Boğaztepe'de 17 kanser hastası var

banner37

Boğaztepe’de yaşayan yurttaşlar, köylerinde bulunan baz istasyonlarından çok rahatsız. Köylüler, bu cihazların kanser ve daha pek çok hastalığa neden olduğunu savunarak, baz istasyonlarının Boğaztepe’den kaldırılması için imza kampanyası başlattı

Boğaztepe'de 17 kanser hastası var
banner87

Ahmet İLKTAÇ

İskele kazasına bağlı Boğaztepe (Monarga) köyünde bulunan GSM ve internet baz istasyonları, köylünün şikayetlerine neden oluyor.

Deniz ve dağ manzaralı, yeşilin ve mavinin buluştuğu, temiz havanın kucağındaki Boğaztepe köyünde geçmişte birçok kişinin kanser hastalığından dolayı hayatını kaybettiği, biri genç olmak üzere 17 kişinin de kanser hastalığı ile mücadele ettiği bildirildi.

Köylüler, kanser hastalığının yaygınlaşmasından baz istasyonlarını sorumlu tutuyor.

Köylerinde baz istasyonu istemeyen köylüler, bu cihazların kaldırılması için imza kampanyası başlattı.

Boğaztepeliler, eylem dahil, mücadelelerini her platformda sürdüreceklerini belirterek, devlet yetkililerini göreve çağırdı.

Özoğul: Bu ateş herkesin yuvasına düşmeye başladı

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan Boğaztepe Muhtarı Bohur Özoğul, 2015 yılında, özelde, Menekşe Sokak üzerinde yaşayan köylüler, genelde ise tüm köyde yaşayan insanların rahatsızlanmasından dolayı baz istasyonlarının kaldırılması için imza kampanyası başlattıklarını söyledi.

Bohur Özoğlu, 2015 yılında, konu ile ilgili eylem de yaptıklarını ancak mücadelelerinin bir sonuç getirmediğini kaydetti.

Kanser vakalarının oldukça fazla oranda artış göstermesi üzerine köylülerin tedirginliklerinin kat ve kat arttığını anlatan Özoğul, baz istasyonlarının köylerinin dışına taşınması için yeniden bir imza kampanyası başlattıklarını bildirdi.

Bohur Özoğul, yaptıkları gözlemlere göre, baz istasyonlarının kulelerinde bulunan vericilerin de günden güne arttığını söyledi.

Devletin bu soruna daha duyarlı olması ve baz istasyonlarının köylerinden dışarıya çıkarılması için mücadelelerine yeniden başladıklarını ifade eden Özoğul, köylerinde kanser ve diğer rahatsızlıkların görülme oranının oldukça fazla olduğunu aktardı.

Bohur Özoğul, köylerinde, Menekşe Sokak üzerinde 3, Şehit Hüseyin Akil Hoca Sokak üzerinde 1, Dr. Derviş Manizade Sokak üzerinde 2, Selvi Sokak üzerinde 1, Kültür Sokak üzerinde 2 ve Fatih Sokak üzerinde 8 kişinin kanser hastalığı ile mücadele ettiğini vurguladı.

Köylerinde kendisinin bildiği 17 kişinin kanser hastalığı ile mücadele ettiğini, bilmedikleri de olabileceğini ve ayrıca kanserden hayatını kaybeden köylüleri de olduğunu söyleyen Özoğul, uyku sorunu, kalp- damar ve tansiyon hastası olan çok sayıda köylüleri de olduğunu kaydetti.

Bohur Özoğul, köylülerin, muhtar olarak imza kampanyası başlatmasını istediğini, bölge milletvekilleri ve belediye başkanı ile toplantı yapacaklarını bildirdi.

Mücadelelerini eylem dahil, her türlü platformda devam ettireceklerini belirten muhtar, “Güzel köyümüzün artık daha fazla kirlenmesini istemiyoruz. Gün geçtikçe köylünün tepkisi artıyor. Bu ateş, herkesin yuvasına düşmeye başladı” şeklinde konuştu.

Karamanoğlu: Marsilya’da, mahkeme, baz istasyonlarını yerleşim yerinin dışına çıkardı

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan Boğaz-Boğaztepe Çevre ve Kültür Koruma Derneği Başkanı Abdülkerim Karamanoğlu, 1997 yılından bu yana yaşadığı Boğaztepe köyünde baz istasyonlarının çevre kirliliği yarattığı yönünde sorunlar olduğunu söyledi.

