banner6

'BM baskıyı liderlere yönlendiriyor'

banner37

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin, dün Ankara’da Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşme, bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinde de geniş yer buldu.

'BM baskıyı liderlere yönlendiriyor'
banner151

Alithia gazetesi “Kıbrıs’a Gelmemi İstiyorsanız Bana Telefon Edin… Eide Kıbrıs’a Dönmekte İsteksiz, BM Baskıyı Liderlere Yönlendiriyor” başlıklarıyla manşete çektiği haberinde, Eide ile Çavuşoğlu arasında dün gerçekleştirilen görüşmeden “yeni bir şey çıkmadığını” yazdı.

Eide ile Çavuşoğlu’nun dün Ankara’da gerçekleştirdiği görüşmenin “herhangi bir sonuca sahip olmamakla kalmayıp, Türkiye hükümetinin uluslararası konferansın devam etmesinin mümkün kılınması için işbirliğinde bulunma konusundaki isteksizliğini teyit ettiğini” de öne süren gazete, “BM’nin ise baskıyı Kıbrıs’taki iki lidere yönlendirdiği” yorumunda bulundu.

Eide’nin Kıbrıs’a hemen dönmesinin bir sebebi olmadığını düşünmekte olduğunun görüldüğünü yazan gazete, devamla BM’nin Kıbrıs’taki Basın Sözcüsü Alim Sıddık’ın açıklamalarına yer verdi.

Gazeteye göre BM Sözcüsü Sıddık, dün Rum Haber Ajansı KİPE’ye açıklamasında, “bunun gerekli olarak görülmesi veya liderlerin bunu kendisinden istemesinin haricinde, Eide’nin şu an Kıbrıs’a dönmeyi planlamadığını ve böyle bir şeyin de henüz gerçekleşmediğini” ifade etti.

Gazete iç sayfadan ise haberine “Ankara’dan Yeni Bir şey Yok… Eide-Çavuşoğlu Görüşmesi Esaslı Bir Sonuca Sahip Değil” başlıklarıyla yer verdi ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide’nin “BM Genel Sekreterini bilgilendirdiğini, kendisinden direktifler beklediğini ve Kıbrıs’taki BM Sözcüsü aracılığıyla da yaptığı açıklamada, gerekli olarak görülmesi veya bunu kendisinden liderlerin istemesi haricinde, Kıbrıs’a geri gelmeyeceğini belirttiğini” aktardı.

Eide ile Çavuşoğlu’nun dünkü görüşmesinden, mevcut durumu değiştirebilecek esaslı bir şey çıktığından söz edilmediğini yazan gazete, “eldeki bütün belirtiler ve bilgilere” göre, Eide’nin “en nihayetinde çıkmazı aşabileceği konusunda iyimser olmasına izin verecek herhangi bir şey elde etmeyi başaramadığına” işaret etti.

Eide’nin, geçtiğimiz Pazartesi günü Atina’da Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias’la gerçekleştirdiği görüşmenin ardından gerçekleşenlerin aksine, dün Çavuşoğlu’yla görüşmesinin ardından, herhangi bir açıklama yapmadığını ve yalnızca twitter hesabından bir paylaşımda bulunduğunu yazan gazete, Çavuşoğlu’nun da twitter hesabından görüşmeyle ilgili bir paylaşım yaptığını belirtti.

Eide Guterres’i bilgilendirdi

Gazeteye göre, BM Sözcüsü Sıddık, dün KİPE’ye açıklamasında, Çavuşoğlu’yla dün olan görüşmesinin tamamlanmasının ardından, Eide’nin Atina ve Ankara’daki temasları konusunda BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’i tam anlamıyla bilgilendirdiğini, aynı zamanda Eide’nin “uluslararası örgütün atacağı daha ileri adımlara ilişkin olarak, BM liderliğiyle istişare içerisinde olduğunu” ifade etti.

Gazete Sıddık’ın, “Eide’nin müzakerelere kolaylık sağlamak için, Türkiye’nin sürece ve Özel Danışman’ın rolüne vermeyi sürdürdüğü destekten cesaretlenmiş olduğunu” söylemesine rağmen, “mevcut duruma” ilişkin olarak BM’de var olan genel endişeyi gizlemeyerek, “kimsenin müzakerelerin başarısız olduğunu görmeyi istemediğini” söylediğini de ekledi.

