Böyle bir karar yok

banner37

KKTC’de taşıyıcı anneliğin yasaklanacağı yönündeki haberler yalan çıktı. Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu konuya açıklık getirdi.

Böyle bir karar yok
banner99

Ceren ÖZBİL

Türkiye basınında yer alan “KKTC’de taşıyıcı annelik yasaklanıyor” başlıklı haberler ülkede tartışma konusu oldu.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, KKTC’de taşıyıcı anneliğin yasaklanması gibi bir durumun söz konusu olmadığını, sadece bu konunun sohbet esnasında konuşulduğunu açıkladı.

Sucuoğlu, “bu konuda ne bir imza atıldı ne de bir yazı yazıldı. Sadece sohbet esnasında mevzuatta bazı düzenlemeler yapılmasından söz edildi. Bununla ilgili de herhangi bir çalışma başlamadı” dedi.

Türkiye basınında ise konuyla ilgili haberler “Taşıyıcı annelik konusunda KKTC’deki mevzuattan kaynaklanan eksiklikler giderilecek. Değişikliklerle taşıyıcı annelik Türkiye’deki gibi yasaklanacak, iki ülke arasındaki mevzuat ve kanun çalışmaları uyumlu hale getirilecek” şeklinde yer aldı.

“Protokole eklenecek”

Sucuoğlu, ülkede “taşıyıcı annelik” sistemine yeni düzenlemeler getirilmesiyle ilgili mevzuatın Türkiye ile yapılan protokole ekleneceğini ve bu konuda bir komite kurulacağını söyledi.

Faiz Sucuoğlu ancak şu an için herhangi bir çalışma olmadığını ifade etti.

Amerika’da da serbest

Türkiye’de yasak olan taşıyıcı annelik, KKTC gibi Amerika, Hindistan, Gürcistan ve Tayland’da da serbest. Taşıyıcı annelik yöntemi ile bebek sahibi olmak isteyen çiftler Kıbrıs başta olmak bu ülkelerden herhangi birine de başvurabiliyor.

“Taşıyıcı annelik” nedir?

Taşıyıcı annelik (Surrogate mother); bebek sahibi olmak isteyen hastaların kendi yumurta ve sperm hücreleri kullanılmak suretiyle yapılan tüp bebek uygulamasında elde edilen embriyoların, sağlıklı ve doğurgan bir başka kadının rahmine transferi esasına dayanmaktadır.

Dünyaya gelecek bebek genetik olarak ebeveynlerin genetik yapısını taşır. Taşıyıcı anne sadece bebeği taşıyan ve doğuran kişidir.

banner134
Anadolu Ajansı’nda yayınlanan haber

Türkiye’deki devlet ajansı olan Anadolu Ajansı’nın konuyla ilgili verdiği haber şu şekilde:

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) çocuk sahibi olamayan ailelerin başvurduğu “taşıyıcı annelik” sistemine yeni düzenleme getirilecek.

Türkiye’de yasak olan bu uygulama, KKTC’de düzenleme haline getiriliyor. Çocuk sahibi olmak isteyen ailelerin KKTC’ye giderek çocuk sahibi olmalarının önlenmesi amaçlanıyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu’nun Ankara ziyaretinde, Kıbrıs’ta halen devam eden “taşıyıcı annelik” sistemine ilişkin düzenleme yapılması kararı alındı.

Bakan Sucuoğlu’nun, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ile yaptığı görüşmede bu konu da ele alındı. Görüşmede alınan karar gereği, KKTC’deki mevzuat, Türkiye’deki mevzuatla uyumlu hale getirilerek, taşıyıcı annelik sistemi kontrol altına alınacak.

Bu kapsamda ilk olarak, sperm donasyonu ve üremeye yardımcı tedavi yöntemleriyle ilgili KKTC’deki mevzuattan kaynaklanan eksiklikler giderilecek. Değişikliklerle taşıyıcı annelik Türkiye’deki gibi yasaklanacak iki ülke arasındaki mevzuat ve kanun çalışmaları uyumlu hale getirilecek”

Türkiye’de mevcut durum

Sağlık Bakanlığı’nın Üremeye Yardımcı Tedavi Uygulamaları ve Üremeye Yardımcı Tedavi Yönetmeliğinde yer alan hükümlere göre, kendilerine üreme tedavisi uygulanacak eşlerden alınan yumurta ve spermler ile bunlardan elde edilen embriyoların, “her ne maksatta olursa olsun” bulundurulması, kullanılması, nakledilmesi ve satılması yasak. Yasağa uymadığı tespit edilen merkezlerin ruhsat ve faaliyet izinleri de iptal ediliyor. Merkez dışında bu tür faaliyet gösterilen yerlerin faaliyeti valilikçe derhal durduruluyor ve ilgililer adli yönden işlem yapılmak üzere cumhuriyet savcılığına bildiriliyor.

Üremeye Yardımcı Tedavi Uygulaması uygulanacak eşlere sadece kendilerine ait üreme hücreleri uygulanıyor. Herhangi bir şekilde donör kullanılması, donör kullanılarak embriyo elde edilmesi, adaylardan alınan yumurta ve spermler ile elde edilen embriyoların başka adaylara, aday olmayanlardan alınanların da adaylarda kullanılması ve uygulanması da yasaklar arasında yer alıyor.

Üreme tedavisi uygulanacak eşlere sadece kendilerine ait üreme hücreleri uygulanıyor. Herhangi bir şekilde donör kullanılması, donör kullanılarak embriyo elde edilmesi, adaylardan alınan yumurta ve spermler ile elde edilen embriyoların başka adaylarda, aday olmayanlardan alınanların da adaylarda kullanılması ve uygulanması da yasaklar arasında yer alıyor.

Bu yasaklara aykırı olarak elde edilen gebeliklerin herhangi bir aşamada tespit edilmesi durumunda, merkezin ruhsatı/faaliyet izni ve bu işlemi yapan kişilerin sertifikaları iptal ediliyor. Ayrıca bu kişilerin bir daha merkezlerde çalışmasına izin verilmiyor ve adli yönden işlem yapılmak üzere cumhuriyet savcılığına bildiriliyor.

Yurt içinde veya yurt dışında Üremeye Yardımcı Tedavi Uygulaması yapan yerlere yapılan işlemler için yönetmeliğe aykırı olarak hasta sevk etme, yönlendirme, teşvik etme ve bu konularda aracılık etme gibi davranışlarda bulunan merkezler veya merkez personelinin tespiti halinde merkezlerin faaliyeti üç ay süreyle durduruluyor.

Aynı davranışın tekrarı halinde merkezin ruhsatı ve faaliyet izni de iptal ediliyor. Merkez personeli olmamakla birlikte bu hususlarda aracılık ettiği belirlenen kişi ve kişilerin varsa sertifikaları Bakanlıkça iptal ediliyor.

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun genel olarak soybağının kurulması başlıklı 282’nci maddesinde yer alan “Çocuk ile baba arasında soybağı, ana ile evlilik, tanıma veya hakim hükmüyle kurulur. Soybağı ayrıca evlat edinme yoluyla da kurulur.” Hükmü ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 231’inci maddesinde de çocuğun soybağını değiştiren veya gizleyen kişilerin bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması öngörülüyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2017, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75