Bloke var, sorun yok

banner37

Türkiye’nin KKTC’ye aktarması beklenen 750 milyon TL’lik avans 93 milyon TL eksik geldi; ayrıca bu paranın 100 milyon TL’si bloke oldu ve 530 milyon TL’si de savunma için ödendi; bu durum endişe yarattı ama hükümet yetkilileri bloke sorunu olmadığını iddia ediyor

banner87
Bloke var, sorun yok
banner90
banner99

ENDİŞELER VAR… Türkiye’nin KKTC’ye aktardığı 657 milyon TL’nin 530 milyon TL’sinin savunma için ödenmesi, 100 milyon TL’sinin de bloke olup, kullanılamaması nedeniyle yatırım için geriye sadece 27 milyon TL kaldı. Bu durum ise endişe yarattı. Kısa süre önce Cumhuriyet Meclisi’nden geçen bakanlıkların bütçeleri sadece personel, kira ve iş aracı gibi giderleri karşılayacak durumdaydı ve yatırımlar Türkiye’den gelecek paraya bağlanmıştı. Dün internet medyası, Türkiye’den para akışının olmadığını, Türkiye ile KKTC arasında yaşanan bloke sorunundan dolayı ciddi miktarda paranın serbest kalmadığını iddia etti. Bu durum ise kamuoyunda endişe yarattı.

TATAR: BLOKE SORUNU YOK… Başbakan Ersin Tatar, Türkiye ile para blokesi krizinin olmadığını söyledi. Türkiye’den gelen 750 milyon TL’lik kaynağın 650 milyon TL’sinin kullanıldığını belirten Başbakan Tatar, 90 milyon TL’nin ise onay alınınca kullanılabileceğini kaydetti. Tatar büyük bir sıkıntı olmadığını söyledi.

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu ise Türkiye’den gelmesi beklenen kaynağın eksik geldiğini doğruladı ancak endişeye gerek olmadığını belirtti. Amcaoğlu, hedeflerinin zaten yerel gelirle ayakta duran bir ekonomik yapı oluşturmak olduğunu ifade etti. Amcaoğlu “Ciklos Yolu, okullar, ilaç alımları ve benzeri daha birçok şey daha yerel bütçeden yapıldı. Olması gereken de zaten bu” dedi

Ceren ÖZBİL

Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne aktarması beklenen 750 milyon TL’lik avans 93 milyon TL eksik geldi.

Gelen 657 milyon TL’lik avansın 530 milyon TL’si savunma için ödendi. Ayrıca geri 127 milyon TL’nin 100 milyon TL’sindeki blokenin de kaldırılmadığı, yani hükümetin bunu kullanamayacağı öğrenildi. Bu konu dün internet medyasında işlendi ve Türkiye’den para akışının olmadığı, bloke olan 100 milyon civarındaki para nedeniyle de yatırımların yapılamadığı iddia edildi.

Bu durum kamuoyunda yatırımların nasıl yapılabileceği konusunda endişe yarattı. Bilindiği üzere kısa süre önce Cumhuriyet Meclisi’nden de geçen bakanlıkların bütçeleri sadece personel, kira ve iş aracı gibi giderleri karşılayacak durumdaydı.

Başbakan Ersin Tatar, BRT’de katıldığı programda, Türkiye ile para blokesi krizinin olmadığını söylerken,

konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu ise Türkiye’den gelmesi beklenen kaynağın eksik geldiğini doğruladı ancak endişeye gerek olmadığını söyledi.

Amcaoğlu hedeflerinin zaten yerel gelirle ayakta duran bir ekonomik yapı oluşturmak olduğunu ifade etti.

Tatar: Türkiye ile bloke krizi yok

Başbakan Ersin Tatar, BRT’de katıldığı programda, Türkiye ile para blokesi krizinin olmadığını söyledi.

Türkiye’den gelen 750 milyon TL’lik kaynağın 650 milyon TL’sinin kullanıldığını belirten Başbakan Tatar, 90 milyon TL’nin ise onay alınınca kullanılabileceğini kaydetti. Tatar büyük bir sıkıntı olmadığını söyledi.

“2020’ye sarkarsa kaynak Türkiye’ye geri dönecek” diye bir şeyin olmadığının altını çizen Başbakan, “Bu konuda büyük bir sıkıntının olduğunu düşünmüyorum” diye konuştu.

Amcaoğlu: Birçok ödemeyi

yerel kaynaklardan yaptık

Maliye Balanı Olgun Amcaoğlu ise Türkiye’den gelmesi beklenen kaynağın eksik geldiğini doğruladı ancak endişeye gerek olmadığını söyledi. Amcaoğlu, birçok ödemeyi zaten yerel kaynaklardan yaptıklarını belirtti ve olması gerekenin de bu olduğunu söyledi. Olgun Amcaoğlu şu şöyle konuştu:

“Alacaklarımız var. Hedefimiz yatırımları bu alacaklarla yapmaktır. Bu yönde bir endişeye gerek yok. Kaos ortamı yaratılmamalı… Zaten olması gereken de kendi ekonomimiz yerel kaynaklarla döndürmektir. Ciklos Yolu, okullar, ilaç alımları tüm bunlar bizim kendi yerel kaynaklarımızla yapılmıştır. Bugün Merkez Bankası’nın geliri 226 milyon TL beklenenin üzerinde çıktı.

“Avansa veya borçlanmaya gerek

duymadan ödemleri yapıyoruz”

Maliye Bakanlığı, Bakan Olgun Amcaoğlu’nun göreve gelmesi ile birlikte yaklaşık yedi aylık sürede, ülkede mali karar alma ve performans yönetimi konusunda olumlu gelişmeler sergilenirken; avansa veya borçlanmaya gerek duymadan, cari ve muhtelif ödemelerin rutin ve olması gerektiği şekilde devam ettiğini duyurdu.
   Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, şeffaflık ilkesi çerçevesinde, halkın bilgi alma hakkı da gözetilerek kamuoyu ile paylaşılan bu ödemelerin, açıklık ilkesi ile kalem kalem paylaşıldığı belirtildi.
   Buna göre, Hazine ve Muhasebe Dairesi Müdürlüğü'nden alınan ödeme kalemleri doğrultusunda, yılın son ayında piyasaya maaş ve maaş nitelikli ödemelerin dışında toplam 156 milyon, 899 bin, 416 TL, 82 kuruş ödeme yapıldı.
   Yapılan ödeme kalemleri şöyle:
   “Emekli ikramiyeleri, İstimlâk, Burslar, Elektrik, Taşımacılık ve muhtelif cari ödemeler için; 92 milyon, 832 bin, 245 TL, 47 kuruş.
   İlaç için; 23 milyon 846 bin 5 TL
   Ek mesailer için; 11 milyon, 162 bin, 015 TL
   Kooperatif Merkez Bankası (Protokol gereği mahsuplaşma) için; 10 milyon TL.
   Temizlik ve Özel Güvenlik vb gibi Müteahhitlik Hizmetleri için; 6 milyon, 417 bin, 42 TL
   Depozito için; 4 milyon, 697 bin, 827 TL.
   Çiğ Süt ve Navlun için; 4 milyon, 622 bin, 791 TL, 40 kuruş.
   Ankara-İstanbul, Sağlık Ödemeleri için; 3 milyon, 321 bin, 490 TL, 95 kuruş.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108