Borçluların şalteri tek tek iniyor

banner37

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu, “bıçak kemiğe dayandı” diyerek, kuruma yüklü miktarda borcu olan devlet kurumları, belediyeler ve özel işletmelerin elektriğini kesmeye başladı. KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Büyükyılmaz, “Kurum olarak, ne alacaklarımızı alabiliyoruz ne de zam yapabiliyoruz. Bu iş böyle gitmez” dedi

 Borçluların şalteri tek tek iniyor
banner99

Ali ÇATAL

BORÇLU BELEDİYELERİN VE CAMİLERİN ELEKTRİĞİ BUGÜN KESİLECEK… KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, devletin kurum ve kuruluşlarının 39 milyon TL, belediyelerin 255 milyon TL, camilerin 6 milyon TL ve genel tüketicininde 262 milyon TL’yi bulan elektrik borcu olduğunu söyledi. Büyükyılmaz, borçlu kurumlardan talepte bulunduklarını ancak hiçbir yatırımın yapılmaması nedeniyle dün itibarıyla kesim işlemine başladıklarını aktardı.“Devlet kurumlarının, elektrik borçlarını ödemek için önümüzdeki salı gününe kadar zamanı var” diyen Büyükyılmaz, belediyeler ile Vakıflara ait yapıların elektriğinin ise bugün kesileceği duyurdu.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Yönetim Kurulu, “Artık borçlulara af yok” diyerek, kuruma yüklü miktarda borcu olan ve ödemeyen herkesin elektriğini kesmeye başladı.

Borç yükü altında ezilen ancak alacaklarını tahsil edemediği için büyük çıkmaza giren KIB-TEK, borçluların şalterini tek tek indirmeye başladı.

Devletin kurum ve kuruluşlarının KIB-TEK’e yaklaşık 39 milyon TL tutarında aktif borcu var.

Belediyelerin borcu 255 milyon TL’yi, Vakıflara bağlı camilerin borcu 6 milyon TL’yi ve genel tüketici borçları da 262 milyon TL’yi buluyor.

Alacaklarını toplayamadıkları için sürekli borçlanmaya giden KIB-TEK’te artık bıçak kemiğe dayandı ve borçların toplanması için eyleme geçildi.

BRT, Karayolları Dairesi, Veteriner Dairesi ve Gazimağusa bölgesindeki birkaç otelin bulunduğu bazı yerlerin dün elektriği kesildi.

Devlet dairelerinin ödeme için bir hafta süre istemesi üzerine KIB-TEK, devlet kurumlarına elektrik borçlarını ödemek için önümüzdeki salıya kadar zaman verdi.

Elektrik borcu olan üniversite ve otellerin, borçlarını dün itibarıyla ödediği, taş ocakları ve beton döküm istasyonları gibi bir kısım işletmenin ise elektriği ödenmeyen borçlar nedeniyle kesik kaldı.

KIB-TEK’in yaklaşık 10 bankaya borcu bulunuyor.

Kurumun aylık 300 milyon TL borç ödemesi olduğu, Haziran-Temmuz 2021 döneminde sadece akaryakıt için 150 milyon TL ödemesi gerektiği, her ay 75 milyon TL ödenen AKSA’ya da iki aylık geriye dönük borç biriktiği öğrenildi.

Büyükyılmaz: Devlet kurumlarının elektriğini kesmekten başka çaremiz kalmadı

KIBRIS’a konuşan KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, devletin kurum ve kuruluşlarının 39 milyon TL tutarında aktif borcu olduğunu belirterek borçlu kurumlardan talepte bulunduklarını ancak hiçbir yatırımın yapılmaması nedeniyle, 22 Haziran 2021 itibarıyla kesim işlemine başladıklarını söyledi.

Belediyelerle yaptıkları görüşmeler sonrasında bir Yasa Gücünde Kararname çıkardıklarını fakat protokolün henüz imzalanmadığını belirten Büyükyılmaz, bu protokol hayata geçirilince, 120 ay vadeyle, mevcut faizin yüzde 90’ını silecek bir formülün hazır olduğunu söyledi.

