Bu canlar niye gitti?

banner37

Girne-Lefkoşa anayolunun Ciklos mevkiinde 5 Aralık 2018 tarihinde meydana gelen ve 4 gencin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan sel felaketiyle ilgili rapor, aradan yaklaşık 6 ay geçmesine rağmen hâlâ ortada yok. Polisin hazırlayıp Başsavcılığa sunduğu belge, meclise bir türlü iletilemedi

banner87
Bu canlar niye gitti?
banner90
banner8

POLİSİN SUNDUĞU BELGE BAŞSAVCILIKTA… Girne-Lefkoşa anayolunun Ciklos mevkiinde meydana gelen ve 4 gencin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan sel felaketiyle ilgili rapor hâlâ tamamlanamadı. Konuyla ilgili Cumhuriyet Meclisi’nde oluşturulan özel komite “polisten istediğimiz belge bize hâlâ ulaşmadı” derken, Polis Genel Müdürlüğü de “biz belgeyi 30 Nisan’da Başsavcılığa sunduk” yönünde açıklama yaptı. Başsavcılık ise belgenin kendilerine kısa bir süre önce ulaştığını ve konunun hassasiyetini de göz önünde bulundurarak titiz bir şekilde belgeyi incelemeye başladıklarını açıkladı

KOMİTE PGM’DEN RANDEVU İSTEDİ… Girne-Lefkoşa Anayolunda Meydana Gelen Sel Felaketinin Oluşum Nedenleri Ve Sonucunda Yaşanan Can Kayıpları İle İlgili Yol Ve Trafik Güvenliği Konusunda İhmalin Olup Olmadığı İle İlgili Meclis Araştırma Komitesi Başkanı Özdemir Berova, sel felaketiyle ilgili dosyanın meclise ulaşmamasının nedeninin iletişim sorunundan mı, yoksa farklı bir sorundan mı kaynaklandığını bilmediklerini söyledi. Berova, bu nedenle Polis Genel Müdürlüğü’nden randevu istediklerini ve konuyu görüşeceklerini ifade etti

4 GENÇ HAYATINI KAYBETMİŞTİ… Girne-Lefkoşa anayolunda yaşanan yoğun yağış sonrası, 5 Aralık 2018’de, Ciklos mevkiinde, anayol üzerinde yükselen yağmur sularına kapılan bir araç yolun dışına çıkarak uçuruma yuvarlandı. Olayın ardından araçta bulunan 4 gence ulaşmak için çalışmalar başlatıldı. Uçuruma yuvarlanan araçta bulunan ve sel sularına kapılarak kaybolan 21 yaşındaki Tolga Bekçi, 23 yaşındaki Ahmet Kılıç, 18 yaşındaki Günay Kandaz’ın cesetlerine 6 Aralık 2018 tarihinde ulaşıldı. 18 yaşındaki Gaye Soyutok’un cesedi ise olaydan 3 gün sonra, yani 8 Aralık 2018’de bulundu

Ceren ÖZBİL

   Girne-Lefkoşa anayolunun Ciklos mevkiinde 5 Aralık 2018 tarihinde meydana gelen ve 4 gencin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan sel felaketinin üzerinden yaklaşık 6 ay geçmesine rağmen konuyla ilgili rapor hâlâ tamamlanamadı.

   Konuyla ilgili Cumhuriyet Meclisi’nde oluşturulan özel komite “polisten istediğimiz belge bize hâlâ ulaşmadı” derken, Polis Genel Müdürlüğü de “biz belgeyi 30 Nisan’da Başsavcılığa sunduk” yönünde açıklama yaptı.

   Söz konusu araştırma komitesinin başkanı ve komite başkan vekili, polisten meclise ulaşmayan belgelerle ilgili görüşme yapmak için Polis Genel Müdürlüğü’nden randevu istedi.

   Başsavcılık ise belgenin kendilerine kısa bir süre önce ulaştığını ve konunun hassasiyetini de göz önünde bulundurarak titiz bir şekilde belgeyi incelemeye başladıklarını açıkladı.

    KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Girne-Lefkoşa Anayolunda Meydana Gelen Sel Felaketinin Oluşum Nedenleri Ve Sonucunda Yaşanan Can Kayıpları İle İlgili Yol Ve Trafik Güvenliği Konusunda İhmalin Olup Olmadığı ile İlgili Meclis Araştırma Komitesi Başkanı Özdemir Berova, sel felaketiyle ilgili dosyanın meclise ulaşmamasının nedeninin iletişim sorunundan mı, yoksa farklı bir sorundan mı kaynaklandığını bilmediklerini söyledi.

   Berova, bu nedenle Polis Genel Müdürlüğü’nden randevu istediklerini ve konuyu görüşeceklerini ifade etti. 

Berova: Rapor meclise gönderilmedi, bunun için polisten randevu istedik

   Girne-Lefkoşa Anayolunda Meydana Gelen Sel Felaketinin Oluşum Nedenleri Ve Sonucunda Yaşanan Can Kayıpları İle İlgili Yol Ve Trafik Güvenliği Konusunda İhmalin Olup Olmadığı İle İlgili Meclis Araştırma Komitesi Başkanı Özdemir Berova, Girne-Lefkoşa anayolunun Ciklos mevkiinde 5 Aralık 2018 tarihinde meydana gelen ve 4 gencin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan sel felaketiyle ilgili raporun meclise gönderilmediğini yineledi.

