BM Güvenlik Konseyi, Maraş açılımını kınadı

banner37

BM Güvenlik Konseyi, Türkiye ve KKTC liderlerinin Kapalı Maraş’ın kısmen yerleşime açılması kararının derhal geri alınması çağrısında bulundu

BM Güvenlik Konseyi, Maraş açılımını kınadı
banner99

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde dün kabul edilen İngiltere’nin hazırladığı başkanlık açıklaması metninde, konsey, Türkiye ve KKTC liderlerinin Kapalı Maraş’ın kısmen yerleşime açılması planını kınadı ve kararın derhal geri alınması çağrısında bulundu.


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kıbrıs'la ilgili son gelişmeleri değerlendirmek için dün acilen toplandı. BM Güvenlik Konseyi’nde İngiltere’nin Maraş konusunda hazırladığı başkanlık açıklaması 15 üyeli konsey tarafından kabul edildi.

banner134


Konsey, açıklamasında, Türkiye ve KKTC liderlerinin Maraş’ın kısmen yerleşime açılması planını kınadı ve kararın derhal geri alınması çağrısında bulundu


Öte yandan konseyin beş daimi üyesi, İngiltere’nin hazırladığı başkanlık açıklaması taslağı konusunda uzlaşı sağlamıştı.

“BM kararlarına uyun, gerilimi artırmayın”

BM Güvenlik Konseyi’nde dün kabul edilen İngiltere’nin hazırladığı başkanlık açıklaması metninde, Maraş açılımı kınanarak Türk hükümetinden Maraş bölgesinin kısmen yeniden açılması konusundaki kararından geri adım atmasını isteniyor. Yıllardır bölünmüş adada gerilimi arttırabilecek, tek taraflı, BMGK kararlarına uymayan eylemlerden kaçınma çağrısında bulunuluyor.


Başkanlık açıklamasında, Maraş bölgesinin BM yönetimine devredilmesi de dahil olmak üzere Güvenlik Konseyi kararlarına uyulmasının önemi vurgulanıyor.


Açıklamada ayrıca BM Güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs halkının isteklerine uygun, iki toplumlu, iki bölgeli ve siyasi eşitliğe dayalı federasyon temelinde, kalıcı, kapsamlı ve adil bir çözüme yönelik kararlılığının yeniden altı çiziliyor.


Maraş’ın bir bölümünün yeniden açılmasına yapılan itirazların temelini BM Güvenlik Konseyi’nin 11 Mayıs 1984 tarihli bir kararı oluşturuyor. Karar, Maraş’ın herhangi bir bölümünün, asıl sakinleri dışındakiler tarafından yerleşime açılmasına yönelik her türlü girişimi ‘kabul edilemez’ olarak değerlendiriyor.


Güvenlik Konseyi kararı, olası bir yerleşim girişiminde ise bölgenin BM yönetimine devredilmesi gerektiğini belirtiyor. Maraş konusunda BM Güvenlik Konseyi’nde 14 Eylül 1992 tarihinde alınan diğer bir kararda da 1984 tarihli kararın uygulaması için adada 1964’ten bu yana görev yapan Barış Gücü birliklerinin denetimi altındaki bölgenin Maraş'ı da kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiği yineleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88