“Black” neden öldü?

banner37

Aytül Türkkan isimli vatandaş, kaza geçiren köpeğinin götürüldüğü veteriner tarafından uygulanan yanlış teşhis ve tedavi sonucu öldüğünü savundu; Veteriner Hekimler Birliği’ni ayağa kaldırdı

banner87
“Black” neden öldü?
banner90
banner99

KONU ARAŞTIRILACAK… Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Gökmen Coşan, konunun araştırıldığını ve şikâyet yazısı değerlendirildikten sonra açıklama yapılacağını kaydetti

Serap ŞAHİN

Kıbrıs Terrieri, “Black” isimli köpeğin talihsiz bir kaza sonrası götürüldüğü veteriner tarafından yanlış teşhis ve tedavi sonucu öldüğü iddiaları, ortalığı karıştırdı.

Köpeğin sahibi Aytül Türkkan, köpeğinin evden kaçarak bir trafik kazası geçirdiğini ve köpeğe çarpan kişi tarafından en yakın veterinere götürüldüğünü ifade ederek, burada, yanlış teşhis ve tedavi sonucu köpeğinin öldüğünü iddia etti.

Köpeğini 1 hafta sonra bu kez kendi veterinerine götüren Türkkan, köpeği Black’ın, kaza sonrası götürüldüğü veteriner tarafından fazlasıyla serum verilmesi ve bunun sonucunda idrar torbasının delinmesi sonucu öldüğünün tespit edildiğini savundu.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Gökmen Coşan, konunun araştırıldığını ve şikâyet yazısı değerlendirildikten sonra açıklama yapılacağını kaydetti.

“Köpek 8 gün orada kaldı”

Köpeğini kaybetmenin acısını yaşayan Aytül Türkkan, köpeğinin kazada bir gözünün patladığını anlattı.

Türkkan, kazanın 22 Ekim gecesi olduğunu ve köpeğin 8 gün söz konusu veterinerde kaldığını belirtti.

Köpeği her gün ziyaret ettiğini ve yemek yemediğini, sadece ayranla beslendiğini ifade eden Aytül Türkkan, söz konusu veteriner hekimin, Black’a, kaka yapamadığı için sürekli lavman yaptığına işaret etti.

Aytül Türkkan “Aslında yanlış tedavi uyguladığı buradan belliydi” dedi.

“Hayvanın tek gözü ile bakışını ölsem de unutamam”

8 günlük tedavinin ardından veteriner hekimin köpeği taburcu etmek istediğini belirten Türkkan, Black’ı almaya gittiğinde serum takılı ve şişmiş halde bulduğunu söyleyerek, “Bana ‘Yakın Doğu’ya götürün sorun var gibi’ dedi. Hayvanın mecali kalmamış ve tek gözüyle bana acı acı bakıyordu. O bakışını ölsem de unutamam” ifadesini kullandı.

Köpeği söz konusu veteriner hekimden alarak kendi veterinerine götürdüğünü ve yapılan tetkikler sonucunda, köpeğin idrar torbasından 10 litreye yakın su çıktığını ifade eden Türkkan,  şöyle devam etti:

“Ultrasona koydukları anda idrar torbası yırtılmış. Ve o veteriner hala hayvana serum bağlıyordu. İdrar torbasının yüzde 50’si alındı ve dikilirken iki defa kalbi durdu. Hayvanın derisi çürümeye başladı. Biz veterinerimizle bunları konuşurken hayvan içeride öldü”

“Yasada ciddi açıklık var”

Can dostu hayvanını kaybetmesinin ardından ilgili birçok yere şikâyette bulunan Aytül Türkkan, “Bunların bir şekilde denetlenmesi lazım. O veteriner kliniği hala açık” dedi.

Köpeğinin yanlış teşhis ve tedavi sonucu hayatını kaybettiğini savunan Türkkan, “Bu benim gözümde cinayettir. Göz göre göre hayvanı ölüme sürüklemektir. Bir gözü olmadan yaşayacaktı ama öldü” şeklinde konuştu.

Türkkan, aldığı sonuçlara göre yasada bunun bir yaptırımı ve cezası olmadığına işaret ederek, “Yasada ciddi açıklık var. Denetleme yapamıyorlar” şeklinde konuştu.

Devletin bu konuda ciddi adım atması gerektiğine dikkat çeken Türkkan, hayvan haklarının ülkede yeterince korunmadığını vurguladı.

“Yasalar 1977 yılından kalma ve kısıtlı”

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne açıklama yapan Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Gökmen Coşan, ilgili yasanın 1977 yılından kalma olduğunu ve toplam 8 sayfa olduğuna işaret ederek “Basit kaldı. Hiç değişmedi ve kısıtlı bir yasadır. Yasada sadece amaçlar ve yapılması gerekenler yazıyor” dedi.

Coşan, konuyla ilgili şikayet sahibiyle yüz yüze görüşme gerçekleştirdiğini ifade ederek, yasa ile ilgili bilgi verdiğini ve KTVHB Yönetim Kurulu’nun şikâyet yazısını değerlendirdikten sonra açıklama yapacağını kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75