BM Güvenlik Konseyi’nden Maraş uyarısı

banner37

BM Güvenlik Konseyi’nden Maraş uyarısı
banner90
banner8

BM Güvenlik Konseyi, Maraş’ın statüsüne ilişkin olarak daha önceki yıllarda alınan BM kararlarına aykırı şekilde hiçbir harekette bulunulamayacağına dikkat çekti

BM Güvenlik Konseyi bir basın açıklaması yaparak Maraş’ın statüsüne ilişkin olarak daha önceki yıllarda alınan BM kararlarına aykırı şekilde hiçbir harekette bulunulamayacağını belirtti.

banner134
Rum yönetiminin isteğiyle toplanan BM Güvenlik Konseyi basına kapalı toplantı yaparak Genel Sekreter Antonio Guterres’in yardımcılarından Oscar Fernadez-Taranco tarafından Kıbrıs’taki durumla ilgili bilgi aldı.

Toplantının ardından Konsey’in Ekim ayı Dönem Başkanı Güney Afrika’nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Jerry Matthews Matjila tarafından basına bir açıklama yapıldı. Açıklamada, Konsey üyelerinin Maraş’ın statüsünün önemini bir kez daha teyit ettikleri bildirilirken Maraş’la ilgili Konsey’in 1984 yılında aldığı 550 sayılı ve 1992 yılında aldığı 789 sayılı kararların dışında hiçbir harekette bulunulmaması istendi.

Konsey açıklamasında daha önceki kararlarını da anımsatarak Kıbrıs’ta siyasi eşitliğe dayalı iki toplumlu ve iki bölgeli federasyon temelinde kalıcı, kapsamlı ve adil bir çözüm bulunmasının önemine vurguda bulunarak tarafları bu amaç doğrultusunda ‘’acilen yapıcı olmaya ve yeni güven artırıcı önlemler alıp uygulamaya’’ davet etti. Konsey açıklamasında tüm taraflardan soruna çözüm bulunulması çabalarını baltalayacak hareketlerden ve sözlerden de kaçınmalarını istedi.

Rum yönetiminin BM temsilcisi Andreas Mavroyannis Konsey kararından büyük memnuniyet duyduklarını belirtti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75