banner6

BM Barış Gücü'nün görev süresi uzatıldı

banner37

Kıbrıs'taki BM Barış Gücü’nün (UNFICYP) görev süresi 31 Temmuz'a kadar uzatıldı.

BM Barış Gücü'nün görev süresi uzatıldı
banner151 banner143

BM Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) İngiltere tarafından konuya ilişkin sunulan karar tasarısı, oybirliğiyle kabul edildi.
Kararda, müzakerelerde gelinen nokta ve tarafların yaklaşımından memnuniyet duyulduğu ancak Barış Gücü’nün 31 Ocak'ta bitecek görev süresinin uzatılmasının yararlı olacağı vurgulandı.

Daha fazla çaba çağrısı

Taraflara mevcut fırsatı en iyi şekilde kullanmaları ve temel meselelerin çözümü için daha fazla çaba harcamaları çağrısı yapılan kararda, liderlerden kamuoyuna yapıcı mesajlar vermeleri ve toplumları uzlaşmaya hazırlamaları istendi.
Yeşilhat’taki mayınların temizlenmesi konusunda görevlilere giriş izni verilmesi çağrısında da bulunulan kararda, UNFICYP'nin görev süresi 31 Temmuz'a kadar uzatıldı.

En uzun görev

Kıbrıs'taki olayların ardından 1964 yılında BM Güvenlik Konseyi kararıyla oluşturulan UNFICYP, BM'nin en uzun süre görev yapan barış gücü operasyonlarından birisi konumunda.
BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, hafta başında BMGK'ya brifing verdikten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmelerdeki ivmenin devam ettiğini ancak temel sorunların çözümünde hâlâ sıkıntılar bulunduğunu belirtmişti.

Rum gazeteleri…

BM Güvenlik Konseyi’nin, Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün görev süresini temmuz sonuna kadar uzatan karar tasarısını onaylamasıyla ilgili haberler dünkü Rum gazetelerinde de yer aldı.
Haberi “Yapıcı Katılım... Kıbrıs Sorununa İlgi Duyanlara Yönelik Güvenlik Konseyi’nin Tavsiyeleri” başlıklarıyla aktaran Fileleftheros gazetesi, Güvenlik Konseyi’nin, BM Barış Gücü’nün Kıbrıs’ta kalmasını, altı ay daha uzatması kararını, oybirliğiyle kabul ettiğini yazdı.
Gazete raporda, uluslararası toplumun, müzakerelerdeki tüm tarafların yapıcı, esnek ve mutlak katılımına verdiği önemin vurgulandığını belirtti.
Habere göre müzakerelerin, iki bölgeli, iki toplumlu federasyon temelinde adil ve kalıcı bir çözüm sonucunu getirmediğinin de ifade edildiği raporda, tarafların, özlü konularda müzakereleri yoğunlaştırmaları konusunda cesaretlendirildiği belirtildi.
Gazete, Güvenlik Konseyi’nin dünkü toplantısı sırasında Kıbrıs sorununa ilişkin konuşmaların yapılmadığını belirtirken BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nın, geçtiğimiz pazartesi günü bilgilendirme yaptığını da anımsattı.
Kararın, son altı aydaki değişikliklere ilişkin olarak, bazı değişikliklerle, diğerlerinin prototipinde olduğunu yazan gazete, Güvenlik Konseyi’nin, BM Genel Sekreteri’nin son raporunu selamladığını ve Kıbrıs’a ilişkin ve özellikle 29 Haziran 1999 kararını, yeniden teyit ettiğini belirtti.
Habere göre Güvenlik Konseyi, liderlerin, 11 Şubat 2014 ortak açıklaması çerçevesindeki 14 Eylül 2016 tarihindeki ortak açıklamadaki taahhütlerini de selamladı.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2017, 13:04
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104