banner6

BM heyeti Anastasiadis ile görüştü

banner37

BM Güvenlik Konseyi’nin kararı çerçevesinde BM Barış Gücü’nün stratejik açıdan gözden geçirilmesi amacıyla Kıbrıs’ı ziyaret eden BM uzmanlar heyetinin dün Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile görüştüğü bildirildi.

BM heyeti Anastasiadis ile görüştü
banner8

Politis gazetesi, BM’den gelen uzmanlarının, finansmanda artış beklenmeyen Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün (UNFICYP), Kıbrıs sorununda atılacak adımlar konusunda belirsizlik olduğundan daha etkili olabilmesi için “düzene sokulmasının yollarını” incelediğini yazdı.

Uzmanların, mevcut aşamada kesinti yapılması ya da görev koşullarında bir değişiklik olması konusunda çalışmalar yapmadığına vurgu yapan gazete, değerlendirme yapılmasının Güvenlik Konseyi’nin 2369 sayılı kararı temelinde istendiğini anımsattı.  

Gazete, BM heyetinin dün hem Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, hem de Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüştüğünü yazdı.

Habere göre, Anastasiadis ile heyet arasında yapılan görüşmede, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü Misyon Şefi Elizabet Spehar, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis ve Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis de hazır bulundu. 

Temasların ardından açıklamada bulunan Spehar, çok iyi bir görüşme yapıldığını belirtti. Heyetin görevinin, misyonun, mevcut koşullarda nasıl daha verimli ve etkili olabileceğini görmek olduğunu ifade eden Spehar, barış gücünün görev şatlarının sorgulanmasının söz konusu olmadığını ifade etti. 

Spehar, rakamın yeniden gözden geçirilip geçirilmeyeceğinin sorulması üzerine ise, rakamlara değinilmediğini söyledi. 

Kasulidis ise yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs’ın, Güvenlik Konseyi tarafından belirlendiği gibi, UNFICYP’in görev koşullarını yerine getirme kapasitesi düşürülmeden maliyet ve etkililiğinin incelenmesini kabul ettiğini belirtti.

İncelemenin, BM’nin tüm barış misyonlarında yapıldığı gibi aynı şekilde yapıldığını söyleyen Kasulidis, görüşmede Güney Kıbrıs’ın kendi tezlerini dile getirdiğini, BM yetkililerinin de sorular soruduğunu ifade etti. 

Açıklamalarında Barış Gücü’nün geleceğine ilişkin üç senaryoya da işaret eden Kasulidis bunları “UNFICYP’in rolünün, görüşmelerin olmadığı, görüşmelerin perspektifinin olduğu ve görüşmelerin başarılı olduğu durumunda ne olacağıyla” şekilde sıraladı. 

Kasulidis, görüşmede, siyasi konuların yanı sıra pratik ve teknik konuların da görüşüldüğünü belirtti.

banner134

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2017, 14:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104