Borçları Maliye Bakanlığı ödeyecek

banner37

KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, belediyelerin elektrik borçlarıyla ilgili protokolde son rötuşların yapıldığını söyledi:

Borçları Maliye Bakanlığı ödeyecek
banner99

Ali ÇATAL

“KATKI PAYI BORCA GİDECEK”… Turan Büyükyılmaz, yapılandırılmış beş yıllık elektrik borçları nedeniyle elektrikleri geride bıraktığımız hafta kesilen 23 belediyeyle imzalanacak protokolde hukukçuların ‘son rötuşları’ yaptığı bilgisini verirken; bahse konu protokol uyarınca, Maliye Bakanlığı’nın, belediyelere yapılacak katkıdan kestiği miktarı, KIB-TEK’e ‘belediyelerin birikmiş borcu’ olarak 120 ay zarfında ödeyeceğini aktardı.Büyükyılmaz, sulama birlikleriyle ilgili maddenin protokolden çıkarıldığını da hatırlattı.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, belediyelerin taksitlendirilmiş elektrik borçlarına yönelik protokolün uygulama safhasına geldiğini belirtti.

Sulama birliklerinin eski protokolden çıkarılmasıyla, sorunun ‘büyük ölçüde’ aşıldığını söyleyen Büyükyılmaz, bu bağlamda, 2014 yılında hazırlanan fakat 21 Haziran 2021’de yürürlüğe girmesine yönelik öngörü tutmayan protokole dönüş yapıldığını kaydetti.

Büyükyılmaz, Yasa Gücünde Kararname doğrultusunda belediyelerle yapılan protokolündeki ‘sulama birliklerinin’ elektrik borçlarının Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın mı yoksa İçişleri Bakanlığı’nın mı uhdesinde olacağına yönelik tartışmanın, protokolün gerçekleşmesini ötelediğini de hatırlattı.

Hatırlanacağı üzere KIB-TEK, yapılandırılmış beş yıllık elektrik borçlarını tahsil edemediği 23 belediyenin elektrik enerjisini, geçtiğimiz hafta dahilinde kesmişti.

banner134
Hukukçuların ‘son rötuşları’ yaptığı ilgili protokolün bu hafta imzalanacağı bilgisini veren Büyükyılmaz, bahse konu protokol uyarınca, Maliye Bakanlığı’nın, belediyelere yapılacak katkıdan kestiği miktarı, KIB-TEK’e ‘belediyelerin birikmiş borcu’ olarak 120 ay zarfında ödeyeceğini aktardı.

Camilerdeki sorun da aşılıyor

Turan Büyükyılmaz, birikmiş ve yapılandırılmış üç yıllık borçları nedeniyle elektrikleri geçen hafta kesilen camiler konusunda da mevcut problemin çözüm aşamasında olduğunu kaydetti.

Kıbrıs Vakıflar İdaresi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Benter’le dün itibarıyla gerçekleştirdikleri toplantının da son derece yapıcı ve olumlu geçtiğini söyleyen Büyükyılmaz, Vakıflar İdaresi’ne bağlı camilerin birikmiş elektrik borçlarına dair sıkıntıların giderileceğine inanç belirtti.

“Öyle tahmin ediyorum ki Vakıflar İdaresi de camilerin elektrik borçları konusunda gerekli hassasiyeti bundan sonra sergileyecektir” şeklinde konuşan Büyükyılmaz, kurum olarak uzlaşıya açık olduklarını her zaman vurguladıklarını da hatırlattı.

KIB-TEK’e, halihazırda belediyelerin 255 milyon TL, camilerin 6 milyon TL, devlet dairelerinin ise 39 milyon TL tutarında aktif borcu bulunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75