BKM Mutfak ekolü, Kıbrıs’a geliyor

banner37

BKM Mutfak Kıbrıs, Yetişkin ve Çocuk Atölyeleri ile Anadolu Ateşi altında eğitimler verecek

banner87
BKM Mutfak ekolü, Kıbrıs’a geliyor
banner90
banner8

Murat OBENLER
 

Türkiye’de bir ekol haline gelmiş tiyatro eğitim/üretim/sahneleme merkezlerinden Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM) Mutfak, Kıbrıs’ta da eğitmler vermeye başlıyor.

Biz de BKM Mutfak Eğitim ve Çocuk Alanı Koordinatörü Bülent Çatar’ı eski Muhtar Yusuf Galeria, yeni BKM Mutfak Kıbrıs’ta devam eden altyapı çalışmaları sırasında yakaladık ve kendisiyle sanat dolu bir mutfağın içine daldık.
 

SORU: Sizi kısaca tanıyabilirmiyiz?
ÇATAR:
Adım Bülent Çatar. BKM Mutfak Eğitim ve Çocuk Alanı Koordinatörüyüm ve BKM Mutfak’ın da Kıbrıs’taki iş ve faaliyetlerini temsil ediyorum. Mehmet İnan ise BKM Mutfak Kıbrıs kurucusu ve iş ortağıdır. O işleri uygulayan ve yapan kişidir. Ben ise buranın birçok kreatif yanı, planlama ve organizasyon işlerinde fikirlerimizi paylaşıyoruz. Kısacası içerik doldurucuyum.
 

SORU: Türkiye’de bir ekol ve okul haline gelen BKM Mutfak’ın nasıl doğduğu ve gelişme gösterdiğini bizlere anlatabilir misiniz?
ÇATAR:
Biz doğduktan sonra sanatın AR-GE kısmı BKM Mutfak oldu. Bütün bu projeler hazırlandı, pişirildi, servis edildi. Hayatında ilk kez sahneye çıkan onlarca amatöre bir fırsat oldu. Beşiktaş’ta bu fırsat sahnesi halen yoğun olarak devam ediyor. Maslak Uniq’te stand up ve müzikal işler devam ediyor. Yılmaz Erdoğan hocamızın bir fikri olarak açığa çıkıyor ve bu fikir yıllar içinde ete kemiğe bürünüyor. İzleyicinin tiyatroyu doğru çekilmiş açılarla bir komediyi, tiyatro tadında televizyonda izlediği bütün projelerin altında BKM Mutfak imzası vardır. Aslında bizim en büyük alanımız budur.
 

SORU: Televizyon, tiyatro, stand up, eğitimler hepsi BKM Mutfağın işi. Bunları hep birlikte nasıl organize ediyorsunuz?
ÇATAR:
BKM Mutfak sanatçıları tiyatro yapıyor. Oturup skeçlerini hazırlıyorlar, kamp gibi bir arada yaşıyorlar. Bir arada olup ortak bir metin yazmak ve onu sahnede oynamak onların en büyük zenginliği. Bu tiyatro oynanırken teknik altyapısı güçlü bir rejiyle de çekim yapılıp bu insanların televizyonda izeyebileceği bir projeye dönüşüyor. Bu olurken seyirci organik olarak BKM Büyük Salonu’na gelerek tiyatro kokusunu, havasını alarak oyun(lar) izliyor.
 

“Bizler İstanbul’daki dinamiği

Kıbrıs’ta da yaratmak istiyoruz”
 

SORU: Sinemada da BKM Mutfak imzalı filmler izledik ve izliyoruz? Sanıyorum mutfak sinemayı da besleyen bir yer oldu?
ÇATAR:
Evet son yıllarda sektöre önemli sinema filmleri de kazandırmıştır. Sinema alanında Türkiye’de içerik ve eğlence üreten işlere de imza atıyor. Hâlâ daha 10-11 film projesi çekmeye devam ediyor. Bu çok ciddi bir katkıdır. Birçok senarist arkadaşın projelerine de yatırım yapıyor.
   Son 4-5 yılda organizasyonlar da yapmaya başladık. Geçen yıl Shakira konserine imza attık.
   Mutfakta yetişmiş stand up’cılar ulusal başarı gösterecek seviyelere geliyor, onbinlerce seyirciye gösteri yapıyor. Bizler İstanbul’daki bu dinamiği Kıbrısta da yaratmak istiyoruz.
 

“Eğitim odaklı bir yer açıyoruz, Yetişkin-Çocuk

Atölyeleri ile Çocuk Tiyatrosu olacak”
 

SORU: BKM Mutfak Kıbrıs’a gelecek olursak nasıl bir oluşum süreci yaşandı?
ÇATAR: Kıbrıs’ta Mehmet İnan’ın talebi ve isteğini de bizle örtüştürdükten sonra bir işbirliğine gidildi. Kaymaklı Muhtar Yusuf Galeria’da daha önce sinema olarak kullanılan bu alanı bir tiyatro, kafe, sosyalleşme alanına dönüştürme hedefi ile son sürat uğraşıyoruz. Bu alanı 5-6 Ekim’de derslerle faaliyete açıyoruz.
   Burada büyük oranda eğitimler var. Çocuk Atölyeleri’ne önem veriyoruz. 5-7, 7-12 ve 12-15 yaş aralığındaki 3 gruba yönelik yaratıcı drama ve tiyatro eğitimi verme hazırlığındayız. İstanbul’dan eğitmen kadromuz ve Kıbrıs’tan akademisyen yanı olan tiyatro becerisi, drama eğitimi almış eğitmenlerle de çalışma yürüteceğiz.
   3 kurlu ve her bir kurum 9 ay süreceği bir yetişkin atölyesini de hayata geçireceğiz. Her 3 kura da katılımın mecburi olmadığı bir eğitimden bahsediyorum. Bunun içinde pratik bir eğitim olarak sunacağımız komedi oyunculuğu eğitimi de var. Kamera önü eğitiminde de katılımcılara kendi yazdıklarını çektiklerinde nasıl göründüğüne dair bir eğitim vereceğiz.
 

“Sahnemiz tüm tiyatrolara açık olacak”
 

SORU: Burası sadece eğitim alacaklara mı açık olacak?
ÇATAR:
Buna ek olarak buranın bir de Çocuk Tiyatrosu’nu kurduk. Ekim sonu da perde diyebilecek şekilde altyapı üzerinde çalışıyoruz. Kasım itibarıyla burada her haftasonu BKM Mutfak Çocuk Tiyatrosu olacak, misafir gruplara (Devlet Tiyatroları, Belediye Tiyatroları, amatör tiyatrolara teknik olanakları uygunsa sahnemizi açacağız. Kafe bölümünde amatör sanatçılara performanslarını sergileyebilecekleri, sunabilecekleri alanlar sunacağız.
 

SORU: Aslında BKM Mutfak Kıbrıs, tüm Kuzey Kıbrıs’a ve sanatçısına kucak açan bir kültür merkezi gibi çalışacak?
ÇATAR:
Aynen öyle olacak. Buradan yine BKM diliyle ekrana taşıyabileceğimiz TV projesi benzeri işler geliştireceğiz. Yine skeç benzeri, çocuklarla yapacağımız eğitici, eğlendirici bir şeyler yapabiliriz. Tabii ki bunlar birer yapım olacak ama İstanbul’daki BKM Mutfak’ın birinci hedefinde olduğu gibi burada da kaç bilet keseriz, kaç para kazanırız değil yeni yetenekleri çıkarmak, tiyatro yapmak, kitlelerle buluşturmaktır. Mesela bir Doğu Demirkol çıktı ve milyonlara ulaştı.
   Kıbrıs’ta da yeni hangi sanatçıya kapı aralayabiliriz, hem Kıbrıs’ta hem de İstanbul’da birçok projeye dahil edebiliriz derdindeyiz ve İstanbul’dan taşıma suyla dönmek değil buranın dinamiğini oluşturmak isteriz.
 

SORU: Anadolu Ateşi de mi burada olacak?
ÇATAR:
Biz diploma veya sertifika vermeyeceğiz. Katılım belgesi vereceğiz. İddamız bir okul gibi değil tam tersine bir dili, anlatımı, disiplini olan 9 aylık kurslardan bahsedebiliriz. Yine Mustafa Erdoğan’ın kurduğu Anadolu Ateşi Dans Grubu da burada olacak. Onların eğitimleri de eşgüdüm içerisinde başlayacak.

Toplamda 10-12 civarı bir eğitmen grubumuz çeşitli eğitimler verecek. Atölye eğitimi verecek eğitmenlerle birlikte toplamda 20 kişilik bir eğitmen kadromuz olacak. Burası her gün açık olacak. Burada bir de kütüphane oluşturacağız, zaman zaman söyleşi ve sempozyumlar yapabileceğiz. Buraya aidiyet oluşturabilen herkes de gelip burada sosyal zaman geçirebilecek. Gelen sanatçıların da burasını evi gibi kullanmasını isteyeceğiz.
 

“7-12 Ekim’deki Komedi Festivali ile resmi açılışı yapacağız”
 

SORU: Açılış ne zaman ve Yılmaz Erdoğan da bizlerle olacak mı?
ÇATAR:
İstanbul’dan sanatçıların katılımıyla 7-12 Ekim arasında burada bir “Komedi Festivali” yapacağız ve bu da resmi açılışımız olacak. Yılmaz Erdoğan da açılışımıza gelecek. Yılmaz hocanın derdi kaç para kazanacak değil, Kıbrıs’tan başarılı gençler yetişsin istiyoruz. Çocukları çok ciddi önemsiyor.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75