BM'yi işe yaramaz olarak göstermek istiyorlar

banner37

YKP Sekretarya Üyesi Alpay Durduran, ülkemizde belli başlı çevrelerin BM’yi sevmemelerinin nedeninin BM’nin çözüm konusunda aldığı kararlara sadık kalması ve ona göre davranmaya çalışması olduğunu belirtti:

banner87
BM'yi işe yaramaz olarak göstermek istiyorlar
banner90
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Sekretarya Üyesi Alpay Durduran, dünyanın umudu olan Birleşmiş Milletler’in (BM) Kıbrıs’ta tarafların çözümü güçleştirecek adımlar atmaktan kaçınmaları ve iki bölgeli, iki toplumlu bir çözüm bulmaları kararına sadık kaldığı için belli başlı çevreler tarafından sevilmediğine dikkat çekti.

Alpay Durduran, tarafların BM’nin kararlarına karşı çıkarak uygulanmalarını etkileyip, engellemekten kaçınmadıklarını, yıllardır BM Genel Sekreterleri’nin adaya tayin ettiği her temsilcisinin de bu yüzden vatan haini ilan edildiğini söyledi.

BM’yi kent içerisinde kalan bir kampından çıkmaya davet edip, bu bölgeyi almaya çalışarak dünyanın karşısında çok kötü duruma düştüğümüzü belirten Durduran, inatçı ve milliyetçi tavırlarımızı halka empoze ederek söylemlerimizle sürekli olarak BM’yi aşağılayıp, işe yaramaz olarak gösterdiğimizi dile getirdi.

Alpay Durduran, dünya barışına yapabileceğimiz hizmetlerin hiçbirini yerine getirmediğimiz gibi sorunlar yaratmaya devam ettiğimizi ifade etti.

 

Durduran: Kıbrıs BM’ye verdiği söze uymadı

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan YKP Sekretarya Üyesi Alpay Durduran, BM’nin dünyanın umudu olduğunu dile getirdi.

Alpay Durduran, dünyada birçok devlet olduğunu ve bu devletlerin egemenlik iddiasında olduklarını kaydetti.

Devletlerin egemenlik iddiasında olmalarının anlaşılabilir durum olabileceğini ancak egemenliğin egemen olarak alınan kararlara saygı gösterenlere saygı duyulabilecek bir sistem olduğunu anlatan Durduran, devletlerin eğer egemen yetkilerini kullanarak taahhütler altına girer ve taahhütlere uymazsa, hiçbir şekilde egemenliğin manasının kalmayacağını ve sorunların da dünyayı mahvedeceğini bildirdi.

Alpay Durduran, BM’ye girerken BM’nin kuruluş antlaşmalarına uyulacağı yönünde imzalar atıldığını ve o kurallar içerisinde BM’nin kararlarına destek vermenin de üstlenildiğini söyledi.

Fakat “sahtekar” devletlerin BM’ye bu destek için söz vermesine rağmen, kendi sözlerine uymayıp BM’yi engellemeye çalıştığını savunan Durduran, maalesef Kıbrıs’ın tümünün de durumunun buna benzediğini dile getirdi.

Alpay Durduran, BM’nin Güvenlik Konseyi’nde aldığı kararları uygulamak için çaba sarf ettiğini söyledi.

BM’nin bu çabalar sırasında Kıbrıs’taki liderlere “Ciddiyetle görüşme yapın” dediğini, bunun da günümüze kadar yapılan görüşmelerde “sizi ciddi görmedim” demek olduğunu ifade eden Durduran, bizim de bunu uygulamak yerine ortaya bir sürü yalan attığımızı kaydetti.

Alpay Durduran, bunlardan birinin bizim BM’den sonuç alıcı görüşme istediğimizi, BM sonuç alıcı görüşmeler yaptığında da BM’ye eleştiri yönelttiğimizi aktardı.

Yine Derinya ve Aplıç kapısının bugüne kadar açılmamasının da buna örnek olduğuna dikkat çeken Durduran, her yıl BM’nin iki kez rapor yayınladığını, bu raporlarda iki tarafın da suçlu bulunduğunu anımsattı.

Alpay Durduran; “Derinya Kapısı’nda maalesef bizim tampon bölgeyi ihlal ettiğimiz, orada askeri işler yaptığımız belirtiliyor. Kapıyı açmak için çaba sarf ettiğini söyleyen liderliğimiz, BM’ye sormadan kapıyı açacağını iddia ediyor. Arkasından da BM’nin kent içerisinde kalmış bir kampından BM’yi çıkmaya davet edip, bölgesini almaya çalışıyor. Maalesef çok kötü bir duruma düştük dünyanın karşısında. Dünya barışına yapabileceğimiz hizmetlerin hiç birini yerine getirmediğiz gibi sorunlar yaratmaya devam ediyoruz. Günümüzde de Akdeniz’i karıştırmaya çalışıyoruz. Doğu Akdeniz’i savaş çıkacak bir duruma getirdik” dedi.

İnatçı ve milliyetçi tavırlarımızı halka da empoze ettiğimizi ifade eden Durduran, söylemlerimizde sürekli olarak BM’yi aşağılayıp, işe yaramaz olarak gösterdiğimizi söyledi.

Çok sayıda Kıbrıslı Türk’ün hayatlarını BM’ye borçlu olduğuna dikkat çeken Durduran, Erenköy Direnişi’nde BM’nin köyün bombalanmasını engellediğini ve olayları kontrol altına alarak Kıbrıslı Türklerin hayatını kurtardığını kaydetti.

 

“BM temsilcilerini vatan haini yapıyoruz”

Alpay Durduran,  “Kıbrıs’ta çözümün Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların görüşmeler yoluyla çözüm bulmaları, durumu güçleştirecek adımlar atmaktan kaçınmaları ve iki bölgeli, iki toplumlu bir çözüm tanımına uygun bir çözüm sağlamaları” konusunda BM kararı olduğunu anımsattı.

Bu kararın oy birliğiyle geçtiğini, yani Kıbrıs’taki tarafların destekçileri ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin onay verdiğini anlatan Durduran, ancak bu kararların hayata geçmesi için uğraşacağımıza tersinin olması için uğraş verdiğimizi dile getirdi.

YKP Sekretarya Üyesi Alpay Durduran, ilgili bakanın “Güzelyurt’ta kalkınma ancak halka garanti verilirse sağlanabilir” diyerek çözüm halinde Güzelyurt’un verilmeyip, yatırım yapılma olasılığının artırılmasını talep ettiğini belirtti. Durduran, bu açıklamanın çözüm arifesinde yapıldığına da işaret etti.

Bu söylemin BM’nin kararlarına aykırı olduğunu savunan Alpay Durduran, BM’nin çözümü güçleştirecek adımlar atılmaması gerektiğini söylediğini anımsattı.

Alpay Durduran, belli başlı çevrelerin BM’yi sevmemelerinin nedeninin BM’nin aldığı kararlara sadık kalarak ona göre davranmaya çalışması olduğunu açıkladı.

BM’nin kararlarını uygulamamak için BM’nin sevilmediğini anlatan Durduran, tarafların BM’nin kararlarına karşı çıkarak uygulanmalarını etkileyip engellemekten kaçınmadıklarını dile getirdi.

Alpay Durduran, yıllardır BM Genel Sekreterleri’nin adaya tayin ettiği her temsilcisinin de bu yüzden vatan haini ilan edildiğini sözlerine ekledi.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2018, 08:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108