banner6

Boğaz ve burundan fazlaca örnek alın

banner37

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Genel Sekreteri Hassan, eczanelerden kit satın alarak evinde antijen testi yapmak isteyen vatandaşları uyardı:

Boğaz ve burundan  fazlaca örnek alın
banner99

Erol KANLIADA

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizi de saran Koronavirüs salgınına karşı verilen mücadele devam ediyor. Salgına karşı korunmada aşılar en önemli silah olarak nitelendirilirken, testler de büyük önem taşıyor.

PCR ve hızlı antijen testleri ile vatandaşların hastalık taşıyıp taşımadıkları tespit edilebiliyor.

Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği merkezlerde testlerini yaptırabilen vatandaşlar, artık eczanelerden satın alabileceği antijen testleriyle de evinde, kendi testini de yapabilecek.

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Genel Sekreteri Dicle Tekiner Hassan, ülkemizdeki antijen (hızlı) testlerin bir birinden farkı olmadığını, hepsinin belgeli test olduğunu söyledi.

Evinde test yapmak isteyen vatandaşların boğaz ve burun kısmından fazlaca örnek alarak testi gerçekleştirmelerini öneren Hassan, bu sayede daha kesin sonuç alınabileceğine dikkat çekti.

Hassan, evinde test yapacak vatandaşların, boğazın arkasından örnek almasının ardından, burnundan da sıvı örneği alması gerektiğini kaydetti.

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Genel Sekreteri Dicle Tekiner Hassan, Sağlık Bakanlığı’nın, evlerinde antijen testi yapıp, pozitif sonuç alan kişilerin ne yapması gerektiğine dair bilgilendirici bir broşür dağıtmadığını ifade etti.

Hassan, Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda eczanelere, vatandaşların ne yapması gerektiğine yönelik bilgilendirici veya uyarıcı broşürler dağıtması gerektiğinin altını çizdi.

Hassan, şu anda, evlerinde antijen testi yapan vatandaşların “pozitif” sonuç alması halinde, durumu Sağlık Bakanlığı’na bildirmesinin, kişinin kendi inisiyatifine kaldığını dile getirdi.

Ülkemizde bazı mekânlara girişte negatif antijen testi istendiğine dikkat çeken Hassan, eczanelerden satın alınıp, evde yapılan testlerin, girişlerde geçersiz olduğunu ve resmi kayıtlara geçmediğini kaydetti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104