Böylesine kötü bir yıl yaşanmadı!

banner37

Pandemi ve parasızlık, yeni yıl coşkusunu da sildi süpürdü. Ayakta kalma mücadelesi veren esnafın umut bağladığı 13. maaşlarla ilgili beklentiler de durumun düzeleceği yönünde değil

Böylesine kötü bir yıl yaşanmadı!
banner90
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

“İŞ KAYBIMIZ ÇOK BÜYÜK”… Esnaf; Koronavirüs, dövizin yükselişi, ekonomik kriz, öğrencinin olmaması, vatandaşın alım gücünün düşmesi derken, büyük oranda iş kayıpları olduğunu ifade ederek, çarşıların bomboş olduğunu, kazançları ile kiralarını ödeyemez duruma geldiklerini vurguladı. Esnaf, yeniden artan Covid vakaları yüzünden vatandaşların tedirgin olduğunu ve zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmadıklarına vurgu yaptı

“GEÇTİĞİMİZ YIL GİBİ OLMAZ”… Geçtiğimiz yıla göre çok kötü bir yıl geçirdiklerine dikkat çeken esnafın 13’üncü maaşlar konusunda da kafası karışık. Bir kısım esnaf 13’üncü maaşların esnafa biraz olsun yansıyacağını düşünürken, bir kısmı ise 13’üncü maaşlar konusunda karamsar. Maaşlara umut bağlayan esnaf ise geçtiğimiz yılki yeni yıl arifesi gibi iş yapamayacakları konusunda hemfikir

Ülkemizde, Koronavirüs vakalarına rastlanmaya başlandığı günlerde kapatılan sektörler arasında birçoğu kepenk kapatan esnaf arasında ayakta kalmayı başarabilenler, bugün yine büyük ekonomik sıkıntılarla boğuşuyor.

Virüsün etkisi ile kapıların kapanması, otellerin kapanarak turistin ülkemize gelememesine ek olarak öğrencinin de ülkelerine dönmesi, esnafın büyük oranda iş kaybına uğramasına sebep olurken, dövizin yükselişi de esnafa ayrı bir darbe vurdu.

Kapanmanın ardından ayakta kalabilen esnaf, tam toparlanmaya başladığı günlerde yeniden vakaların artması ve 13’üncü maaş için kaynak bulunamadığı yönündeki söylemler, bir kez daha esnafı zor duruma soktu.

KIBRIS’a konuşan Lefkoşa esnafı, bu yıl yaşananlar yüzünden geçtiğimiz yıla göre ekonomik açıdan çok zor günler geçirdiğini ve yüzde 50’nin üzerinde iş kayıpları olduğunu vurgulayarak, hiç bu kadar kötü bir yıl görmediklerini söyledi.

Yeni yıl arifesinde çarşıların bomboş olduğuna dikkat çeken esnafın bazısı 13’üncü maaşlara umutlarını bağlarken, bazısı da 13’üncü maaşın dahi esnafa yansımayacağı düşüncesinde.

KIBRIS, yeni yıl arifesi görüşlerini KIBRIS’a anlattı.

Derya Alp: Vatandaş geri adım attı

“Bu yıl yılbaşı alışverişleri 10 gün öncesine kadar güzel ilerlerken, hükümetin 13’üncü maaşlar için kaynak arandığını ve gerekirse kapanabileceğimizi söylemesi, vatandaşın geri adım atmasına neden oldu. Bu sıkıntılı günlerde hükümet yetkililerinin düşünmeden konuşması, vatandaşları koruttu. Hem ödenmeme, hem de Koronavirüs vakalarının artması, esnafa olumsuz yansıdı. Hükümet, özel sektörü nasıl döndüreceğini bilmiyor, sadece hükümet etmek ve koltuklarını sağlama almayı düşünerek özel sektörü mağdur ediyor. Bu nedenlerden ötürü biz esnaf olarak oldukça gerginiz. 13’üncü maaşların etkisi ile iş olacak ama asla geçtiğimiz yıllardaki gibi değil. Yarın 13’üncü maaşlar ödense bile bunun telafisi yoktur. Hükümetimiz, uzun vadeli planlar yapmıyor, diğer ülkelerde uzun vadeli planlar yapılırken, bizde alınan kararlar günübirlik”.

Fisun Aroğlu: Geçmiş yıllara göre işler çok düştü

“13’üncü maaşların esnafa yansıyacağına inanıyorum, çünkü vatandaş yurt dışına veya Güney Kıbrıs’a geçemediği için paranın piyasada kalacağını düşünüyorum. Eski yıllara göre yeni yıl öncesi alışverişlerde çok düşüş var. Otellerin kapalı olması, turistin gelmemesi, öğrencinin olmaması ve alışveriş için Rumların da gelmemesi nedeniyle işlerde ciddi oranda düşüş, piyasada durgunluk var.”

