“Bu daha başlangıç mücadeleye devam”

banner37

EL-SEN, geçmiş hükümet döneminde alınan yatırım kararının hayat bulmasını beklediklerini belirterek dün Başbakanlık önünde eylem yaptı, grev başlattı

banner87
“Bu daha başlangıç mücadeleye devam”
banner90
banner99

“AMAÇ, ÜLKEYE YATIRIMLARIN YAPILMASI”… Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası, Başbakanlık önünde eylem yaptı. EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç, direnişin başladığını belirterek, karanlıklara karşı ve aydınlık günlere kavuşmak için direneceklerini ifade etti. Tek amaçlarının ülkeye yatırımların yapılması olduğunu söyleyen Özkıraç, devletin ve ayrıcalıklı yerlerin kuruma olan borçları bulunduğunu ve bunların ödenmesi gerektiğini kaydetti.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) Başbakanlık önünde eylem yaptı.
   "Özelleştirmeye Hayır", "Dilene dilene değil direne direne kazanacağız", "Üreteceğiz direneceğiz" yazan pankartlarla Başbakanlık önüne gelen EL-SEN, Elektrik Kurumu’na sahip çıkılmasını ve gerekli yatırımların yapılmasını istedi.
   EL-SEN, Başbakanlık önünde "direne direne kazanacağız", "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganı attı.
   Bir süre önce Başbakan Ersin Tatar katıldığı bir etkinlikte, İngiltere'de futbol oynadığı dönemi anlatarak, "kafa ile goller attığını" söylemişti. Tatar, muhaliflere de "kafa atacağını" anlatarak espri yapmıştı.

Eylemciler de bu açıklamadan yola çıkarak, futbol topuyla Başbakanlık binasına doğru şut çekti.

Özkıraç: Direniş başladı
 

EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç, direnişin başladığını belirterek, eylem boyunca polis ile karşı karşıya gelmeyeceklerini kaydetti ve "Direne direne kazanacağız" dedi.
   Özkıraç, karanlıklara karşı ve aydınlık günlere kavuşmak için direneceklerini ifade ederek, enerjide yatırıma ihtiyaç olduğunu, geçmiş hükümet döneminde alınan yatırım kararının hayat bulmasını ısrarla beklediklerini söyledi.
   Tek amaçlarının ülkeye bu yatırımların yapılması olduğunu ifade eden Özkıraç, devletin ve ayrıcalıklı yerlerin kuruma olan borçları bulunduğunu ve bunların ödenmesi gerektiğini kaydetti. Ayrımcılığa ve AKSA'nın toplumu sömürmesine karşı olduklarını ifade eden Özkıraç, "Direnişimiz topluma hayırlı olsun, özgür bir Kıbrıs için hep birlikte sokaktayız. Dilenmeye değil direnmeye geldik" dedi.

 

Bıçaklı: Utanç protokolü

TÜRK-SEN Genel Başkanı Arslan Bıçaklı da, hiçbir siyasinin toplumun malını satamayacağını belirterek, özelleştirmelerin olduğunu savunduğu mali protokolü utanç protokolü ve belgesi olarak niteledi.
   Bıçaklı, "Kuruma yatırım yapılsın, ucuz ve çevreye daha duyarlı temiz enerji hizmeti verilsin. 4 jeneratör alınmalı ihale tamamlanmalı" diye konuşarak, Maliye’nin ayrıca kuruma olan 109 milyon borcun ödemesini istedi. Bıçaklı, hükümete; "Burada ceryan var elinizi uzatmayın teper" diye seslendi.

 

Felek: KIB-TEK’i tüm halk savunmalı

Sendikal Platform adına konuşan DEV-İŞ Genel Başkanı Hasan Felek de, Türkiye’den dayatıldığını iddia ettiği ekonomik paketlerin Kıbrıs Türk halkının kimliğini, kurumlarını yok etmeye yönelik girişimler olduğunu savundu ve bunu reddettiklerini söyledi.
   Kurumu özelleştirme için yıllardır paketler üzerinden dayatma olduğunu ancak bugüne kadar bunu, mücadele ortaya koyarak engellediklerini ve bundan sonra da birlikte engelleyeceklerini ifade eden Felek, kuruma gerekli teknolojik yatırımların yapılması için gereken mücadeleyi ortaya koyacaklarını kaydetti.
   KIB-TEK'i tüm halkın savunması gerektiğini çünkü kurumun elde kalan en son kalelerden biri olduğunu belirten Felek, kurumda kapasite artırımına gidilerek temiz ucuz elektrik sağlanması gerektiğini ifade etti.
   Kurumun özerkleştirilmesi ve Aksa’dan “kurtulmak” gerektiğini ifade eden Felek, sendikal Platform olarak EL-SEN’e sonuna kadar destek belirttiklerini kaydetti ve "ölene kadar mücadelemiz sürecek" dedi.
   Konuşmaların ardından EL-SEN Başbakanlık önündeki eylemi tamamladı. Eyleme, CTP Gazimağusa Milletvekili Asım Akansoy da destek verdi.

