banner6

BRTK Müdürü’yle ilgili karar onandı; 2 ay hapislik

banner37

BRTK Müdürü’yle ilgili  karar onandı; 2 ay hapislik
banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

  

   Yargıtay Ceza Mahkemesi, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) Müdürü Meryem Özkurt’un “Seçim ve Halk Oylaması Yasası’na aykırı hareket”, “Seçim yasaklarını ihlal” ve “Yüksek Seçim Kurulu’nun ihtarına uymamaktan” 2 ay 20 gün hapse mahkûm edilmesiyle ilgili istinaf kararını dün açıkladı.

   Yargıtay Ceza Mahkemesi, alt mahkemenin verdiği kararda hata olmadığına vurgu yapıp, savcılığın da, savunmanın da dosyaladığı istinafı reddetti.

   İstinaf Mahkemesi, BRTK Müdürü Meryem Özkurt’a verilen 2 aylık hapis cezası kararını onadı. Özkurt’un 25 Temmuz’da tahliye olacağı bilgisine ulaşıldı.

   Meryem Özkurt avukatı aracılığıyla yaptığı savunmasında, hürriyeti bağlayıcı bir ceza verilmesinin adil olmadığını, yayını sadece BRTK’nın değil, birçok özel televizyon kanalının da yayınlamasına karşın sadece kendisinin cezalandırıldığını savunmuştu.

   İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten ve istinaf başvurusunu dosyalayan Savcı Behrat Mavioğlu da, ulusal kanalda ita amiri olan sanığın yasaları bilmesine karşın canlı yayını gerçekleştirdiğini, bu yönde yapılan uyarılara da uymadığını, dolayısıyla verilen hapislik cezası süresinin oldukça az olduğunu öne sürmüştü.

   Tarafları dinleyen Yargıtay Ceza Mahkemesi, alt mahkemenin kararını onadığını açıkladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104