Böyle ticaret merkezi mi olur?

banner37

Haspolat sınırlarındaki eski adıyla “Kirli Sanayi”, şimdilerdeyse Ticaret Merkezi olan bölgede, kirin, pasın, hurdanın, tozun, toprağın içinde faaliyet gösteren gıda sektörü işletmecileri dert küpü:

Böyle ticaret merkezi mi olur?
banner90
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

DOĞRU DÜRÜST YOLU BİLE YOK… Toz, toprak, hurda, katran, lastik ve araba parçaları gibi gıda maddeleri için oldukça sakıncalı olan her türlü atığın bulunduğu bölgenin ne doğru dürüst yolu, ne de altyapısı var. Birçok işletme, özellikle rüzgârlı ve yağmurlu havalarda elektriksiz kalıyor. Çöpler ve sokak aydınlatmaları da bölge için büyük sorun

Haspolat sınırlarındaki eski adıyla “Kirli Sanayi”, şimdilerdeyse Ticaret Merkezi olan bölgede, kirin pasın içinde gıda sektöründe faaliyet gösteren işletmeler yer alıyor.

Toz, toprak, hurda, katran, lastik ve araba parçaları gibi gıda maddeleri için oldukça sakıncalı olan her türlü atığın bulunduğu bölgenin ne doğru dürüst yolu, ne de altyapısı var.

Birçok işletme, özellikle rüzgârlı ve yağmurlu havalarda elektriksiz kalıyor.

Çöpler ve sokak aydınlatmaları da bölge için büyük sorun.

İşletmeciler bu durumdan çok şikayetçi.

Bir kısmı Dikmen Belediye’sine, bir kısmı ise Lefkoşa Türk Belediyesi’ne (LTB) bağlı olan Haspolat’taki Ticaret Merkezi’nin bozuk yolları, işletmecileri de isyan noktasına getirdi.

Birçok işletme sahibi, büyük araçların da düzenli olarak seyrettiği yoldan çıkan toz topraktan dolayı araçlarının ve işletmelerinin toz içinde kaldığını söyledi.

Konuyla ilgili görüştüğümüz bölgedeki işletmeciler, sorunlarına çare üretilmesini istedi.

Ne dediler?

Cihan Özdoğan:
“Bir yıldır sanayide hellim üretimi ile uğraşıyorum. Bu süre zarfında altyapı ve yol sorunlarımızın olduğunu gözlemledim. Özellikle yağmurlu havalarda sanayiciler ve araç sürücüleri zor anlar yaşıyor. Yol sorununu dile getirmekten artık yorulduk, bu sorunu konuşmaya bile gerek yok, her şey ortada.”

Sait Akbaş:

“En büyük sıkıntımız, rüzgârlı ve yağmurlu havalarda elektriklerimizin günlerce kesik kalması. İşletmeye gelen elektrik kablolarında sıkıntı var ama bu konu ile ilgilenen yok. Bir başka en büyük sorunumuz, sanayinin yolları. Toz toprak içindeyiz, çukur çukur olan yollar araçlarımıza zarar veriyor. Geçen büyük taşıtların çıkardığı toz toprak büyük sorun. Her gün ölçüm yapmaya gitmek için kullandığımız araçların toz içinde kalmasına sebep oluyor.”

Kemal Yalçın:

banner134
“Eskiden Kirli Sanayi olarak adlandırılan yeni adı ile Ticaret Merkezi, hiç de yeni adı gibi görünmüyor. Çöp sorunundan başlayarak, yollarının bozuk oluşuna ve altyapıya kadar her şeyi problem. Yağmurda, yollar sular altında kalıyor, toz, toprak çamura dönüşüyor. Öte yandan sanayinin içinden Erülkü Süpermarket’e doğru başlatılan ama bitirilemeyen bir yol var, bir an önce o yolun da bitirilmesi taleplerimizden biri. Sokak aydınlatması konusunda da sıkıntılarımız var. Hava kararınca sanayide göz gözü görmüyor.”

Kani Doğu:

“En büyük sorunlarımızdan biri yol problemimiz. Gün boyu burada toz toprak soluyoruz. Diğer iki problemimiz ise altyapının ve aydınlatmanın olmaması. Kısacası toz toprağın, yılanların ve farelerin içinde Ticaret Merkezi olmaz. Burada yer aldık, dünya kadar yatırım yaptık; bir tarafımızda hurda yığını, diğer yanımızda asfalt şantiyesi. Bunların yanında bir de yoğun yağışlarda sel sorunu ile uğraşıyoruz. Yolları ve iş yerlerini sular basıyor.”

Serkan Taydaş:

“Kirli Sanayi’nin adı Ticaret Merkezi olarak değiştirildi ama hiçbir düzenleme getirilmedi. Bana göre buradaki en önemli sorun tozun, katranın ve hurdanın içerisine gıda sektörünün gelmesi. Ticaret Merkezi’nin diğer sorunları arasında ise yol ve aydınlatma yetersizliği var.”

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75