Boşandı ama şiddetten kurtulamadı

banner37

Şiddet kurbanı bir kadın… Rumuz ismi Beria… Kendisini darp eden, oğlu önünde boğazını sıkan kocasından iki yıl önce boşandı… Ancak bu durum yaşamında herhangi bir şeyi değiştirmedi. Hâlâ ölüm korkusuyla yaşıyor ve işe gitmek dışında evinden çıkmak istemiyor

Boşandı ama şiddetten kurtulamadı
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

Rumuz ismi Beria… Arkadaşları aracılığıyla tanıştığı kocasına, aşık olarak evlendi… Mutlu bir evlilik sürdürdüğünü düşünürken eşinin kendisini aldattığını öğrendi ve boşanma kararı aldı.

Adam bu karara karşı çıktı ve eşi Beria’dan ikinci şans istedi. Beria kabul etti, ancak sorunlar bitmedi.  

Adam bu süreçte de eşini aldatmaya devam etti. Eşinin kendisini aldatmaya devam ettiğini öğrenen kadın, bu duruma sessiz kalamadı ve tepki gösterdi.

Bu tepkiler üzerine Beria, kocasından şiddet görmeye başladı. Beria’nın eşinden gördüğü şiddetin boyutu gün geçtikçe arttı. Kocası tarafından oğlunun gözleri önünde boğazı sıkıldı.

Kocasıyla evliliğinden iki oğlu olan Beria, eşinin boğazını sıktığı gece canını zor kurtardı ve “Ben ölürsem evlatlarıma kim bakar” diye düşünerek eşine tekme attı ve oradan kaçmayı başardı.

Oğlunun gözü önünde şiddete uğradı

Eşi tarafından boğazı sıkılması Beria için bardağı taşıran son damla oldu ve boşanmak için gerekli işlemleri yeniden başlattı.

Ancak Beria’nın açtığı boşanma davasının da sonuçlanması uzun süre aldı. Mahkeme boşanma kararından önce adama eşinden uzak durma yani “uzaklaştırma” cezası verdi. Fakat bu süreçte de adam, mahkeme emrine uymadı, eşine tehditler yağdırmaya, ona hayatı dar etmeye devam etti.

Her ne kadar Beria, eşinin mahkeme emrine uymadığını polise bildirse de polis eşinden sadece ifade aldı. Adama herhangi bir ceza uygulanmadı.

banner134
Mahkemenin sonuçlanması ve çiftin boşanmasının ardından da uzaklaştırma cezası ortadan kalktı.

Hem şiddet gördü, hem borçlar üstüne kaldı…

Gördüğü fiziksel ve psikolojik şiddetten kurtulmak isteyen kadın, boşanma süresinde eşinin neredeyse tüm taleplerini kabul etti.

Adam, boşanmak için Beria’dan arabasını istedi, nafakayı ödemeye 3 yıl sonra başlamak istedi; Beria şiddetten kurtulmak için hepsini kabul etti. Beria’nın tek istediği, bir an önce eşinden boşanmak ve bu şiddetten kurtulmak olduğu için gelen her talebe olumlu yanıt verdi.

 

Boşanınca da kurtulamadı…

Eşinden boşanan Beria, eşinin kendisine uyguladığı şiddetten yine de kurtulamadı.

Eşinin çocukları almaya geldiği günlerde yine tartışmaların devam ettiğini belirten Beria, şu andaki durumunu ise, “Boşandım ama tehditler devam ediyor. Çocukları direkt evimden almaya geliyor ve yine karşı karşıya geliyoruz. Bana ağır hakaretlerde bulunuyor. İşe gidip, gelmek dışında evden çıkmaya korkuyorum. Bir yerde karşıma çıkabilir. Zaten mahkeme bizi boşayınca, uzaklaştırma emri de ortadan kalktı. Polise gidiyorum yeterince ilgilenilmiyor. Bence bu uygulama çok yanlış. Tehlike boşandıktan sonra da devam ediyor. Şu anda da benim can güvenliğin yok” sözleriyle anlattı.

Çalışan bir kadın olması ve aile desteği şansı oldu

Beria’nın eşinden gördüğü bu şiddet karşısında ise en büyük şansı ailesinin kendisine destek olması ve ekmek parasını kazandığı bir işi olması oldu.

3 yıl boyunca eşinden nafaka alamayacak olan Beria, çocuklarına kendi kazandığı para ve ailesinden aldığı para ile bakabiliyor.

FOTOĞRAFLAR: Özmen YILANCILAR

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2018, 12:11
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75