BM'den kültürel mirasla ilgili karar

banner37

Kültürel mirasla ilgili eserlerin, ait oldukları ülkelere iade edilmesi veya rehabilite edilmeleriyle ilgili bir kararın, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından oy birliğiyle kabul edildiği belirtildi.

BM'den kültürel mirasla ilgili karar

Karar taslağının, 100 ve daha fazla ülkeyle birlikte, Yunanistan tarafından hazırlandığını ve önerildiğini yazan Fileleftheros gazetesi, bu ülkeler arasında Güney Kıbrıs’ın da bulunduğunu kaydetti.

Gazeteye göre, Rum Yönetimi’nin BM’deki Daimi Temsilcisi, Büyükelçi Kornilios Korniliu ise açıklamasında, Rum kesiminin, binlerce yıllık kültürel miras zenginliği aynı zamanda kültürel mirasının “yabancı askeri işgal tarafından tahrip edilmesi ve yağmalanmasına dair deneyimlerinden ötürü”, kültürel ürünlerin korunmasına çok büyük önem verdiğini söyledi.

Korniliu, Rum kesiminin bu amaçla hem kültürel mirasın tahrip edilmesi ve yasadışı ticaretinin yapılmasına karşı, hem de kültürel miras eserlerinin ait oldukları ülkelere iade edilmesi veya rehabilite edilmeleri için önlemler alınmasını ileriye götürmekte olduğunu sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2018, 12:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER