banner6

Boşanmada Arabuluculuk Olur Mu?

banner37

Avukat Dosyası

Boşanmada Arabuluculuk Olur Mu?
banner151

 Pınar Denktaş

  Boşanma, çoğu zaman eşler için travmatik bir olgudur. Bazı zamanlar ayrılıkların anlaşmalı boşanma olarak gerçekleşmesi mümkündür. Anlaşmalı boşanmanın gerçekleşebilmesi için eşlerin boşanma ile boşanmanın fer’ileri (ekleri) hakkında anlaşmış olmaları gerekir. Nafaka, velayet, tazminat gibi bu konularda anlaşıldığında, yargıç da anlaşmayı uygun bulursa boşanma eşlerin belirlediği şartlarda gerçekleşir.

Ancak 1 yılı dolmayan evliliklerde anlaşmalı boşanma davası mümkün olmaz. Ayrıca ayrılıklar genellikle hayal kırıklığından doğan öfke ve kırgınlıklar sebebiyle kolay anlaşılabilecek süreçler olmazlar. Bu durumda çekişmeli boşanma davası kaçınılmaz olur. Taraflar diğer eşe karşı iddialarını, evlilikteki vakıaları ve delillerini ortaya koyarak hâkimin lehlerine karar vermesini sağlamaya çalışırlar. Tanıklar dinlenir, uzmanlar çağırılır, deliller toplanır, çocukların velayeti değerlendirilir... 

Boşanma davası nasıl açılır ise açılsın, eşler neticede boşanacak ve hayatlarına devam edecektir. Hele çocuk da varsa, ömür boyu yüz yüze bakacak kişilerin mümkün mertebe tatsızlaşmadan boşanma evresini atlatmaları önemlidir.

İşte bu noktada arabuluculuk desteği alınabilir. Eşler, henüz kanun ile düzenlenmediği için arabuluculuğa ihtiyari bir şekilde başvurabilirler. Bu durumda taraflar anlaşmalı olarak boşanmak üzere boşanma arabuluculuğu çerçevesinde kendi uzlaşmalarını sağlamak isterler. Hak kayıplarını önlemek için avukatlar ile bu sürecin yürütülmesi daha sağlıklı olur. Bu yöntemle eşler hem kendi ihtilaflarına ortak çözümlerini kendileri bulacak, hem de maddi ve manevi yıpratıcı mahkeme sürecini engellemiş olacaklardır. Gönüllülük ve gizlilik ilkesinin geçerli olduğu arabuluculuk sürecinin başarıyla tamamlanması tüm katılımcıların gayreti ile çok kolaydır.

Avukat Pınar Denktaş

Avukat Pınar Denktaş her hafta Hukuk Postası’nda sorularınızı yanıtlıyor. Soru sormak için info@denktas.av.tr adresinden iletişime geçebilirsiniz.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104