Browder sorununu çözecek memorandum imzalanamadı

banner37

ABD’li milyoner William (Bill) Browder meselesiyle gerilen Güney Kıbrıs-Rusya ilişkilerinin yatıştırılması çabalarına karşın, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in geçen hafta Moskova’ya yaptığı ziyarette , “bilgilerin iletilmesi” konulu yeni işbirliği memorandumun imzalanamadığı haber verildi.

Browder sorununu çözecek memorandum imzalanamadı
banner8

Politis, Anastaiadis’in Moskova ziyareti sırasında, Rum Adalet Bakanlığı ile Rusya Başsavcılığı arasında imzalanması ve Rusya’nın endişelerini hafifletmesi beklenen memorandumun, metni hazır olmasına rağmen Rus Başsavcı’nın o tarihlerde ülke dışında olması nedeniyle imzalanmadığını yazdı.

Gazete, Rusya Başsavcılığı’nın,  Gazprom Şirketi hisselerini satın almasının ardından vergi kaçırmakla suçlanan ABD’li milyoner William (Bill) Browder’e ait şirketlerin iş ilişkileriyle ilgili bilgileri Rum tarafından istediğini ancak Rum makamlarının önce kabul etmelerine karşın daha sonra bilgileri vermeyi reddetmesi üzerine ilişkilerde gerilim yaşandığını hatırlattı.

Habere göre, imzalanamayan memorandumdaki bir madde, bilgi, belge ve bulgu teatisi talebinin -başvuru yapılan tarafın istemesi halinde yazılı onayına bağlı olarak, sözlü de iletilebilmesini öngörüyor. Başka bir madde ise teati edilecek bilgilerin gizliğini güvenceye alıyor. 

Memorandum metnindeki son maddede ise, taraf ülkelerin uluslararası antlaşmalarından kaynaklanan yükümlülüklerini herhangi bir şekilde etkilemeyeceği maddesi de yer alıyor. Gazete, bu madde ile Güney Kıbrıs’ın “Cezai Konularda Karşılıklı Düzenleme” konulu Avrupa Sözleşmesi’ne gönderme yapıldığını ve bu sözleşmenin Güney Kıbrıs açısından bağlayıcı olduğunu kaydetti. 

banner134

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2017, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75