banner6

BM: Konferans beklenenden daha iyi başladı

banner37

Birleşmiş Milletler'in (BM) Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Jeffrey Feltman ile BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Kıbrıs Konferansı'nın sürdüğü Crans Montana'da verdikleri basın toplantısında, sürecin beklenenden daha olumlu başladığını söyledi.

BM: Konferans beklenenden daha iyi başladı
banner99

Basın toplantısında ilk sözü alan Feltman, Genel Sekreter Antonio Guterres'in konferansa yolladığı mesajı aktardı. Feltman, "BM genel sekteri taraflara bu tarihi, fırsatı değerlendirmeleri mesajını gönderdi" derken tüm tarafların sonuç almak için geldiklerinin görüldüğünü anlattı.

Daha sonra sözü alan Espen Barth Eide, iyi bir başlangıç toplantısı yaptıklarını, daha önceden de kararlaştırıldığı üzere masa 1'de güvenlik ve garantilerin masa 2'de de geriye kalan çözüm bekleyen konuların müzakereciler tarafından ele alınacağını söyledi. "Müzakereciler bu masanın işleyişi konusunda karar vermek için bir araya gelecek" diyen Eide, 'tüm konular üzerinde anlaşmaya varmadan hiç bir şey üzerinde anlaşılmış sayılmaz' prensibinin geçerliliğini koruduğunu anlattı. Eide, her iki masanın da sürekli açık ve aktif olacağını, duruma ve tartışılan konuya bağlı olarak bir veya diğer masa üzerinde daha fazla konsantre olunabileceğini anlattı.

Konferansın açılış toplantısında taraflardan duyduklarının kendisini cesaretlendirdiğini söyleyen Eide, süreci kolaylaştırmak için BM'nin elinden geleni yapacağını ancak sonuca ulaşmanın konferanssın katılımcılarının sorumluluğunda olduğunu kaydetti.

İki seçenek dışındakiler başarısızlık

Espen Barth Eide, konferansta, zor da olsa, kapsamlı çözüme ulaşmak veya kilit konular üzerinde tarafların anlaşıp geriye kalan meseleleri Kıbrıs'ta çözmeye karar vermelerinin başarı sayılabileceğini, bu iki seçenek dışındakilerin başarısızlık olacağını anlattı.

Konferans "son şans"

Bu arada konferansla ilgili dün yaptığı yorumlara açıklık getiren Eide, bunun "son şans" olduğunu söylemediğini çünkü son şans olduğunu ancak dün Cenevre'deki basın toplantısında "son şans" demek yerine "en iyi şans" demeyi tercih ettiğini belirtti. Eide, bu sabahki toplantının ardından konferansın en iyi şans olduğu görüşünün daha da sağlamlaştığını ifade etti.

Kesinlikle kriz yoktu

Bi gazetecinin bu sabah basında çıkan "kriz" haberleri ile ilgili sorusuna karşılık Feltman, tarafların olumlu ve ileriye dönük görüşler ortaya koyduğunu, bunun da en zorlu konulardan biri olan güvenlik ve garantilerin görüşüldüğü sırada yaşandığını belirterek sabahki toplantı için "çok pozitif bir tavır vardı ve kesinlikle kriz yoktu" dedi. Başka bir soru üzerine yeniden söz alan Feltman, Genel Sekreterin sürece desteğinin tam olduğunu söyledi.

Planlama 7 Temmuz'a kadar

Konferansın ne kadar süreceğinin sorulması üzerine Eide, programlama açısından 7 Temmuz'un dönüş tarihi olarak belirlendiğini, bu tarihten önce veya sonra da dönülebileceğini ancak her iki liderin de 4 Haziran'da genel sekreter ile yaptıkları görüşmede sorunu çözene kadar İsviçre'de kalacaklarını söylediklerini hatırlattı. Eide, tüm delegasyonların, en üst düzeyde olmasa bile yetkili kişilerce temsil edilerek, 7 Temmuz'a kadar Crans Montana'da kalacağını söyledi.   

Diğer yandan Eide, güvenlik ve garantilerle ilgili üzerinde çalıştığı belgenin geri çekilmediğini, sadece ortak belge olmadığının ilan edildiğini, belgenin konferansta masada olduğunu belirtti.

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2017, 16:13
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104