banner6

Bu çocuklara bir el de siz verin

banner37

68 öğrencinin eğitim gördüğü Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi’nde, birçok sponsorun desteğine rağmen hâlâ çok sayıda ihtiyaç bulunuyor:

Bu çocuklara bir el de siz verin
banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

2006 yılında hizmete giren Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi’nde, birçok sponsorun desteğine rağmen, çocukların daha iyi bir eğitim alabilmeleri için halen birçok ihtiyacı bulunuyor.

68 çocuğun eğitim gördüğü merkezde, yapısal gereksinimlerin yanı sıra, beden eğitimi, resim, müzik öğretmeniyle, rehber öğretmen ve psikologa ihtiyaç duyuluyor.

Merkezin, yaşama uyum becerileri faaliyetleri altında yaptıkları faaliyetlerde ulaşımlarını sağlayan minibüsü sürekli arızalandığı için 2 yıldır kullanılamıyor. Çocuklar 2 yıldan bu yana yaşama uyum becerileri faaliyetleri altında alış veriş yapma, para kullanma becerisi, kafede kahvaltı yapma becerisi faaliyetlerini gerçekleştiremiyor.

68 öğrenci, 18 öğretmen

Gazetemiz KIBRIS’ın görüşlerine başvurduğu Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi Müdürü Emirali Evcimen, merkezlerinin Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 0-18 yaş arasında özel gereksinimli bireylere eğitim vermek için 2 Ekim 2006 yılında açıldığını söyledi.

Emirali Evcimen, Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi’nden zihinsel engelli, işitme engelli, yaygın gelişim bozukluğu, öğrenme güçlüğü, gelişim geriliği, bedensel engelli ve konuşma bozukluğu olan öğrencilerin yararlandığını kaydetti.

Evcimen, 68 öğrencinin eğitim aldığı merkezlerinde 18 öğretmenin eğitim verdiğini, bunlardan 5 öğretmenin atölyelerde görevli Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni, 1 öğretmenin haftanın 3 günü gelen rehberlik öğretmeni olduğunu belirtti.

Emirali Evcimen, merkezlerinde 12 sınıf, mutfak, fizik tedavi odası, rahatlama odası, alt değiştirme odası ve müzik odası gibi yapıların bulunduğuna değinirken, uygulama mutfağı, ahşap atölyesi, mumalçı atölyesi, boyama atölyesi, seramik atölyesi, sera atölyesi, uygulamalı yaşama evi ve dikiş atölyeleri bulunduğunu anlattı.

Merkezlerinde bireysel eğitim, grup eğitimi, fizik tedavi, özel gereksinimli öğrenci velilerine bilgi desteği, anne baba etkileşim programı ve sinema kulübü hizmetleri bulunduğunu söyleyen Evcimen, halk dansları, modern danslar, spor faaliyetleri ve yaşama uyum becerileri gibi faaliyetleri bulunduğunu dile getirdi.

Emirali Evcimen, ancak yaşama uyum becerileri ile ilgili çocukların alış veriş yapma, para kullanma becerisi, kafede kahvaltı yapma becerisi ve çeşitli kurum ziyaretlerinde ulaşımlarını sağlayan otobüslerinin bozuk olması nedeniyle 2 yıldan bu yana bu faaliyetlerini yapılamadığını ifade etti. Evcimen, çocukların topluma adapte olabilmeleri için insanlarla bir araya gelmeleri gerektiğini, ancak otobüsleri olmadığı için bunu yapamadıklarını vurguladı.

Emirali Evcimen, çocuklarının spor yapabilmeleri için haftada bir gün, Yeniboğaziçi’ne Döveç Fitness Salonu’na ulaşımlarını sağlayan Gazimağusa Belediyesi’ne teşekkür etti.

Bedensel gelişim ünitesi

Merkezleri içerisinde bedensel gelişim ünitesi yaratmak istediklerini ifade eden Evcimen, amaçlarının çocuklarda var olan denge problemlerini ortadan kaldırmak olduğunu belirtti.

Emirali Evcimen, bir diğer amaçlarının bu ünite ile zayıf olan kas gelişimlerinin çeşitli aletler kullanılarak normal gelişimlerini sağlamak olduğunu dile getirdi.

Çocukların bağımsız bir şekilde kendi ayakları üzerinde durmalarını öğrenip, toplumda bağımsız bir birey olarak yer almalarını sağlamak için çaba harcadıklarını belirten Evcimen, tecrübelerinin kendilerine çocuklara ne gösterirseler onu öğrendiklerini gösterdiğini kaydetti.

Emirali Evcimen; “Bizim amacımız onlara geniş perspektif sunmaktır. Bu nedenle çok fazla sayıda atölye açıyoruz. Bakış açılarını geniş tutmak istiyoruz. Farklı uğraşlar ve farklı alanları hayatlarına sokmak istiyoruz” diye konuştu.

Merkezlerinde beden eğitimi, resim ve müzik öğretmeni ihtiyacı olduğuna vurgu yapan Evcimen, Anayasa’ya bakıldığı zaman her çocuğun eşit eğitim hakkına sahip olduğunu ancak, özel eğitim merkezlerinde beden eğitimi, resim ve müzik öğretmeni bulunmadığından yakındı.

Emirali Evcimen, merkezlerinde tam zamanlı rehber öğretmen ve psikologa ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

Evcimen, son olarak da merkezlerine sponsor olan Mesarya Kale Lions, Children in Needs, Gazimağusa Türk Maarif Koleji, Doğa Okulları, Çanakkale Ortaokulu, Latifoğlu, Akgöl, Palm Beach Hotel, Shipyard Famagusta, Kale Lions, Ekor, St. Andrew Church, AKSA, Semra Ltd, Temel Basımevi, Özkıraç, DAÜ-SEN, İlarma Süpermarket, Deep Dive Diving Center, ÖZKAM, Şifa Tahsin Karahan, Dersanem, DAÜ Bankacılık Finans Bölümü, Cancuri, Lemar çalışanları, MASDER, Mey İçkileri, Melek Çaluda, Saadet Karamanlı, Döveç, Fix Net ve Gazimağusa Belediyesi’ne teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2017, 10:50
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104