banner6

Borçsuz yok

banner37

KIBRIS, sokağa çıkıp“Banka borcunuz var mı?” diye sordu; neredeyse borçsuz insan bulamadı

Borçsuz yok
banner90
banner99

ÖZEL HABER - Kardelen GÖKSU

VATANDAŞ BORÇ ÖDEMEKTEN PERİŞAN... Her geçen gün daha da pahalanan hayat şartlarına göğüs geren vatandaş,kredi çekmek için bankaların yolunu tutuyor; ancak bu kez de kredi taksitlerini ödeyebilmek için gecesini gündüzüne katıyor. Özellikle döviz cinsi kredi taksitlerini ödeyebilmek içi iki işte çalışmak zorunda kaldıklarını anlatan vatandaşlar, “Hayatımızı yaşayamıyoruz, ailemize vakit ayıramıyoruz, sağlığımızdan oluyoruz” diyerek içinde bulundukları çaresizliği dile getirdi.

HAYAT KALİTESİ DÜŞÜYOR..  KIBRIS’a konuşan vatandaşların çoğunluğu, ev almak için bankalardan borçlandıklarını, dövizdeki artışın yanı sıra ülkedeki hayat pahalılığı nedeniyle ne geçinebildiklerini ne de kredi taksitlerini ödeyebildiklerini söyledi. Vatandaşlar, “Yaşayabilmek için borçlanıyoruz ama taksitleri ödeyebilmek için hayatımızı yaşayamıyoruz” şeklinde konuştu. Vatandaşlar, özellikle pandemi döneminden sonra yaşanan enflasyonun kendilerini borçlanmaktan başka bir kapıya yönlendirmediğini dile getirdi.

   Geliri giderini karşılamayan vatandaş, çözümü bankalardan kredi çekmekte buluyor; ancak bu kez de borç taksitlerini ödemek için perişan oluyor.

   Hem TL hem de döviz cinsi borcun içerisinde yüzmek zorunda kalan vatandaş hem hayatını idame ettirmek hem de hayatta kalabilmek için gece gündüz demeden çalışmak zorunda kalıyor.

   Ev sahibi olabilmek için bankaya borçlandığını dile getiren Alper Çepki, “Döviz cinsi borcumu ev sahibi olabilmek için çekmiştim, dövizde yaşanan durumdan kaynaklı ödediğim borç neredeyse sıfırlandı, tekrar ödemek zorunda kalıyorum şu an da. Türk lirası borcum da pandemi döneminden sonra oldu” dedi.

   Özel hayatı da çok yönlü şekilde etkileyen borçlar hakkında konuşan vatandaşlar, “Bırakın lüks yapılacak alışverişleri, markette neye ne zam geldi acaba bu hafta diye düşünmek zorunda kalıyoruz” şeklinde konuştu.

KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, özellikle pandemi döneminden sonra yaşanan enflasyonun kendilerini borçlanmaktan başka bir kapıya yönlendirmediğini dile getirdi.

Vatandaş ne dedi?

Alper Çepki:Hem döviz hem de TL cinsinden ikisi bir arada ödemem gereken kredi borçlarım var.Yaşam kalitemizi çok yönlü bir şekilde etkiliyor bu durum. Borçları ödeyebilmek için devamlı kendimize yapacağımız harcamalardan keserek hayatımızı devam ettiriyoruz. Döviz cinsi borcumu ev sahibi olabilmek için çekmiştim dövizde yaşanan durumdan kaynaklı ödediğim borç neredeyse sıfırlandı, tekrardan ödemek zorunda kalıyorum şu anda. Türk lirası borcum da pandemi döneminden sonra oldu.Çocuklarınıza istediğiniz yaşam kalitesini veremedikten sonra çok etkileniyorsunuz bu borçlardan kaynaklı maalesef.

Murat İpek:Ev alabilmek için çektiğim Türk lirası bir kredi borcum var şu anda. Hem pandemi dönemi hem de sonrası bu borcu ödemekte büyük sıkıntılar yaşadık. Eskiden yine bir şekilde kazancımız giderlerimizikarşılayabiliyordu, borçlarımıza yetişebiliyorduk fakat şu anda hem yaşam kalitemiz etkileniyor hem de borçlarımıza yetişmekte güçlük çekiyoruz.Özellikle borçlardan kaynaklı hayat standardımız tüm ailemi etkiledi. Çocuklarımı eskiden haftada iki gün dışarıya çıkarabiliyordum şimdi bu durum ayda bire inmek zorunda kaldı. Bu durum hem bizi hem de çocuklarımı çok üzüyor.

Can Özkuran:Borcumun oluşu her istediğimi alamamama ve özel yaşantımdaki ihtiyaçlarımı en aza indirmeme sebep oluyor.Geçim derdinden kaynaklı çektiğim Türk lirası cinsindeki kredi kartımı bir şeye sahip olmak için değil hayatımı daha iyi geçirebilmek için sağlıkta, özel aile ihtiyaçlarında kullanmak için çektim fakat şuanda bu borcun yükünü çekmek zorunda kalıyorum. Çektiğimiz krediler sosyal yaşantımıza darbe vuruyor.

Oktay İpek:Özellikle pandemi döneminden kaynaklı yaşanan ekonomik krizden çok fazla etkilendik.Çevremizdeki herkes gibi bizimde maalesef borçlarımız oldu ve onları ödemek için sürekli çalışmak zorundayız. Bu durum da sosyal hayatımızı ve istediğimiz yaşantıyı yaşayamamamıza sebep oluyor.Her geçen gün daha da kötüye giden ekonomiyle birlikte hem borç ödemek hem de hayatta kalma mücadelesi vermek hepimiz için çok zor.

Mehmet Çalban:Enflasyon dolayısıyla hayat pahalılığı oluştu ve oluşan bu hayat pahalılığından kaynaklı hem işim gereği hem de gündelik hayatımı yürütebilmem için borcun altına girmek zorunda kaldım.Dövize endeksli hayat yaşamaya çalışmamız bizi her açıdan yaralayan bir durum. Kıbrıs’ın kuzeyinde maalesef ev kirasından, ev satış fiyatlarına kadar her şey döviz cinsi. Her geçen gün bu durumlar bizi daha da derinden yaralamaya devam ediyor, aynı zamanda daha büyük borçların altına girmemize sebebiyet veriyor.

Ömer Kanlı:Pandemi döneminden sonra ekonomide yaşanan sıkıntılar herkesi vurduğu gibi bizleri de vurdu. Bırakın lüks yapılacak alışverişleri, markette neye ne zam geldi acaba bu hafta diye düşünmek zorunda kalıyoruz.Borçlarımızı ödemek için her gün hesaplamalar yapmak zorundayız, yaşam kalitemizi çok fazla etkileyen bu borçlarla herkes gibi bir şekilde mücadele etmek zorunda kalıyoruz.

Mehmet Alıcı:Hayata yetişebilmek, borçlarımızı gün geçmeden kapayabilmek için gece gündüz çalışmak zorunda kalıyorum. İki farklı yerde çalışıyorum, ekstra mesailere kalmak zorundayım. Hayatımın bu dönemlerini çalışarak geçirmek zorundayım ki kafamızı bir eve sokabilelim ve karnımızı doyurabilelim.Özel hayatla, çıkıp gezip eğlenmeyle pek ilginiz de kalmıyor hayatı bu şekilde yaşadığınızda.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104