Gazete, Eide’nin Yunanistan’da yayımlanan “To Vima” gazetesine verdiği demeçle bağlantılı olarak, BM Sözcüsü Sıddık’ın “gerek Eide’nin liderlerin bunu istememesi halinde Kıbrıs’a dönmeyi planlamadığına” dair açıklaması, gerek de bir diğer açıklamasında “müzakere sürecinin liderlerin sorumluluğunda olduğu ve müzakerelerle ilgili bir sonraki adımlara ilişkin karar vermenin liderlere bağlı olduğunu” söylemesinin, BM’nin baskıyı Kıbrıs’taki iki tarafa yönlendirdiği ve BM’nin taraflardan, şekillenen durumun geride bırakılması için inisiyatifler ve hareketler istediğini gösterdiğini de öne sürdü.

Gazete Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yarın Kıbrıs sorunundaki süreci ele almak için KKTC’ye geleceğini de anımsatırken, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın müzakerelerle ilgili olarak dün yaptığı yazılı açıklamaya da yer verdi.

Politis gazetesi ise “Atina ve Ankara’da Özlü Görüşmeler- Yeni Bir Cenevre Hedefiyle Güvenlik ve Garantilerle İlgili Kartlarını Açıyorlar” başlıklarıyla manşete çektiği haberinde, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin Atina ve Ankara’da gerçekleştirdiği istişarelerin, güvenlik ve garantiler başlığının esasına ilişkin olduğunu ileri sürdü.

Gazete Eide’nin, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in bu başlıkta ilerleme olması talebini memnun etmek, aynı zamanda nihai tezlerin ortaya konacağı yeni bir Cenevre ayarlamak hedefiyle, iki tarafın tezlerini olabildiğince yakına getirmeyi istediğini de belirtti.

Gazete Eide’nin dün Çavuşoğlu’yla yaptığı görüşmenin “yeni bir Cenevre konferansının gündemi konusunda aranan çıkış yolunu sağlamamasına rağmen, BM kaynakları tarafından tatmin edici olarak değerlendirildiğini” de ekledi.

Gazete “Sorunun Özünde Köprü Kurulabilir” başlığıyla iç sayfadan da yer verdiği haberinde, Eide’nin dün yine Ankara’nın güvenlik konusundaki niyetlerini ölçtüğünü yazdı.

Haberinde “gerek Yunanistan, gerek de Türkiye’nin, garantiler başlığında muhafaza edecekleri tutumla ilgili kartlarını Eide’ye açtıklarını” da ileri süren gazete, Eide’nin dünkü temasları sırasında, “iki garantörün olası bir yeni Cenevre konferansında nereye doğru hareket edeceklerinin ana hatlarıyla ortaya konmasına çalışıldığını” iddia etti.

Gazete “iyi bilgi edinmiş kaynakların Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias’ın Eide’ye ilettikleri aynı zamanda Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Eide’yle ele aldığı şeylerle ilgili tahminlerinin, tabi ki tarafların yeni bir Cenevre için anlaşması halinde, bu yaklaşımların uzak olmadığı ve aralarında köprü kurulmasının mümkün olduğu yönünde olduğunu” da belirtti.

“BM’nin, tarafların Cenevre’ye dönmesi halinde güvenlik konusunda yanıtlar bulunabileceğini düşündüğünü” de ileten gazete, “diplomatik kaynakların” müzakerelerin metodolojisi konusunda herhangi bir değişiklik olmadığını ifade ettiklerini de aktardı.

Müzakerelere yakın kaynakların, liderlerin BM Genel Sekreteri’yle görüşme yapması olasılığının bir düşünce olarak ortalıkta dolaşmakta olduğuna işaret ettiklerini de yazan gazete, öte yandan bunun yalnızca Cenevre’ye dönme imkânı olması durumunda gerçekleşebileceğini ekledi.

Fileleftheros gazetesi ise “Müzakereler Havada- Eide Dönmüyor- Guterres’i Atina ve Ankara’daki Görüşmeleri Hakkında Bilgilendirdi” başlıklı haberinde, Eide-Çavuşoğlu görüşmesinden yeni bir şey çıkmadığını yazdı.

Eide’nin Ankara’ya gerçekleştirdiği ziyaretten müzakerelerin devamına yol açacak bir şey ortaya çıktığının görülmediğini yazan gazete, bu nedenle Eide’nin Lefkoşa’ya dönmeyeceğini ve müzakere sürecinin de havada kaldığını ifade etti.

Gazete topun artık BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in sahasında olduğunu da ekledi.

Haravgi gazetesi ise habere “BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide Kıbrıs’a Dönmüyor- Eide BM Genel Sekreterini Bilgilendirdi” başlıklarıyla yer verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2017, 11:28
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110