Bölgede 12 milyon ton  maden atığı var

banner37

banner87
Bölgede 12 milyon ton  maden atığı var
banner90
banner8

CTP Milletvekili Salahi Şahiner de ,“CMC’nin Yarattığı Çevre Felaketi” konusunda yaptığı güncel konuşmada, dün CMC konusunda gerçekleştirilen iki toplumlu bir eyleme dikkat çekerek, yaratılmaya çalışılan farkındalığa dikkat çekti.

Şahiner, yapılan araştırmalarda bölgede 12 milyon ton  maden atığı olduğunun ortaya koyulduğunu kaydetti.

Alman Plejades firmasının 2008 yılında hazırlanan raporuna dikkat çeken Şahiner, bu çalışmalarda hava, su ve toprak analizlerinin yapıldığını kaydetti.

Toprak ve su ph’nın 2 seviyesine düştüğünü, bu raporda ağır metal ve kimyasal zehirin detaylı bir şekilde açıklandığını söyleyen Şahiner, bin dönümün üzerinde bir alanda hala ot bitmediğini söyledi.

Yağışlı senelerde zehirli maden atıklarının denize ve yeraltı sularına karıştığının görüldüğünü ifade eden Şahiner, CMC atıklarının yerleşim birimlerinin arasında kaldığını, tarım arazilerinin CMC arazilerinin içine kaydığını ve devletin bu konuda kayıtsız kaldığını ileri sürdü.

CMC’nin Lefke bölgesinin sorunu, çevre felaketi olmadığını, bütün adanın ve hatta Doğu Akdeniz’in çevre felaketi olduğunu vurgulayan Şahiner, “Dünyadaki sermayenin en çirkin yüzüdür” dedi.

Milyarlarca dolarlık değerli metal adadan götürülürken, ülkeye sadece zehir kaldığını, KKTC bütçesinin ise bu pisliği temizlemek için kayağı olmadığını söyleyen Şahiner, konunun insan sağlığı ve hakkı olduğunu söyledi.

Buradaki denizin bütün insanları etkilediğini, bu bölgeden adaya dağıtılan sebze ve meyveyi herkesin tükettiğini belirten Şahiner, konun acil önlem gerektiren bir çevre sorunu olduğuna dikkat çekti.

Maden fiyatlarının yükselişinin atıkların içinde kalan madeni bile değerli kıldığını ifade eden Şahiner, “Atığın kendisi zaten değerlidir, fakat bu bölgeyi yeni çevre felaketlerine sürükleyecek bir maceraya götürmesin” dedi.

Bu atıkların ülke dışına götürülmesi önerisini ortaya koyan Şahiner, maden atığının değerlendirilmesi önerinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2019, 18:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75