banner6

Böyle giderse üretim için toprak kalmayacak!

banner37

Ülkedeki tarım arazileri, yol ve inşaat yapımları yüzünden her geçen gün azalıyor; zaten yetersiz olan üretimimiz de bundan olumsuz etkileniyor. Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Erkut Uluçam, bu konuda Toprak Koruma Yasası’nın şart olduğunu söyledi:

Böyle giderse üretim için  toprak kalmayacak!
banner99

Ceren ÖZBİL

Ülkede Toprak Koruma Yasası olmamasından dolayı ekilebilir tarım arazilerine inşaatlar ve yollar yapılıyor. Zaten yetersiz olan üretimimiz de bundan olumsuz etkileniyor.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Erkut Uluçam, ülkede Toprak Koruma Yasası olmadığını, bu nedenle birinci sınıf tarım arazilerinin korunmasıyla ilgili bir şey yapılamadığını belirtti.

Uluçam, hal böyle olunca da birçok sebze ve meyvenin yurt dışından getirilmesinin kaçınılmaz hale geldiğini anlattı.

“Dışa bağımlılık artıyor”

Birinci sınıf tarım arazilerinin de yok olması durumunda üretimin iyice düşeceğini kaydeden Uluçam, bunun dışa bağlılığı artıracağını ifade etti.

Uluçam, bunun en büyük örneğinin şu anda marketlerde, manavlarda satılan meyve ve sebzelerin ciddi bir oranının yurtdışından ithal ediliyor olduğunu belirtti.

“Yerli üretim azalıyor”

Erkut Uluçam, bu durumun ülkeye pahalılık olarak da yansıdığını söyledi ve “Yerli üretim, pahalılığın azalması için de çok önemlidir. Bu nedenle tarımsal topraklarımızı korumalıyız” dedi.

Uluçam, Toprak Koruma Yasası için de geçmişte Ziraat Mühendisleri Odası olarak bir çalışma yaptıklarını ancak bunun sonuçlandırılmadığını söyledi.

Tarım Dairesi’nin 2010 yılında bu alanda bir çalışma yaptığını ifade eden Uluçam, şöyle konuştu:

“O dönemde yaklaşık 75 bin dönümlük tarım toprağının, tarım dışı kaldığı tespit edildi.

Bu alanlara inşaat, yol yapıldı. Ancak kırmızı toprak dediğimiz bu yerlerde patates, enginar ve birçok sebze yetişebiliyor. Minerallerinin fazla olması nedeniyle diğer topraklara göre çok avantajlıdır”.

 “En son çalışma 2010’da yapıldı”

Uluçam, mevcut tarımsal arazi miktarının en son 2010 yılında güncellendiğini ve 2010 yılından sonra gerek personel, gerekse arazi etüt çalışmaları için yeterli kaynağın ayrılmaması nedeniyle bu konuda Tarım Bakanlığı tarafından herhangi bir çalışma yapılmadığını kaydetti.

Erkut Uluçam, “2000-2010 yılları arasında toplamda 75.000 dönüm arazi, tarım dışı kalmış (inşaat, yol v.s.) ve bu tarım dışı kalan arazilerin büyük bölümü (45.000 dönüm) birinci ve ikinci sınıf tarım arazileridir” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104