Böyle polis olmaz olsun!

banner37

Ercan Polis Karakolu’nda yaklaşık bir ay önce yaşanan şiddet olayının görüntüleri, herkesi şok etti. Polis memuru G.Ü.’nün Türkiye’den adaya gelen bir turisti, havaalanında herkesin gözü önünde darp ettikten sonra sürükleyip, görüşme odasında defalarca öldüresiye tekmelemesi büyük tepki çekti

banner87
Böyle polis olmaz olsun!
banner8

VUKUATI İLK DEĞİLMİŞ… Ercan Polis Karakolu’nda yaşanan “şiddet” olayı herkesin kanını dondurdu. Güvenlik kameralarına yansıyan görüntüde, isimlerinin baş harfi G.Ü. olan polis memuru, Türkiye’den ülkemize turist olarak gelen bir adamı kendisine küfür ettiği gerekçesiyle, önce x-ray cihazının önünde tekme tokat dövdü. Hırsını alamayan polis, adamı yerde sürükleyerek görüşme odasına götürdü ve bayıltana kadar vücudunun çeşitli yerlerine tekme attı. Son tekme, adamın başına geldi. KIBRIS’ı arayan vatandaşlar, söz konusu polisin, daha önce de bu tür olayları olduğunu, çok kişiye şiddet uyguladığını, öfkesiyle herkesi korkuttuğunu ancak polis teşkilatı tarafından korunduğunu iddia etti.

POLİS AÇIĞA ALINDI, SAKLAYANLARA SORUŞTURMA AÇILDI… Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, olayla ilgili Başsavcılık ve Polis Genel Müdürlüğü’yle görüştüğünü belirterek şiddet uygulamaktan sorumlu polise sadece disiplin soruşturması değil cezai soruşturma da açıldığını ayrıca açığa alındığını söyledi. Özersay, “Bu olaya tanıklık edip bir buçuk aydır bir şey yapmayanlar hakkında da bu ihmallerinden ötürü soruşturma açılacak” dedi. Polis de söz konusu şahsa karşı yapılan davranışı hiçbir zaman tasvip etmediklerini belirtti.

   Ercan Polis Karakolu’nda yaklaşık 1 ay önce yaşanan “şiddet” olayının görüntüleri, sosyal medyada paylaşıldı.

   Herkesi şok eden görüntülerde, isimlerinin baş harfi G.Ü. olan polis memuru, Türkiye’den ülkemize turist olarak gelen bir adamı kendisine küfür ettiği gerekçesiyle önce x-ray cihazının bulunduğu yerde, herkesi gözü önünde darp etti.

   Öfkesini dindiremeyen polis, adamı gömleğinden çeke çeke, yerde sürükleyerek “görüşme odasına” götürdü.

   Güvenlik kamerelarına yansıyan görüntüde, yerde sürüklenen adam kendini korumaya çalışırken, polis memuru, yerde yatan adama ayağıyla gelişi güzel defalarca tekme attı. Polisin son tekmesinin adamın başına gelmesi sonrası, adamın baygınlık geçirdiği görüldü.

   Görüntüde öfkeli polisin yanında 3 polis daha var.

   Şiddet uygulayan polise ilk etapta kimse müdahale etmiyor, tekmeler acımasızca şiddetlendikten sonra iki polis, olaya müdahale etmeye çalışıyor.

   Yerde öylece yatan adamın yardımına ise orada bulunan sağlık görevlileri yetişiyor.

   Polis, darp edilen adamın cep telefonlarının x-ray’den geçerken ıslandığı gerekçesiyle polise küfür ettiğini, aşırı alkollü olduğunu belirterek söz konusu kişi hakkında yasal işlem, şiddet uygulayan polis hakkında ise idari soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Daha önce de vukuatları varmış

   Olayın sosyal medyada yayılmasının ardından KIBRIS’ı arayan birçok kişi, yaşanan şiddet olayını kınadı, “Böyle polis olmaz olsun” dedi.

   Bazı vatandaşların, iddiaları ise oldukça ilgi çekiciydi.

   Vatandaşlar, G.Ü. isimli polisin, daha önce de bu tür vukuatları olduğunu ancak polis teşkilatı tarafından korunduğunu iddia etti.

   Söz konusu polisin, şiddet eğilimi ve öfkeli oluşundan herkesin korktuğunu öne süren vatandaşlar, bir keresinde havaalanında bir turistin elinde tuttuğu içki şişesini elinden alıp, yere attığını ileri sürdü.

