banner6

Borç yüksek, enerji üretimi yetersiz, elektrik kesintileri sürecek

banner37

KIB-TEK’in AKSA’ya olan 600 milyon TL’ye yakın borcunu ödeyememesi nedeniyle AKSA yakıt alamadı. AKSA’da 3, Teknecik Santrali’nde de 1 ünitenin devre dışı kalması nedeniyle elektrik üretim kapasitesi düştü; Güney Kıbrıs’ın sağladığı destekle 25 MW’lık açık karşılanmaya başladı ancak bunun ne kadar süre sağlanabileceği belirsiz

Borç yüksek, enerji  üretimi yetersiz,  elektrik kesintileri sürecek
banner151 banner143

Erol KANLIADA

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) yine zor günler geçiriyor.

Kalecik’te üç adet dizel makinenin bakımda ve arızalı olması ayrıca Teknecik'te bir adet makinenin bakımda olması nedeniyle elektrik üretim kapasitesi 275 MW'a düştü; 300 MW'lık ihtiyaç karşılanamaz oldu.

KIB-TEK talebi karşılayabilmek için dönüşümlü elektrik kesintilerine başladı.

Güney Kıbrıs, elektrik üretim fazlası olduğu için dün KKTC’ye enerji desteği verdi, bu nedenle elektrik kesintisi yapılmadı. Ancak Güney Kıbrıs’ın bu enerji desteğini ne kadar süre sağlayabileceği kesin olmadığından elektrik kesintilerinin süreceği ihtimali de göz önünde bulunduruluyor.

AKSA’ya borç 575 milyon TL

Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgiye göre, KIB-TEK’in AKSA’ya olan borcu bu ay sonu itibarıyla 575 milyon TL’ye yükselecek. Bu borcun ödenmemesi hatta ödeme planı dahi yapılamaması nedeniyle AKSA’nın yakıt alamadığı ve Kalecik’teki santralde üç dizel makinenin devre dışı kaldığı öğrenildi.

AKSA, 140 MW olan üretim kapasitesini 75 MW’a düşürdü.

Teknecik Elektrik Santrali’ndeki 1 makinenin de çalışmaması nedeniyle devre dışı kalan makine sayısı 4’e çıktı.

KIB-TEK’in 800 milyon TL’lik borcu için fon oluşturuluyor

KIB-TEK’in 575 milyon TL’si AKSA’ya olmak üzere şu anki borcu 800 milyon TL.

Bu borcun ödenmesi ve sorunların giderilmesi için Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın ciddi bir çalışma içinde olduğu öğrenildi.

Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgiye göre, oluşturulacak fonla yaratılacak kaynak KIB-TEK’in bankalardan borçlanmasını ve AKSA’ya olan borcun ödenmesini sağlayacak.

Elektrik fiyatları artacak, tarifeler değişecek

KIBRIS’ın edindiği bilgiye göre, KIB-TEK artan maliyetleri karşılamak için elektrik tarifesinde yeni düzenlemeye gidecek.

Maliyetler arttığı halde elektrik fiyatlarında değişiklik olmaması nedeniyle kurumda sıkıntı yaşandığı, ekonomik kriz de göz önünde bulundurularak yeni tarife için çalışmaların hızlandığı öğrenildi.

Yeni tarifenin ne zaman hazır olacağı, açıklanacağı ve yürürlüğe gireceğiyle ilgili henüz net bir bilgi yok.

YORUM EKLE
YORUMLAR
edward george
edward george - 9 ay Önce

bu problem simdi mi basladi?

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104