   Rapor konusunda görüşmek için Polis Genel Müdürlüğü’nden randevu istediklerini ifade eden Berova, söz konusu raporun Savcılığa gönderilmiş olabileceğini ancak meclise hâlâ gelmediğini kaydetti.

“Eylül ayında hazırlıkları tamamlamayı planlıyoruz”

   Berova, bu konuda araştırma yapan komitenin süreli bir komite olması nedeniyle, hazırlıkları eylül ayında tamamlamayı planladıklarını belirtti ve “yaz ayları adli kurumların tatil olduğu zamanlardır. Bu nedenle meclisin tatilde olduğu süre boyunca çalışamayacağız. Ancak hedefimiz eylül ayında hazırlıkları tamamlamak ve ekim ayında da raporu incelemek” dedi.

   Berova, bütün hazırlıklar tamamlandıktan sonra komitede iki ya da üç görüşmeyle raporu tamamlayabileceklerini düşündüğünü ifade etti.

“Hassas bir konu”

   Yaşanan sel felaketi sonucunda 4 gencin hayatını kaybettiğini hatırlatan Berova, bu nedenle konunun hassas bir konu olduğunu belirtti.

   Berova, ayrıca kendinden önceki komite başkanı Fikri Toros’un da bu konuda titiz çalışma yaptığını kaydetti.

“Açıklama var, belge yok”

   Berova, komitenin yaptığı toplantılara katılan polis müdürlerinin konuyla ilgili açıklama yaptıklarını ancak meclise belge sunmadıklarını söyledi.

   Bunun bir iletişimsizlik sorunu mu, farklı bir sorun mu olduğunu bilmediğini belirten Berova, “Meclis tutanaklarında böyle bir belgenin meclise sunulduğuyla ilgili bilgi yok” şeklinde konuştu.

Polis Genel Müdürlüğü açıklaması

   Girne-Lefkoşa anayolunun Ciklos mevkiinde 5 Aralık 2018 tarihinde meydana gelen ve 4 gencin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan sel felaketiyle ilgili raporun meclise gönderilmediği yönündeki haberlerin ardından Polis Genel Müdürlüğü açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

   “Bugün, bazı basın yayın organlarında 05 Aralık 2018 tarihinde, Ciklos mevkiinde yaşanan sel felaketinde yaşamını yitiren dört gencimiz ile ilgili polis raporunun geciktirildiği ve Cumhuriyet Meclisi'nde oluşturulan komiteye sunulmadığı yönünde haberler bulunmaktadır. Konu ile ilgili gelişmeler aşağıdaki gibidir:

   Olayın meydana gelmesinin akabinde polis tarafından adli ölüm soruşturması başlatılmıştır. Başbakanlığın olayla ilgili bilgi istemesi üzerine, 11 Aralık 2018 tarihinde hazırlanan ön rapor, Başbakanlığın bilgisine yazılı olarak sunulmuştur. Meydana gelen olayla ilgili olarak, KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde oluşturulan komite başkan vekili Sayın Hamza Ersan Saner imzasıyla, 8 Ocak 2019 tarihinde, Polis Genel Müdürlüğü’nün komite toplantısına çağrılacağı cihetle, konu ile ilgili polis tarafından hazırlanan veya polise ulaşan herhangi bir rapor, bilgi notu veya belge varsa, en geç 11 Ocak 2019 tarihine kadar komiteye iletilmesini, yoksa bahse konu hakkında hazırlık yapılması suretiyle komiteyi bilgilendirmek üzere Polis Genel Müdürlüğü yetkilileri davet edilmiştir.

   2019 yılı Şubat ayı içerisinde olayla ilgili konuya vakıf olan Girne Polis Müdürü, Adli Polis Müdürü ve İtfaiye Müdürü komite toplantısına katılarak komiteyi bilgilendirmişler ve komite üyelerinin sorularını cevaplamışlardır. Konu ile ilgili olarak hazırlanan soruşturma dosyası tamamlanarak 30 Nisan 2019 tarihinde Başsavcılığın görüşüne sunulmuştur”.

Neler yaşanmıştı?

   5 Aralık 2018 tarihinde şiddetli yağmurun neden olduğu su taşkınları sonucunda Lefkoşa-Girne anayolu, Gönyeli çemberi ile Boğazköy arası ve Boğazköy-Dikmen anayolu trafik akışına kapatıldı.

   Girne-Lefkoşa anayolunda yaşanan yoğun yağış sonrası, Ciklos bölgesi mevkiinde anayol üzerinde yükselen yağmur sularına kapılan bir araç yolun dışına çıkarak uçuruma yuvarlandı.   

   PGM Özel Hareket Müdürlüğü ekipleri, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Cürümleri Önleme Şubesi, Adli Şube ekipleri, Girne İtfaiye Şubesi ekipleri, Girne Belediyesi ekipleri ve Güvenlik Kuvvetleri’ne bağlı Özel Görev Kuvveti ekipleri ile Havacılık Birlik Komutanlığı ekipleri, dün gün boyunca karadan ve havadan arama kurtarma çalışmaları yaptı.

   Uçuruma yuvarlanan araçta bulunan ve sel sularına kapılarak kaybolan 21 yaşındaki Tolga Bekçi, 23 yaşındaki Ahmet Kılıç, 18 yaşındaki Günay Kandaz’ın cesetlerine 6 Aralık 2018 tarihinde ulaşıldı.

   18 yaşındaki Gaye Soyutok’un cesedi ise olaydan 3 gün sonra yani 8 Aralık 2018’de bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75