banner6

Bu daha başlangıç

banner37

TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, KKTC’nin TDT’ye gözlemci üye olmasıyla Türk dünyasının Doğu Akdeniz’e erişiminin güçlendiğini vurguladı:

Bu daha başlangıç
banner99

   Türkiye Cumhuriyeti (TC) Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk Devletleri Teşkilatıyla (TDT) birliğini güçlendiren Türk dünyasının yeni bir jeopolitik gerçeklik olduğunu kaydetti.

   Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin geçen ay düzenlenen Semerkant Zirvesi’nde TDT’ye gözlemci üye haline geldiğini anımsatan Çavuşoğlu, “Bu (KKTC’nin TDT’ye gözlemci üye olması) bir başlangıç, adım adım, gerisi de inşallah gelecek inşallah. Zaten endişelerinin, paniğe kapılmalarının sebebi de gelecek olan. Sonuçta Türk dünyası ile işbirliğimizi, dayanışmamızı artırmamız gerekiyor. KKTC’nin TDT’ye gözlemci üye olmasıyla Türk dünyasının Doğu Akdeniz’e erişimi güçlendi” dedi.

   TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nde düzenlenen “Türkiye’nin Girişimci ve İnsani Dış Politikası” konferansında konuştu. Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin Afrika’dan Asya’ya, Orta Doğu’dan Balkanlara kadar geniş bir coğrafyada umut bağlanan ülkelerden biri olduğunu ve küresel diplomaside en güvenilir aktörlerden biri haline geldiğini söyledi.

   Bugün dünyada çok ciddi sorunlar, krizlerin ve savaşların olduğunu belirten Çavuşoğlu, savaşların ve çatışmaların yüzde 60’ının Türkiye’nin yakın coğrafyasında olduğuna işaret etti.

   Çavuşoğlu, bugünün dünyasında sadece fikirler, ekonomik faaliyetlerin değil tehditlerin de küresel hale geldiğini, çatışmalar, enerji ve gıda krizi, terörizm, iklim değişikliği, yabancı karşıtlığı, İslam düşmanlığı ve düzensiz göçün karşı karşıya kalınan sınamalar olduğunu dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104