banner6

'Bölgedeki durum altüst olabilir'

banner37

Prof. Dr. Ahmet Sözen, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararının ardından bölgedeki olası gelişmelerle ilgili KIBRIS’a değerlendirmelerde bulundu.

'Bölgedeki durum altüst olabilir'
banner8

Tünay MERTEKCİ

Doğu Akdeniz Üniversitesi(DAÜ) Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi, Prof. Dr. Ahmet Sözen, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı sonrasında bölgedeki durumun altüst olabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Sözen, ABD başkanının kararının bölgede nelere yol açabileceği konusunda KIBRIS’a yaptığı değerlendirmede uluslararası hukukun parçası olarak kabul edilmiş bir prensibin ihlal edildiğini belirtti.

Prof. Dr. Ahmet Sözen, Donald Trump’ın yaptığı açıklamalar sonucunda gelişen durumun, Orta Doğu’da daha çok şiddete ve ölümlere yol açacağını belirterek, bölgede 70 yıllık bir denge unsurunun bertaraf edildiğini söyledi.

1947 yılında BM’nin “Taksim” planı olarak hayata geçen, İsrail-Filistin arasında söz konusu bölgede iki devletli bir çözüm olacağı prensibinin bulunduğunu dile getiren Sözen, en mantıklı çözümün İsrail ve Filistin devletinin yan yana varlığını sürdürmesi olduğunu vurguladı.

“3 din için de önem taşıyan bir yer”

banner134

Kudüs’ün, 3 büyük semavi din olan Hıristiyanlık, Musevilik ve Müslümanlık için de çok önemli bir merkez olduğuna vurgu yapan Sözen, Birleşmiş Milletlerin, iki devletli çözüm planıyla, Kudüs’ün İsrail ve Filistin devletlerinin başkenti olması gerektiğini belirttiğini aktardı.

Kudüs’ün ya bu iki devletin ortak kullanımına verilmesi ya da ikiye bölüneceği bir formül olması gerektiği görüşünü ortaya koyan Ahmet Sözen, kararın şimdilik İsrail’in mevcut Netenyahu Hükümeti’nin lehine gözüktüğünü, ileride İsrail’in de bu durumdan olumsuz etkileneceğini bildirdi.

Sözen, Kudüs’ün sadece İsrail’in başkenti olarak görülmesinin, radikal dinci örgütlerin İsrail’e karşı şiddet eylemlerini artırmasını tetikleyebileceğini vurguladı.

“Amerika ve İsrail karşıtlığı artacak”

Söz konusu kararın bütün Orta Doğu, Arap dünyası ve Müslüman dünya için önemli olduğunu belirten Sözen, Kudüs’ün, Müslümanlar için sembolik bir öneminin bulunduğuna da dikkat çekti.

Müslümanlar için bu kadar önemli olan bir şehrin, İsrail’in bir parçası olarak görülmesinin, tüm Müslüman ülkelerde, Amerika ve İsrail karşıtlığını daha fazla ateşleyeceğini belirten Sözen, bu ülkelerin de gerçekleştirilen saldırılara cevap vereceğini, şiddetin daha da şiddet doğurarak bir sarmala dönüşeceğini ve birçok masum insanın ölümüne neden olacağını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2017, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104