banner6

BM, verileri paylaşmayı kabul etti

banner37

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin kayıplarla ilgili arşiv çalışmaları çerçevesinde, mayıs ayında, arşiv komitesindeki kişilerin New York’a gitmesi bekleniyor.

BM, verileri paylaşmayı kabul etti
banner151

Emine DAVUT YİTMEN

Birleşmiş Milletlerin (BM) Kıbrıs’taki kayıplarla ilgili arşivlerinde bulunan verileri paylaşmayı kabul ettiği öğrenildi.

Kayıp Şahıslar Komitesi (KŞK) içinde faaliyet gösteren arşiv komitesindeki kişilerin, ilk etapta, mayıs ayında New York’ta arşiv okuması yapması bekleniyor.

KIBRIS’a konuyla ilgi bilgi veren KŞK Kıbrıslı Türk Üyesi Gülden Plümer Küçük, 2015 yılında kayıplarla ilgili arşiv bilgileri konusunda bir çalışma başlattıklarını söyledi.

Küçük: BM kaynaklarının bir kısmı adada, bir kısmı ise New York’ta

Küçük, komite üyelerinin arşiv bilgileriyle ilgili hangi ülkelerden bilgi istenileceği, nasıl yapılacağı yönünde yaptıkları çalışmalar sonucu, 1963-1964 ve 1974 kayıplarıyla ilgili bilgi edinebilecekleri kaynaklar içerisinde BM, ICRC (Kızıl Haç) ayrıca UNFICYP’in askeri birliklerinin bulunduğunun anlaşıldığını aktardı.

Küçük, o dönem Kıbrıs’ta UNFICYP’te bulunan ülkelerin askeri birlikleri yanında İngiltere, Türkiye, Yunanistan ve kendi yerel kaynaklarının olduğu noktasında anlaştıklarını ifade etti.

BM kaynaklarının bir kısmının adada, bir kısmının ise New York’ta olduğunu belirten Küçük, “Biz, üyeler olarak bu kaynaklardan nasıl bilgi edineceğiz diye sistemimizi oluşturduk ve bir komite kurduk. BM’den bir kişi, bir Kıbrıslı Türk, bir de Kıbrıslı Rum bu komitede çalışacak. Komite kuruldu ancak BM tarafından kişi haziran ayında işe başlayacak. Komitenin Kıbrıslı Türk ve Rum üyesi ise işe başladı” diye konuştu

“Çalışmaların sonucu bir yıl içinde belli olacak”

Arşiv çalışmalarına destek amacıyla Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın 50 bin Euro ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in 140 bin Euro vermeyi taahhüt ettiğini anımsatan Küçük, komitenin çalışmalarına başladığını ve üyelerin de taraflara çalışmalarla ilgili bilgi istediklerine dair mektuplarını gönderdiğini belirtti. Küçük, çalışmaların sonucunun bir yıl içine belli olacağını da sözlerine ekledi.

“BM yetkilileri, kapalı arşivleri okuyup, hangilerini ulaştıracaklarına karar verecek”

Küçük, BM’nin evraklarının halka açık olmadığını ve kendilerine verilmeden önce süzgeçten geçirildiğini anlattı.

Kapalı arşivlerin BM yetkilileri tarafından okunduğunu, açık arşivlerin ise komite yetkilileri tarafından okunabildiği bilgisini paylaşan Küçük, “Bizi en çok ilgilendiren kısım, kapalı arşivlerdir. BM yetkilileri, kapalı arşivleri kendileri okuyup hangisini ulaştıracaklarına karar verecekler” dedi.

Küçük, arşiv komitesindeki Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum iki kişi ile üçüncü üyenin ilk etapta mayıs ayında New York’a giderek arşiv okuması yapacağını belirtti.

Küçük, KŞK üyelerinin de aynı dönemde birkaç günlük görüşme gerçekleştirmek için New York’ta bulunacağı ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile de bir görüşmenin beklendiğini kaydetti.

Arşiv komitesi 2016 yılı sonunda kuruldu

KŞK, kayıp kalıntısı bulmakta her geçen gün artan güçlüklerle karşılaştığı ve yeni gömü yerlerinin tespitine katkıda bulunabilecek bilgilere ulaşmak için çabalarını artırma kararı almıştı.

Komitenin kararı bağlamında, 1963-64 ve 1974 olayları sırasında faaliyet gösteren uluslararası organizasyonlar, devlet organları ile yerel otoriterlerin arşivlerinin gözden geçirilmesi yer alıyor.

Komitenin, arşiv taraması yapacak bir takım oluşturma konusunda fikri birliğine vardığı ve bu takımın yurt içi ve yurt dışındaki arşivleri tarafsız şekilde araştıracak araştırmacılar da içereceği ifade edilmişti.

UNFICYP raporunda da yer aldı

Ocak ayında, BM Güvenlik Konseyi, UNFICYP’in, Kıbrıs’taki görev süresinin uzatılmasıyla ilgili kararında Kayıp Şahıslar komitesi’nin çalışmalarına da değinmişti.

Komitenin çalışmasının takdir edildiği, komitenin çalışmalarının yoğunlaştırılmasının öneminin vurgulandığı, Kayıp Kişiler Komitesi’nin 28 Temmuz 2016’da yayımladığı basın açıklamasında belirttiği üzere komiteye arşiv malzemelerinin gözden geçirilmesiyle ilgili her türlü bilgi sağlanması gerektiği belirtilen kararda, kayıp kişilerin yarısının yerlerinin belirlendiği, yaklaşık yüzde 63’ünün kimlik tespiti beklediği hatırlatılmıştı.

Komitenin çalışmalarını yürütebilmesi ve süratle girilebilmesi için bütün bölgelerin açılması istenmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2017, 09:31
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110