banner6

Böyle gelmiş böyle gitmez

banner37

YDP Girne Milletvekili Adayı Güller Karamallı, halkın yönetimde aktif ve söz sahibi olabilmesi için siyasete girdiğini kaydetti:

Böyle gelmiş  böyle gitmez
banner150 banner150 banner151 banner152

Ali ÇATAL

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Girne Milletvekili Adayı Güller Karamallı, dünyanın hem en önemli bölgesinde yaşayıp hem de çağın bu denli uzağında kalmanın kabul edilemez olduğunu söyledi. Karamallı, “Toplumsal iyileşmeye fayda sağlayayım ve halk da yönetimde aktif ve söz sahibi olsun diye siyasete girdim. Böyle gelmiş, böyle gitmez” ifadelerini kullandı.

Dünyada yapay zekanın seviyesinin konuşulduğu bir dönemde internet erişiminde hâlâ 3G kullanan, fiber optik internet sistemine halen geçemeyen ve mimarlık yasaları dahi 1946 yılında düzenlenmiş Fasıl 96’ya bağlı bir ülke durumunda olduğumuzu söyleyen Karamallı, seçilmesi durumunda ilk iş 5G’ye geçileceğini belirtti.

Mimar olması hasebiyle, kişinin çalıştığı fiziki şartların iş verimine etkisini de bildiğini ve nöropsikoloji dahilinde yapılan pek çok araştırmanın, eski ve yıpranmış binalarda çalışanların iş veriminin düşük olduğunu gösterdiği bilgisini de veren Karamallı, seçilmesi halinde, şehircilik binası başta olmak üzere eski binaların tamamını yenileyeceğini ve bütün birlik yasalarını modernize edeceğini söyledi.

Akıllı binalar, yeşil alanlar ve mesire alanları gibi mekanlarla, Kuzey Kıbrıs’taki kentleri ‘yaşanabilir’ kılacağı sözünü de veren Karamallı, 50 senedir iktidara ‘gelip-giden’ partilerin çözemediği trafik sorununa da ‘toplum taşımacılığı geliştirerek’ son vereceğini aktardı.

“Artık yenilenme zamanı” şeklinde konuşan Karamallı, mevcut siyasi yapının tıkandığını ve gidecek yeni bir alanı kalmadığını kaydetti. ‘Para içerisinde yüzen’ iş insanlarının ‘sırf sosyal statü tatmini ihtiyacı’ için siyasete girmeye çabaladıklarını da savunan Karamallı, “Literatürde ‘düzenleme işi’ olarak geçen siyaset, bizde ‘yeme-içme işi’ haline getirildi. Vatandaş, bakanları yiyici, milletvekillerini ise komisyoncu olarak görüyor ve insanlar, bu kişilerin ‘dertlerinin farklı olduğunu’ artık gayet iyi biliyor” ifadelerini kullandı.

İlgili yasa gereği doldurulması zorunlu ‘yüzde 30’luk kadın kotası’ hakkında da konuşan Karamallı, sırf bu kotayı doldurabilmek için bazı kadınların aday yapıldığını ve bu durumun da KKTC’deki ‘görece iyi’ toplumsal cinsiyet eşitliği sıkıntısını aslında daha da körüklediğini iddia etti.

“Halkın ilgisinden memnunum”

Güller Karamallı, seçim döneminde köy gezilerine çıktığını ve halktan gördüğü ilginin de kendisini oldukça mutlu ettiğini söyledi.

Yurttaşların yüzlerindeki gülümsemeden ve kendisine bakışlarından bile ‘doğru yolda’ olduğunu anladığını da belirten Karamallı, halkın, dertlerini dinleyecek birilerine muhtaç kaldığını kaydetti.

Seçim gezileri nedeniyle gittiği ücra köylerde ‘Kıbrıs’ın öteki yüzünü’ gördüğünü de vurgulayan Karamallı, “Kıbrıs’ta yoksulluğun kalmadığını savunanları, memleketin köylerini gezmeye davet ediyorum” dedi.

Ülkenin bir yanında zengin ve ‘birbirini yiyen’ bir zümrenin, diğer yanında ise fakir ve dertlerle boğuşan bir çoğunluğun olduğuna işaret eden Karamallı, bu yanlışı da ortadan kaldıracağını açıkladı.

“Güney Kıbrıs’la da aramızın iyi olmasını istiyorum” şeklinde konuşan Karamallı, siyasi kavgaların da aslında ekonomik nedenlere dayandığına ve ticaret serbestliğinin başlaması durumunda, siyasi açmazların da büyük ölçüde ortadan kalkacağına inanç belirtti.

banner350 banner343
YORUM EKLE
YORUMLAR
GUNER ERKOSE
GUNER ERKOSE - 2 hafta Önce

HER SOYLEDIGINE DESTEK VERIYORUM AMA KIBRISLI RUMLARI DA ZIYARET ETSIN. O ZAMAN KIBRISTA RUMLARLA ARAMIZIN IYI OLMAMASININ SEBEBINI GORSUN

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110