banner6

Böbrek hastaları ilaç bulamıyor!

banner37

Pandemiyle birlikte hastanelerde ilaç eksikliği kronik bir hal aldı. Romatizma ve kanser ilaçları derken, şimdi de böbrek hastası ve böbrek nakli olanların kullandığı “Prograf” adlı ilacın eksikliği, şikayetlere neden oldu

Böbrek hastaları ilaç bulamıyor!
banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

İLAÇ BULUNMAZSA DİYALİZE GİRMEK ZORUNDA KALACAKLAR… KIBRIS’ı arayan böbrek hastası ve böbrek nakli olan bazı kişiler, “Prograf” adlı ilacı hastanede bulamadıklarını, eğer ilacı temin edemezlerse diyaliz makinesine girmek zorunda kalacaklarından yakındı

İLAÇ BUGÜN GELİYOR, SORUNUN KAYNAĞI UÇAK FİRMALARI… İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Ayşe Gökyiğit, ilacın bugün geleceğini söyledi. Gökyiğit, ilaç eksikliği ile ilgili sorunun ülkeye uçuş gerçekleştiren uçak firmalarından kaynaklandığını belirterek, bu firmaların, önceliği, öğrenci eşyalarına verip, ilaçların gelişini ötelediklerini vurguladı

Devlet hastanelerinde ilaç bulmayla ilgili sıkıntılar devam ediyor.

Böbrek hastası ve böbrek nakli olan bazı kişiler, KIBRIS’a ulaşarak, hayati öneme haiz bazı ilaçlara ulaşamadıklarından şikayet etti.

“Prograf” adlı ilacı bulamadıklarını söyleyen hastalar, “İlacı alamazsak diyaliz makinesine girmek zorunda kalacağız” diye isyan etti.

Böbrek hastaları, hastane eczanesine gittiklerinde “Prograf” adlı ilacı talep ettiklerinde, “ilaç bitti” denilerek geri çevrildiklerini söyledi.

Geçtiğimiz haftalarda da bazı romatizma ve kanser ilaçlarının eksikliği sorunlara neden olmuştu.

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz İlaç ve Eczalık Dairesi Müdürü Ayşe Gökyiğit, , “Prograf” adlı ilacın bugün geleceğini kaydetti.

Gökyiğit, ilaç eksikliği ile ilgili sorunun ülkeye uçuş gerçekleştiren uçak firmalarından kaynaklandığını belirterek, bu firmaların, önceliği, öğrenci eşyalarına verip, ilaçların gelişini ötelediklerini vurguladı.

Ayşe Gökyiğit, öğrencilerin adaya gelmeye başlaması ile birlikte ilaçların gelişinde sıkıntı yaşandığını, uçaklar dolu olduğu için öğrencilerin eşyalarına öncelik tanındığını ve ilaçların geliş zamanlarının sürekli ötelendiğini söyledi.

Sorunun çözümü için Sağlık Bakanı Ünal Üstel ile görüştüğünü ifade eden Gökyiğit, bakanın isteği ile ilaçları tedarik eden firmalarla görüştüklerini ve tek bir hava yolu şirketi ile değil, diğer şirketle de çalışarak ilaç gelişlerini düzene koymak için çabaladıklarını vurguladı.

Gökyiğit, konuya hassasiyet gösterdiklerini kaydederek, “Bu durum son günlerde biz ve hastalar için büyük sıkıntı yaratıyor” şeklinde konuştu.

Ülkemize ilaçların hava ve deniz yolu ile geldiğine işaret eden Gökyiğit, deniz yolundan gelecek olan ilaçların da zaman zaman ülkeye geldikten sonra gümrükteki grev sebebi ile ellerine ulaşamadığını, bu durumda da müdürle görüşerek sorunu çözdüklerini belirtti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104