banner6

'Bölünmüş bir Kıbrıs görmek istemiyoruz'

banner37

“Juncker Komisyonu’nun 2 Yılı” konulu sunumda konuşan Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği Başkanı George Markopouliotis, çözüm çabalarının süreceğini söyledi.

'Bölünmüş bir Kıbrıs görmek istemiyoruz'
banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği Başkanı George Markopuliotis, Kıbrıs’ta kalıcı bir çözüm bulmak için çabalarının sürdüğünü belirtirken, bölünmüş bir Kıbrıs görmek istemediklerinin altını çizdi.

Markopouliotis, söz konusu açıklamayı, Avrupa Komisyonu’nun desteklediği “Juncker Komisyonu’nun 2 Yılı” konulu sunumda yaptı. Markopuliotis sunumda ayrıca, Kıbrıs sorununda güvenlik ve garantilerle ilgili bir soruya da tarafların Kıbrıs sorunun çözümünü gerçekten istemeleri ve bu konuda bir şekilde anlaşmaları halinde AB hukuku açısından bir formül üretilebileceğine inandığını dile getirdi.

Gazimağusa Suriçi’nde bulunan Altun Tabya Otel’de saat 15.00’da gerçekleştirilen sunuma, çok sayıda esnafla birlikte CTP Gazimağusa Milletvekilleri Erkut Şahali, Teberrüken Uluçay ve UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar katıldı.

Sorunlar halının altına süpürülmemeli

George Markopuliotis konuşmasında, 2014 yılı Kasım ayında AB’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu’nun başkanlığına getirilen Jean-Claude Juncker AB’nin karşı karşıya kaldığı sorunların büyük olduğunu ve bu sorunların halının altına süpürülerek görmezden gelinemeyeceğini söylediğini anımsattı.

Markopuliotis, Juncker’in bu zorlukları aşabilmek için 10 öncelik belirlediğini kaydederken, bunların birinci önceliğin istihdam ve büyüme olduğunu söyledi.

Juncker’in Avrupa Yatırım Planı’nı kurarak iş kurmak isteyenleri bürokrasiden kurtarmayı amaçladığını ifade eden Markopuliotis, böylece de 2015’ten sonra 315 milyar Euro ek özel yatırım sağlandığını ve 28 AB ülkesine yatırımlar yapılarak yatırım planlamasında başarı elde edildiğini bildirdi.

Yatırım planında başarılı süreklilik açısından işletmelerin adil bir vergi ödemelerini sağlayabilmenin önemli olduğunun anlatan George Markopuliotis, geçtiğimiz yıl imzalanan antlaşmayla artık büyük şirketlerin boşluklardan yararlanamadıklarını ve adil vergilerini ödemeden yollarını bulamadıklarını açıkladı.

Markopuliotis, Juncker’in “Dijital Tek Pazar”, “ Enerji ve İklim Değişikliği eylemleri, “Adalet ve Temel Haklar”, “Göç ve Mülteci sorunu” ve “Şeffaflık” gibi başlıca diğer konuların öncelikleri arasında olduğunu belirtti.

Avrupa Komisyonu’nun adalet, temel haklar ve hukukun üstünlüğünün devamına büyük önem verdiğini ifade eden Markopuliotis, komisyonun barış, güvenlik, refah, demokrasi ve kurallara dayalı bir düşünceye sahip olduğunu kaydetti.

George Markopuliotis, Göç ve Mülteci sorunun AB’nin gündemini oldukça meşgul ettiğini ifade etti ve AB’nin Müslüman düşmanlığıyla mücadele etmek için toplantı yaptığını kaydetti.

Juncker’in bu konu ile ilgili “dayanışmaya ihtiyaç var “ dediğini anımsatan Markopuliotis, 1 milyondan fazla kişinin AB’den sığınma talebinde bulunduğunu, ilerleyen yıllarda da şiddet ve doğal afetlerden dolayı daha fazla kişinin etkileneceğini bildirdi. George Markopuliotis, AB’nin mültecilere destek için günümüze kadar 15 milyar Euro sağladığını belirtti.

Günümüzde dünyada 40’tan fazla silahlı çatışma ortamı bulunduğunu işaret eden Markopuliotis, Avrupa’nın bu konuda temel haklar ve hukukun üstünlüğü için çalışmaya devam edeceğini ifade etti.

George Markopuliotis, İngiltere’nin AB’den çıkmasının üzücü olduğunu ama saygı duyduklarını söyledi.  Markopouliotis, AB’nin geleceği ile ilgili tartışmalar olduğunu ancak, kendilerinin bugün olduğu gibi 27 ülkeyle birlikte, tek pazardan ibaret bir Avrupa Birliği olarak devam etmek istediklerini belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2017, 13:37
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104