Koray Kul: Daha önce böyle bir yıl yaşamadık

“Çarşılarımız çok sakin, daha önce böyle bir yıl yaşamamıştık. 13’üncü maaşlar yatınca, bir hareketlilik bekliyoruz ama geçtiğimiz yıllar gibi değil. Koronavirüs sebebi ile otellerin kapanması ve turistin olmaması, öte yandan öğrencilerin de online eğitim sebebi ile ülkemize gelmemesi esnafı olumsuz etkiledi.”

Deniz Fericok: Çok fazla umutlu değilim

“Geçen sene yeni yıl arifesi bir önceki yıllara göre çok kötü geçmişti, bu yıl daha da kötü. Kaldı ki 13’üncü maaşların esnafa yansıyacağını düşünmüyorum. 12 yıldır esnafım, bugüne kadar en kötü yıl geçen yıldı. Bu yıl ise zaten alım gücünün düşmesi nedeniyle 13’üncü maaşların esnafa yansıyacağını düşünmüyorum, kaldı ki yeni yıla son 2-3 gün kala durumu göreceğiz. 3 ay kapalı kaldık, toparlanma sürecinde de pandemi yeniden arttı, dövizin durumu da malum, o yüzden pek umutlu değilim.”

Göksel Macilla: Halk alışveriş yapma modunda değil

“Halk psikolojik olarak alışveriş yapma modundan uzak. Esnaf iyi günler geçirmiyor ama dünyaya baktığımızda iyi durumda olduğumuzu düşünüyorum. İş olarak beklentimiz çok fazla değil, çünkü olaya gerçekçi bakmak lazım. Bu yıl 13’üncü maaşın esnafa yansımasını bekliyorduk ta ki olumsuz haberlere kadar. Tahminimce 13’üncü maaşlar yatınca esnafa dönüşü olacak, geçmiş yıllarda 13’üncü maaşı alan vatandaşlar Türkiye’ye veya Güney’e gidip alışveriş yapardı. Bu yıl bütün para ülkemizde kalacak. Yerel halka işleyen esnaf, çok fazla öğrenci veya turist olmamasından etkilenmedi ama turist ve öğrenci ile çalışanlar oldukça etkilendi. Geçmiş yılla kıyas yaptığımızda yüzde 50’den fazla iş kaybımızın olduğunu söyleyebilirim. Biz sadece kuyumculuk sektöründe değil, 2-3 sektörde daha aktifiz ama hepsinde durum aynı.”

Özay Tahsin: İş kaybımız yüzde 70

“Bu yıl berbat gidiyor. İşlerin bu denli kötü olmasının başındaki sebep Koronavirüs ve dövizin yükselmesi ile doğan ekonomik kriz. Bunların yanında vatandaşın alım gücünün düşmesi de esnafa olumsuz yansıdı. Öte yandan öğrencinin olmaması esnaf için büyük kayıp. Geçtiğimiz yılla kıyaslarsak yüzde 70 civarı bir iş kaybımız var. 13’üncü maaşlar ödendiğinde bir miktar esnafa da yansıyacağını düşünüyoruz, ama 3-4 günde ne kadar satış yapabileceğimizi bilemiyorum.”

Mahmut Buğdaycı: Dükkan kapatma noktasına geldik

“Esnaf, kapatma noktasına geldi. Pandemi ve parasızlıktan dolayı kimse çarşıya uğramıyor. Öğrencinin olmaması, alım gücünün düşmesi de iş kaybında büyük etken. Ben 15 günde 225 TL’lik satış yaptım, yarın 3 bin 800 TL dükkan kirası ödeyeceğim. Geçtiğimiz yıla kıyasla bu yıl yüzde 68 civarında bir iş kaybı yaşadık. Geçen yılın bu gününe baktığımızda geçtiğimiz yıl 20 bin TL satış yaptıysam, bu yıl aynı ayda 4 bin TL satış yaptım. 13’üncü maaşların biraz olsun esnafa yansıyacağını düşünüyoruz ve beklentimiz de bu yönde.”

Mercem Adıgüzel: 13’üncü maaşlar esnafa yansımaz

“Ben 2 senelik bir esnafım ve geçen yılki yeni yıl alışverişine oranla bu yıl çok ciddi bir düşüş olduğunu söyleyebilirim. Ben yeni yıl için bu hafta yeni ürünler getirdim ama bu ürünler içerisinde elbise yok, elimde olan elbiseler de eski sezonundur, çünkü bu yıl eğlence mekanları kapalı olacak. Öte yandan eşim de esnaftır, onun da meyhanesi var, meyhane için yeni yıla yer ayırtan birçok vatandaş vardı, doluyduk ama gelişmelerden sonra herkes randevularını iptal etti.  Eğlence sektörünün kapanması demek, butikler, kuaförler, güzellik merkezlerinin ve dolaylı birçok yerin iş kaybetmesi anlamına geliyor. Daha 3 aylık kapanmanın etkisini atlatamadan, bir de son günlerdeki durum esnafı çok zor durumda bıraktı. 13’üncü maaşların ise esnafa hiçbir şekilde etkili olmayacağını düşünüyorum. İnsanlar bu süreçte daha temkinli davranıyor, çünkü kapanmayı düşünerek harcamalarına da dikkat ediyor”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75