   Ercan Havaalanı’nda olduğu gibi daha önce görev yaptığı Lokmacı Sınır Kapısı’nda da birçok kez şiddet eğilimli davranşları olduğunu öne sürülen polisin vukuatlarının her zaman ört pas edildiği iddia edildi.

Özersay: Müdahale etmeyenlerin de ihmali aşikar 

   Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla olayla ilgili soruşturma açıldığını belirtti.

   Özersay şöyle dedi:

   “Yaklaşık bir ay kadar önce Ercan Polis Karakolu’nda gerçekleşen şiddetin görüntüleri bilgimize gelir gelmez Polis Genel Müdürü ile görüştüm, sorumlu (lar) hakkında soruşturma başlatıldı. İzleyen, müdahale etmeyenlerin de ihmali olduğu aşikar. Ardından Başsavcılık ve Polis Genel Müdürlüğü’yle yeniden görüştüm, mevzuatı da inceleyerek bir adım daha attık.

   Şiddet uygulamaktan sorumlu polise sadece disiplin soruşturması değil cezai soruşturma da açılıyor ve bugünden (dünden) itibaren açığa alındı. Bu olaya tanıklık edip bir buçuk aydır bir şey yapmayanlar hakkında da bu ihmallerinden ötürü bugünden (dünden) itibaren soruşturma açılacak. Bu tür suçların, ihmallerin cezasız kalmaması ileride caydırıcılık açısından da polis teşkilatımıza olan güven açısından da önemlidir diye düşünüyorum. Böyle bir zihniyetin polisimizde yeri olmamalı. Bu hem polis teşkilatımızın hem de ülkemizin itibarına ciddi şekilde zarar verir”.

Polis: Polis Teşkilatı’nın itibarını zedeleyen hareketler

Polis, Ercan Havalimanı’ndaki karakolda yaşanan ve görüntüleri sosyal medyada yer alan şiddet olayıyla ilgili açıklama yaptı.
   Cep telefonu x-ray’den geçerken ıslandığı gerekçesiyle polise küfür ettiği ve aşırı alkollü olduğu belirlenen kişi hakkında yasal işlem; şiddet uygulayan polis hakkında ise idari ve cezai soruşturma başlatıldığı ve açığa alındığı belirtildi.  Polis, olay yaşanırken müdahale etmeyip, ihmali görülen personel hakkında da ayrıca idari soruşturma başlatıldığını söyledi.
   Polis Basın Subaylığı’ndan yapılan açıklamaya göre, bir polisin bir kişiye fiziksel şiddet uyguladığının göründüğü olay, 13 Haziran’da meydana geldi.
   Aşırı alkollü olduğu belirlenen görüntüdeki şahsın, cep telefonu x-ray cihazından geçtiği sırada ıslandığı gerekçesiyle görevli polislere küfür edip, bağırıp çağırmak suretiyle rahatsızlık yaptığı kaydedilen açıklamada, bahse konu şahıs hakkında yasal işlem başlatıldığı belirtildi.
   Açıklamada, “Görüntülerde, söz konusu şahsa karşı hiçbir zaman tasvip etmediğimiz şekilde davranan ve Polis Teşkilâtı’nın itibarını zedeleyecek tarzda harekette bulunan polis mensubu hakkında ise idari soruşturma başlatılmıştır” denildi.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Guray fikret
Guray fikret - 8 ay Önce

Avrupaya girseydik asla yeri yok boyle olaylarin polisin gorevi dovme deill sucluyu kanuna teslim etmektir teskilatta onune geleni polis yapmamaniz gerek lisan bilen yok poliste bir turistle iki kelime konusamiyorlar bence cok yanlisliklar var kanun var kaba gucle olmaz

Eralp huseyin
Eralp huseyin - 8 ay Önce

Turkiyedekileri gor gor bunlar da ayni oldu

Acem
Acem - 7 ay Önce

Tc büyükelçiliği bu konuda müdahil olmalı sonuç takip edilmeli ve kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Olayın üstü kapatılmamalı olayı seyreden polisler hakkında da suça iştirak ve olayı gizlemek nedeniyle idari ve adli cezai soruşturma açılmalı ve bu gibi kişiler meslekten atılmalıdır. Ülkenin aynası sayılan havaalanında böyle bir olayın olması ibret vericidir. Polis genel müdürü ve içişleri bakanı istifa etmeli ve TÜrkiyeden özür dilenmelidir.

SIRADAKİ HABER

banner107

banner108