Bozuk değil, arızalı süt

banner37

Son günlerde KOOP-SÜT’ün özellikle laktozsuz, çilekli ve çikolatalı olan çeşitlerinin bozuk çıktığını ileri süren vatandaşlar duruma isyan ederek önlem alınmasını isterken, KOOP-SÜT yetkilileri sorunun üretim kaynaklı olmadığını ifade etti:

Bozuk değil, arızalı süt
banner90
banner99

“ARIZALI SÜTLER İADE EDİLEBİLİR”… KOOP-SÜT yetkilileri, söz konusu sütlerde görülen sıkıntının üretimden kaynaklı bir sorun olmadığını ve bu sütlerin bozuk değil, arızalı süt olduğunu belirtti. ‘Arızalı’ sütlerin hava sıcaklığından, taşımalardan ve muhafaza edilme koşullarından kaynaklı olduğunu öne süren yetkililer, vatandaşlara “Arızalı sütleri iade edin” çağrısında bulundu.

Serap ŞAHİN

Son günlerde KOOP-SÜT’ün bazı ürünlerinin bozuk çıktığını ileri süren bazı vatandaşlar, duruma isyan ederek yetkililerin önlem almasını istedi.

Yerli üretime destek amaçlı KOOP-SÜT aldığını, ancak özellikle laktozsuz, çilekli ve çikolatalı olan pastörize sütte sıklıkla bozulmayla karşılaştıklarını belirten vatandaşlar duruma isyan etti.

Durumun tehlikeli ve çok ciddi olduğuna değinen vatandaşlar, biran önce gerekli önlemlerin alınması ve dikkatli olunması konusunda uyarıda bulundu.

İleri tarihli pastörize sütlerin bozuk çıkmasının çocukların sağlığını tehlikeye attığını ifade eden vatandaşlar, olası bir zehirlenme durumunda bunun hesabını kimin vereceğini sordu.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan KOOP-SÜT yetkilileri, üretimden kaynaklı bir sorun olmadığını ifade etti.

Taşıma, muhafız ve hava koşullarından kaynaklı sorunların doğabileceğinin altını çizen KOOP-SÜT yetkilileri, arızalı sütle karşılaşıldığında, mutlaka alınan yere iade edilmesini veya KOOP-SÜT’ü arayarak bildirilmesini istedi.

banner134
Arızalı sütleri kendi laboratuarlarında incelemeye aldıklarını ve nedenini araştırdıklarını belirten KOOP-SÜT yetkilileri, sütlerin oda sıcaklığında muhafaza edilmesi uyarısında bulundu.

“Arızalı süt çıktığı zaman iade edilsin”

Hava sıcaklığından, taşımalardan ve muhafaza durumundan kaynaklı arızalı süt şikâyetleri alındığını ifade eden KOOP-SÜT yetkilileri, arızalı sütle karşılaşıldığı zaman mutlaka alınan yere iade edilmesi gerektiğini belirterek “Bizi de direk arayabilirler. Neredeyseler gelip oradan alabiliriz. Kendi laboratuarlarımızda inceliyoruz. Paketi görünce anlayabiliyoruz. Taşıma mı, stok mu, yoksa kullanım kaynaklı mı belli oluyor. Paketler çok hassas, elinden düştüğünde bile bozulabilir” ifadelerini kullandı.

Arızalı sütleri kendi laboratuarlarında incelediklerinin altını çizen KOOP-SÜT yetkilileri, bozuk sütlerin ışık tuttuğunu ve bozulma nedeninin bu şekilde saptanabildiğini ifade etti.

Üretimden sonra gerekli kontrollerin yapılarak piyasaya çıktığını ifade eden yetkililer, yüzlerce bozulma sebebi olduğunu ve bozuk süt paketinin incelenmesinde sebebinin anlaşıldığını belirtti.

Market koşulları ve istiflemenin çok önemli olduğunu ifade eden yetkililer, sütlerin maksimum 5 sıra halinde üst üste koyulabileceğini fazla koyulması durumunda en alttakinin yüzde yüz bozulacağını belirtti.

KOOP-SÜT yetkilileri, uzun ömürlü sütlerin oda sıcaklığında muhafazasının yeterli olduğunu ve dış havayla, ısıyla herhangi bir şekilde irtibat halinde olmaması gerektiğini vurguladı.

Belli bir sıcaklıkta mikroorganizmaların çok çabuk ürediğini aktaran yetkililer, “Ancak bizden çıktıktan sonra bayiler bunları en son noktaya kadar taşıyor. Bu durum da bozulmalara sebep oluyor” açıklamalarında bulundu.

Süt paketlerinin hor kullanımında herhangi bir çatlaklığın dahi bozulmalara neden olacağını ifade eden yetkililer, yeni doğmuş bebek misali dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75