BRTK, 57. kuruluş yıldönümünü kutluyor

banner37

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK), 57. kuruluş yıldönümünü kutluyor.

BRTK, 57. kuruluş  yıldönümünü kutluyor
banner90
banner8

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Müdürü Meryem Özkurt, BRTK’nın 57. kuruluş yıldönümü nedeniyle bazı ziyaretler gerçekleştiriyor.

Meryem Özkurt ziyaretlerde, Bayrak Radyosu’nun ilk kez 25 Aralık 1963’te bir avuç kahraman tarafından kurulduğunu söyledi. Bayrak Radyosu’nun o dönemde Kıbrıs Türkü’ne moral ve haber kaynağı olduğunu ifade eden Özkurt, bugün ise sahip olduğu 3 televizyon kanalı, 6 farklı radyosu, web sayfası ve youtube kanallarıyla tüm toplumun sesi olmayı sürdürdüğünü belirtti.

BRTK’nın kuruluş yıldönümü resepsiyonunun bu yıl pandemi nedeniyle yapılamayacağını belirten Özkurt, ancak tam gün canlı yayınların olacağını kaydetti.

Meryem Özkurt, BRT’nin içinde bulunduğu yönetsel sıkıntılara da değinerek bunun uzun yıllardır geçmeyen BRT Yasası’ndan kaynaklandığını kaydetti ve yasa konusunda destek istedi.

Özkurt, “Yasa ile ilgili BRT’nin uzun süredir sıkıntısı var. 540 kişi şu anda çalışıyor ama bunun 80 kusuru kadrolu kaldı ve yönetici kadroları ciddi anlamda boşaldı. Bir yasanın geçip kadrolu eleman sayısını çoğaltıp BRT’nin geleceğini şekillendirmek gerekiyor. İnşallah yasayı Meclise getirebiliriz, sizden destek talebimiz olacak” dedi.

banner134
BRTK’nın kuruluş yıldönümü mesajlarla da kutlandı.

Başbakan Ersan Saner, mesajında şöyle dedi:

“Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Kıbrıs Türk Halkı’nın gurur abidelerinden biridir. BRTK, Kıbrıs Türk halkının özgürlük, egemenlik ve Devlet kurma istencinin bayraktarıdır. Bayrak Radyosu en önemli görevini ise 20 Temmuz 1974’te başlayıp, 15 Ağustos 1974’e kadar devam eden Kıbrıs Barış Harekatı sürecinde yaptı.

Kıbrıs Barış Harekatı’nın başladığını tüm dünya rahmetli Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş’ın sesinden Bayrak radyosu aracılığı ile duydu. Türk askerinin ulaşamadığı yerlerdeki Kıbrıs Türkü gerçekleri Bayrak Radyosu’ndan dinledi hareket tarzını buna göre tayin etti. Bayrak Radyosu’nu yaşama geçiren mukavemetçi, Atatürkçü düşünce 1974 öncesinde de çalışmalarına devam etti ve televizyon yayınlarına da başladı. Bayrak radyosu ile Bayrak televizyonu 22 Temmuz 1983’te çıkarılan yasa ile Bayrak Radyo Televizyon Kurumu çatısına kavuştu.

Kurum o günden bugüne hep gelişti. İnşallah, Başbakanlığım sürecinde böyle olacak. Hedefimiz, teknolojinin akıl almaz bir hızla ilerlediği, internetin başlıca iletim ve iletişim araçlarından biri haline geldiği günümüzde BRTK’da çağdaş bir dönüşümü başlatmaktır. Hedefimiz, üretken ve verimli bir yapı oluşturmak, Bayrağı daha yüksek, daha güzel yerlere taşımaktır. Hedefimiz, ilgili herkesin duyarlı ve sorumluluk bilinci ile hareket etmesi halinde yıllardır geçirilemeyen ve artık geçirilmesi elzem hale gelen BRTK yasasını mümkün olan en kısa sürede Meclisimizden geçirmektir”.

İçişleri Bakanı Kutlu Evren, “BRTK, kurulduğu günden itibaren Kıbrıs Türkü’nün en güçlü sesi olmuş ve olmaya devam etmektedir” dedi.

Bay-Sen Başkanı İbrahim Kanat, 57 yıl önce bir çıkmazda “Bayrak Bayrak Bayrak” diyerek umut olan, yol gösterenlerin, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nun, bugün yine milletinin yanında yarınlara umut olacağını ve yol göstereceğini kaydetti.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75