Abdülkerim Karamanoğlu, yurt dışında, Birleşmiş Milletler’de (BM) uzman olarak çalıştığı 24 yıllık dönem içerisinde, bu konunun, insan sağlığına çok zararlı olduğu yönde bilinç edindiğini kaydetti.

Başta Boğaztepe köyü olmak üzere KKTC’nin tümünde baz istasyonlarının yerleşim yerlerinin dışına çıkarılması gerektiğini belirten Karamanoğlu, baz istasyonlarının yerleşim yerlerinin dışına asgari radyasyon yayacak bir şekilde işlev görmesi için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini bildirdi.

Karamanoğlu, baz istasyonlarının, insanların sağlıklarını etkilemeyecek şekilde konuşlandırılmasını sağlamanın, hükümetin görevi olduğunu açıkladı.

Bölgelerinde, insanların sağlığını tehlike ve tehdit altına sokan unsurların kansere ve damar sertliklerine yol açtığına dikkat çeken Karamanoğlu, baz istasyonlarının zararlı olduğu henüz kesin olarak kanıtlanmasa da Marsilya Yüksek Mahkemesi’nin, baz istasyonlarının zararının ihtimal dahi olmasını göz önünde bulundurarak, bu cihazların yerleşim yerinin dışına çıkarılması yönünde karar verdiğini kaydetti.

Köylüler ne dediler… Köylüler ne dediler… Köylüler ne dediler…

Nadir Kara:

“Menekşe Sokak üzerinde yaşıyorum. Köyümüzde cep telefonu ve internetlerin baz istasyonları bulunmaktadır. Çok rahatsız oluyoruz. Eşim hasta oldu. Hastalığının nedenini bu baz istasyonlarının oluşturduğu etkiye bağlıyoruz. Doktorumuz da aynısını söyledi. Eşimin damarlarında rahatsızlık var. Bir ayağı bu yüzden kesildi. Baz istasyonların bir an önce kaldırılmalarını talep ediyoruz.”

Münüse Aşaroğlu:

“Ben Dr. Derviş Manizade Sokak’ta yaşıyorum. Telefon baz istasyonları, evimden, 2 mahalle uzaktadır. Baz istasyonlarından çok rahatsız oluyorum. Evden dışarı çıkmaya korkar oldum. Kızım kanser oldu. Eşimde de bende de kalp sorunu var. Biz baz istasyonlarının köyümüzün dışına çıkmasını istiyoruz.”

Suat İlban:

“Pehlivan Sokak üzerinde yaşıyorum. Baz istasyonlarından, tüm köyde olduğu gibi ben de rahatsızlık duyuyorum. Komşularımda kanser olanlar vardır. Ben baz istasyonlarının bizi zehirlediğine inanıyorum. Köyümüzden çıkarılsınlar.”

Nezagat Batuar:

“Ben, köyümüzdeki baz istasyonlarının kaldırılmalarını istiyorum. Elektromanyetik alan oluşturmaktadırlar. Bu, insan sağlığına zararlıdır. İnternet ve iletişim için faydalıdırlar ama köyün dışına çıkarılmalıdırlar.”
 

Türkan Şener:
   “Ben Fatih Sokak üzerinde kalıyorum. Bizim sokak üzerinde 8 kişi kanser oldu. Baz istasyonlarından hem rahatsız, hem de tedirginiz. Köyün dışına çıkarılmalarını istiyorum. Tam evimin karşısındadırlar. Gördükçe rahatsız oluyorum.”

Mustafa Balcıoğlu:

 “Kültür Sokak üzerinde yaşıyorum. Baz istasyonlarının insan sağlığına zararlı olduğunu sürekli duyduğum için çok rahatsız ve tedirgin oluyorum. Ben 8 ay önce bağırsak kanseri oldum. Tedavi oldum ve tedavim hâlâ devam ediyor. Bana göre kanser olmamda baz istasyonlarının oldukça etkisi vardır. AKSA’dan çıkan duman da bizim sağlığımızı etkilemektedir. Köyümüzde çok fazla kanser vakası vardır. Kanserden ölen de çok kişi vardır. Baz istasyonları köyden dışarıya çıkarılmalıdır.”
 

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2018, 09:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER