayyorgi, Selçuklu, Bozdağ, Alevkaya Halkı

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2018, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER