banner6

Boşanmalar ve Sonuçları: Aile bütünlüğünü güçlendirecek kurum yok

banner37

Aile ve Evlilik Danışmanı, Uzman Sosyolog Nihal Salman, KKTC’de aile kurumunun yaşadığı sorunların, her geçen gün artarak devam ettiğini belirtti ve önemli bir tespit yaptı:

Boşanmalar ve Sonuçları: Aile bütünlüğünü güçlendirecek kurum yok
banner151 banner143

Ergül ERNUR

Aile ve Evlilik Danışmanı, Uzman Sosyolog Nihal Salman, 2016 yılında ülkemizde, her 10 evliliğe karşın 8 çiftin boşandığını söyledi.

Boşanmak için mahkemeye dava açan çiftlere göre, her 10 evliliğe karşın 10.4 çiftin boşanmak istediğini ifade eden Salman, dünyanın önde gelen boşanma oranına sahip olduğumuzu vurguladı.

Salman, buna karşın ülkemizde aile bütünlüğünü güçlendirecek, yaşadığı sorunları tespit edip, çözümler üretecek hiçbir kurum olmadığını belirterek Türkiye ve pek çok ülkenin, ailelerin yaşadığı sorunlara çözümler üretmek ve boşanmaları önlemek için psikolojik destek birimleri, aile eğitimleri gibi hizmetler sunduğunu söyledi.

Bu hizmetlerin sonuç verdiğinin istatistiklerle tespit edildiğine işaret eden Salman, ailelere destek veren ülkelerdeki boşanma hızının, önceki yıllara göre daha düşük olduğunun görüldüğünü belirtti.

Salman, KKTC’de aile kurumunun yaşadığı sorunların, her geçen gün artarak devam ettiğini ifade ederek toplumun temeli olan aileyle ilgilenen herhangi bir kurum olmadığını yineledi.

Salman, “Aile bakanlığı değil, aile dairesi bile bulunmamaktadır. Boşanmalar hemen hemen her ülkede, artış göstermektedir. Fakat pek çok ülke gerek Avrupa ülkeleri gerekse Türkiye, boşanmaları önleme ve evlilikleri sağlıklı yaşatma adına, aile bakanlıklarında çalışmalar yapmakta ve önlemler almaktadır. Ülkemizde her 10 çift, boşanma isteğiyle mahkemeye gidiyorsa ve bu ülkede aileyle ilgilenen hiçbir devlet kurumu yoksa o ülkede yaşayan insanlar büyük tehlike altındadır demektir. Üstelik o ülkenin geleceği de tehlike altındadır” dedi.

“Boşanmayı beklemeden, boşanmış gibi yaşıyorlar”

Ülkemizde son 10 yılda gerçekleşmiş evlilikler ile boşanmak için dava açan çiftlerin sayıları karşılaştırıldığında yüzde 75’inin boşanmak için mahkemeye başvurduğunu belirten Salman, son 10 yıldaki toplam evlenme sayısının 12 bin 828 olduğunu, bunun 9 bin 639’unun boşanmak için mahkemeye dava açtığını,

7 bin 322 çiftin boşanma davasının sonuçlandığını söyledi.

Salman, evlilik birliğinin mahkemenin karar vermesiyle değil; çiftlerin boşanma istemesiyle bitme sürecinin başladığına dikkat çekerek evliliğinde sorun yaşayan çiftlerin, mahkemede boşanma davası açtıktan sonra, çoğu kez boşanma sonucunu beklemeden, boşanmış gibi yaşamaya başladığını belirtti.

“Evliliğe karşı güvensizlik duygusu var”

Salman; 2007’de bin 440 evliliğe karşı 548 boşanma; 2008’de bin 422 evliliğe karşı 571 boşanma; 2009’da bin

261 evliliğe karşı 669 boşanma; 2010’da bin 354 evliliğe karşı 706 boşanma; 2011’de bin 344 evliliğe karşı 739

boşanma; 2012’de bin 238 evliliğe karşı 803 boşanma; 2013’de bin 175 evliliğe karşı 818 boşanma; 2014’te bin 316 evliliğe karşı 829 boşanma; 2015’te bin 254 boşanmaya karşı 798 boşanma ve 2016’da bin 24 evliliğe karşı

841 boşanma gerçekleştiğini söyledi.

Son 10 yıldaki istatistikler incelendiğinden evliliklerde düşüş olduğunu ifade eden Salman, “Artık gençlerimiz evlenmekten kaçınmaktadır. Ekonomik nedenler, işsizlik, maaşların azlığı, alım gücümüzün her geçen gün düşmesi, boşanma oranlarının fazlalığı, evliliğe karşı güvensizlik duygusuna neden olmuştur” dedi.

Salman, eğitimin de evlilik sayısını etkilediğini ifade ederek ülkemizdeki işsizlik nedeniyle gençlerimizin, yüksek eğitimlerinin üzerine doktora ve üstü gibi eğitim alma zorunluluğu hissettiğini belirtti.

“Çocuk sayısı, boşanma oranı üzerinde etkili”

Salman, boşanmanın en çok olduğu dönemin evliliğin ilk beş yılında olduğuna dikkat çekerek ülkemizde, boşanmaların ortalama yüzde 30’unun bu dönemde olduğunu söyledi.

Uzun yıllar evli olarak yaşayan çiftlerde de boşanma oranının arttığına değinen Salman, 2016 yılının istatistiklerinde dikkati çeken bir diğer noktanın çocuk sayısının boşanma oranı üzerindeki etkisi olduğunu belirtti.

3 ve daha fazla çocuğu olan ailelerin boşanma oranının yüzde 7,7 olduğunu ifade eden Salman, yüzde 92.3 oranında boşanmanın ise, çocuksuz ve en fazla iki çocuklu ailelerde olduğunu söyledi. Salman, “Çocukların sorumluluğunu tek başına almak çocuk sayısı arttıkça zorlaşmakta bu da boşanmayı engellemektedir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2017, 08:56
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104