'Bu bizim değil, devletin ayıbıdır'

banner37

KAR-İŞ Başkanı Fuat Topaloğlu, KTÖS’ün öğrenci otobüslerinin güvenli olmadığı yönündeki iddiasına cevap vererek, bir takım eksiklikleri olmasına rağmen otobüslerinin son derece güvenli olduğunu savundu

'Bu bizim değil, devletin ayıbıdır'
banner90
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Kamu Araçları İşletmecileri Birliği (KAR-İŞ) Başkanı Fuat Topaloğlu, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın (KTÖS) ‘eğitimin sorunları ve eğitimin niteliğinin geliştirilmesiyle’ ilgili düzenlediği basın toplantısında, öğrencileri taşıyan okul otobüslerinin güvenli olmadığı yönündeki iddiasına cevap verdi. Okul otobüslerinin bir takım eksiklikleri olmasına karşın son derece güvenli olduklarını savunan Topaloğlu, “Bu da bizim ayıbımız değil, devletin ayıbıdır” dedi.

KTÖS’ün açıklamasını talihsizlik olarak değerlendiren Topaloğlu, bu açıklamanın toplu taşıma araçlarına karşı toplumda bir güvensizlik yarattığını söyledi.

banner134
Böyle bir açıklamayı toplu taşıma çalışanlarının hak etmediğini söyleyen Topaloğlu, devletin toplu taşımacılıkla ilgili düzgün ve kararlı bir politikası bulunmadığını belirtti.

Topaloğlu, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı yapılan tüm toplu taşımacılıklarda hiçbir aracın KKTC yasalarına göre, kanunsuz bir durumunun bulunmadığına dikkat çekti.

Araçların güvenli ve ülke standartlarına uygun olduğunu ifade eden Topaloğlu, “ancak bazı eksiklerimiz vardır. Bu bizim değil, devletin ayıbıdır. Yıllardır toplu taşımaya yönelik ciddi anlamda politikalar olmadığından bazı sıkıntıları yaşıyoruz. Eski arabalar çok az bir miktarda kaldı. Biz diyoruz ki; toplu taşımacılık geçmişe oranla daha güvenlidir. Güvenli bir şekilde yapmaya devam ediyoruz. Ülke koşullarına ve şartlarına göre, uygun taşımacılık yapıyoruz.”

Dünyada her şeye zam gelmesine rağmen devletin halen toplu taşımacıları günlük 180-200 TL’lik ücretlere mecbur bıraktığını anlatan Topaloğlu, okullar kapanalı 3 hafta olmasına rağmen halen ödemelerinin yapılmadığını kaydetti.

   Topaloğlu, son olarak, özel okulların toplu taşımacılık yapmasının KKTC yasalarına aykırı olmasına rağmen halen aynı şekilde uygulamanın devam ettiğine işaret etti.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2018, 09:35
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75