“KIB-TEK, Kıbrıs Türk halkının öz kaynaklarından var olmuş bir kurumdur. Bu kurumun ayakta kalabilmesi için bütün tüketicilerin borçlarını toplamak zorunluluğu vardır. Bu alacağımızı alamamamız durumunda, yatırım yapmamız ve borçlarımızı kapatmamız mümkün değil” diyen Büyükyılmaz, olayın sadece alacak kısmına bakıldığını ama kurumun aylık 300 milyon TL’leri bulan borç ödemelerinin söz konusu olduğunu belirtti.

banner134
Büyükyılmaz, kurumun Haziran-Temmuz 2021 döneminde sadece akaryakıt için 150 milyon TL ödemesi gerektiğini ve her ay 75 milyon TL ödenen AKSA’ya da iki aylık geriye dönük borç yapıldığını da aktarırken, “10 bankaya borcumuz var. Alacaklarımızı alamadıkça ‘tekrar tekrar’ borçlanmaya gitmek zorunda kalıyoruz. Bunların altından kalkabilmemiz için üst düzey tüketici olarak gördüğümüz devlet kurumlarının elektriğini kesmekten başka çaremiz kalmadı” dedi.

Büyükyılmaz, belediyelerin borcunun 255 milyon TL’yi, Vakıflara bağlı camilerin borcunun 6 milyon TL’yi ve genel tüketici borçlarının da 262 milyon TL’yi bulduğu bilgisini verdi.

“Bir hafta süre verdik”

Turan Büyükyılmaz, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Cengiz Çoli ile yaptıkları görüşme sonrasında, devlet dairelerinin kendilerinden bir hafta süre istediğini ve resmi kurumlara bu süreyi verdiklerini söyledi. Büyükyılmaz, “Devlet kurumlarının, elektrik borçlarını ödemek için önümüzdeki salıya kadar zamanı var” şeklinde konuştu. “Belediyelerin, borcu olan üniversitelerin ve borçlu iş insanlarının da elektriği kesildi” ifadelerini kullanan Büyükyılmaz, borçlu kişi ve kurumlarla istişare yoluyla, aktif ve taksitlendirilmiş borçların kapatılması üzerinde mesai harcadıklarını söyledi.

“Dört yıldır tahsil edemiyoruz”

Bahis konusu elektrik kesme eyleminin ‘ilk adım’ olduğunu ve aktif borçların, devletten ‘dört yıldan beri’ tahsil edilemediğini vurgulayan Büyükyılmaz, “Kurumun bu yükü artık taşıyamayacağını görüyoruz ve yönetim olarak da yapılması gerekenin bu olduğuna karar verdik” ifadesini kullandı.

Söz konusu eylemlerinin ikinci ayağının ise Maliye Bakanlığı’na önümüzdeki salıya kadar verilen mühletin olduğuna da dikkat çeken Büyükyılmaz, bu tarihe kadar borcunu yatırmayan bütün kurumların elektriğinin kesileceğini kamuoyuna duyurdu.

“Taş ocakları ve beton döküm istasyonlarının elektriği kesik”

Elektrik borcu olan üniversite ve otellerin, borçlarını dün itibarıyla yatırdığını da söyleyen Büyükyılmaz, taş ocakları ve beton döküm istasyonları gibi bir kısım işletmenin ise elektriğinin, ödenmeyen borçlar nedeniyle kesik kaldığını kaydetti.

“Belediyeler ve Vakıflara ait yapıların elektriği bugün kesilecek”

Devlet kurumu değil; özel kurum olarak geçen belediyeler ile Vakıflara ait yapıların elektriğinin ise bugün kesileceği haberini veren Büyükyılmaz, KIB-TEK’in çok ciddi bir maddi sıkıntı içerisinde olduğunu vurguladı. Büyükyılmaz, yüklü elektrik borcu gibi sorunlarla daha fazla uğraşamayacaklarını söyledi.

Büyükyılmaz, “Belediyelerin borcu da devlete yakın. Kurum olarak, ne alacaklarımızı alabiliyoruz ne de zam yapabiliyoruz. Bu iş böyle gitmez” dedi.

Özkıraç: Sendika olarak destekliyoruz

 Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) Başkanı Kubilay Özkıraç ise bahse konu kesintileri kendilerinin değil; KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun yaptığını söyledi.

Söz konusu kesintilerin, yapılandırılmış taksitli borçlar nedeniyle yapıldığını ve bir devlet kurumuna ‘yanıltıcı’ bilgi verenlerin arasında resmi dairelerin bulunmasının da işin en üzücü tarafı olduğunu kaydeden Özkıraç, kurumun, sadece ve sadece alacaklarını tahsil etme derdinde olduğunu belirtti.

“Devlet kurumları, devleti yanıltıyor” diyen Özkıraç, dün itibarıyla başlayan ve bugün devam edeceği haber verilen kesintileri, sendika olarak ‘kesinlikle desteklediklerini’ de kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75