banner6

Bu canlar sokakta yaşamayı bilmiyor!

banner37

Bu canlar sokakta yaşamayı bilmiyor!
banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Sokak hayvanlarına yardım ve destek sağlamak için kurulan bazı derneklerin sosyal medya hesaplarında, son zamanlarda sıkça, yuvalandırılmaya çalışılan, sokakta tasmalı halde bulunan yüzlerce hayvan ilanı görüyoruz.

   Son günlerde artan bu ilanların başlıca sebebi ise üniversitelerin tatile girdiği, ya da tatile girmeye yaklaştığı şu günlerde, büyük bir hevesle sahiplenilen canların sokağa atılması veya ülkesine dönüş yapacak öğrencilerin onları sahiplendirmeye çalışması.

   Birçok öğrenci, bir hevesle sahiplenilen kedi veya köpekleri birkaç yıl veya aylar sonra ülkelerine dönecek olmasından dolayı savunmasızca sokağa bırakabiliyor.

   Konu ile ilgili KIBRIS’a konuşan Altın Patiler Derneği Asbaşkanı Ülkü Curcioğlu, eve alışan bir canın sokağı bilmediğini, nasıl yemek bulacağını öngöremeyeceğini, araçlardan ve herhangi başka bir tehlikeden kendini koruyamayacağını söyledi.

   Curcioğlu, terk edilen canların sokakta ürkek ve korku içinde yaşadığını, çoğu canın da yemek yemeği bile reddederek kendini öldürmeye çalıştığını, aylarca mutsuz bir şekilde travmalar yaşadıklarını vurguladı.

   Ülkü Curcioğlu, öğrencilerin giderken canları yanlarında götürmenin maddi kısmını, prosedürleri, her şeyi en ince ayrıntısına kadar araştırmak gerektiğini söyleyerek, “Terk edilmek herkese acı verir ama en çok onlara verir. Çünkü biz insanların teselli bulacağı onlarca çevresi varken onların tek hayatları biziz” dedi.

“Terk edilen canlar sokakta nasıl yaşanacağını bilmiyor”

   Altın Patiler Derneği Asbaşkanı Ülkü Curcioğlu, üniversitelerin tatile girmesi ile birlikte yine çok sayıda kedi ve köpeğin sokağa bırakılmaya başlandığını kaydetti.

   Curcioğlu, öğrencilere, yuvalama yapmayan, yapamayan kişilere kızıldığını ama ne yazık ki gelinen noktada oluşan durumun insanları korkuttuğunu belirtti.

   “Yanında sahiplendiği canı götüren, bırakmayan, koruyan ve terk etmeyen öğrenci arkadaşlarımız da var” diyen Curcioğlu, bu durumun umut verici olan kısmı olduğunu ama yüzde 20’lik bir kesimin beslediği candan vazgeçmezken, yüzde 80’lik bir kesimin bırakıp gittiğine dikkat çekti.

   Curcioğlu, öğrencilerin okulların açıldığı dönem başı hayvanları bir hevesle alıp eve, ev hayatına, sevgiye bağlılığa alıştırdıklarının altını çizen Curcioğlu, “Giderken de aç mı kalacak, sokakta mı kalacak diye düşünmeden bırakılıyorlar” şeklinde konuştu.

   Terk edilen, eve alışan bir canın sokağı bilmediğini, nasıl yemek bulacağını öngöremeyeceğini, araçlardan ve herhangi başka bir tehlikeden kendini koruyamayacağını söyleyen Curcioğlu, canların evde onca zaman bunlardan habersiz ve mutlu yaşadığını belirtti.

   Curcioğlu, terk edilen canların sokakta ürkek ve korku içinde yaşadığına işaret ederek, çoğu canın da yemek yemeği bile reddederek kendi kendini öldürmeye çalıştığını, aylarca mutsuz bir şekilde travmalar yaşadıklarını vurguladı.

   Curcioğlu, okulları tatil oldu diye ülkelerine dönen öğrencilerin sokağa bıraktıkları hayvanların çoğunun hasta olduklarını kaydederek, “ Sokaklarda bu canları perişan halde buluyoruz, daha sonra onları hayata döndürmemiz, yeniden inanç aşılamamız çok zor oluyor. Bunun için de ayrıca bir mücadele veriyoruz” şeklinde konuştu.

   Curcioğlu, terk edilen kedi ve köpeklerin, sokakta nasıl yaşanacağını bilmemesinden dolayı birçoğunun tehlikelerden korunamayarak, ya da araç altında kalarak melek olup gittiğini vurguladı.

“Maddi manevi sorumluluğu bilinerek sahiplenmek önemli”

   Bir can sahiplenirken maddi- manevi sorumluluğunu bilerek sahiplenmek gerektiğine dikkat çeken Curcioğlu, bunun 9 aylık bir serüven olmadığını, çocukların hayatı olduğunu ifade etti.

   Curcioğlu, giderken götürmenin maddi kısmını, prosedürleri, her şeyi en ince ayrıntısına kadar araştırmak gerektiğini söyleyerek, “Aşılarını geciktirmemek, kan tahlillerini yaptırmak, gerekli bütün prosedürleri eksiksiz yerine getirmek gerekiyor. Bunların birini bile yapamayacaksalar, kendilerine güvenemiyorlarsa, hiç bir canın hayatına girip mahvetmesinler. Terk edilmek herkese acı verir ama en çok onlara verir, çünkü biz insanların teselli bulacağı onlarca çevresi varken onların tek hayatları biziz” dedi.

   Curcioğlu, bilinçli olan, can dostunu koruyan, terk etmeyen, onların hayatları ile oyun oynamayan ömürlük aile olan bütün öğrencilere minnet duyduklarını kaydederek, duyarlı insan ve öğrencilerin sayısının çoğalmasını diledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104