 

Özyiğit: Ülkede enerji alanına ivedi yatırım şart
 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, ülkede enerji alanına yatırımın elzem bir gereklilik olduğunu belirterek, 4’lü hükümet döneminde 4 jeneratör konusunda alınan uluslararası ihale kararının sekteye uğratılmadan hayat bulması gerektiğini kaydetti.
   UBP-HP Hükümeti’nin gerekenleri yapmaması halinde ülkede enerji üretim açığı yaşanacağına dikkat çeken Özyiğit, bundan dolayı da verimsiz yakıt tüketen santrallerden dolayı daha fazla yakıt gideri ve daha fazla çevresel kirlilik yaşanacağını, dahası AKSA ile yapılan ve ağır şartlar içeren sözleşmelerin çok daha ağırlarının kabul edilmek zorunda kalınacağı uyarısında bulundu. Özyiğit, “Toplum bütün bunlardan büyük maddi ve manevi kayıplara uğrayacaktır” dedi.

TDP Basın Bürosu’nun açıklamasına göre, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Genel Sekreter Halil Hızal ve Merkez Yönetim Kurulu üyesi Ercan Hoşkara’dan oluşan bir heyet, uyarı grevi gerçekleştiren EL-SEN’e destek belirtti.

4’lü hükümet döneminde artan enerji talebinin karşılanması, üretim maliyetlerinin düşürülmesi ve çevre dostu bir üretim modeline geçilmesi amacı ile Bakanlar Kurulu tarafından uluslararası ihale kararı alındığını ve kararın İhale Komisyonu’na gönderildiğini anımsatan Özyiğit, UBP-HP döneminde bu kararın ısrarla ileri götürülmediğini söyledi. Bu kararda HP’li bakanların da imzası olduğunu anımsatan Özyiğit, HP’li bakanları 4 jeneratör alımı konusundaki imzalarına sadık kalmaya, UBP’yi de ülkeyi AKSA’ya muhtaç bırakacak senaryolardan vazgeçmeye çağırdı.
   TDP olarak 4’lü koalisyon hükümeti döneminde KIB-TEK’in yapması gereken yatırımları en kısa sürede gerçekleştirmesi gerektiği yönünde kararlı bir tutum sergilediğini, bu çerçevede dönemin Yönetim Kurulu tarafından 4 adet çift yakıtlı jeneratöre göre idari ve teknik şartnamesi hazırlanarak bakanlar kuruluna iletilen uluslararası ihaleye çıkma talebini imzaladıklarını anımsatan Özyiğit, bu duruşlarının aynen devam ettiğini, bu çerçevede 4 adet jeneratörün ihaleye çıkılıp en erken zamanda alınması için mücadele veren EL SEN’e destek belirttiklerini vurguladı.

 

KSP: KIB-TEK, kamuya ait kalmalı
 

Kıbrıs Sosyalist Partisi (KSP), Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun kamuya ait kalması gerektiğini belirtti.
   KSP Merkez Komitesi adına yapılan yazılı açıklamada, “Ne ‘özel’ ne de ‘özerk’ elektrik idaresi istemiyoruz! Elektrik Kurumu kamuya ait olmalı ve tüm yöneticileri seçilmiş uzmanlardan oluşmalıdır!” denildi.
   Elektrikte de telekomünikasyonda da amacın en ucuz elektrik ve iletişim hizmeti sunmak olduğu belirtilen açıklamada, “Elektrikte özelleştirme bu hedeflere terstir. Sendikanın özerkleştirme isteği de bu hedefe ters düşmektedir. Elektrik ve telekomünikasyon kamuya bağlı olmalı, yönetim kurulları ve başkanları seçimle işbaşına getirilmelidir” denildi.
   Türkiye hükümetinin yapılan protokollerle KIB-TEK’in özelleştirilmesini empoze ettiği iddiasında bulunulan açıklamada, “Bu bağlamda elektrikte de hedef, halkımıza empoze edilen özelleştirmeye karşı çıkarak, tam anlamıyla seçilmiş halk temsilcilerinin yönetiminde bir kamu idaresinin oluşturulması olmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

 

Kapısız: Sermayenin kârına kâr katma

hevesinde olanlarla çalışma barışını bozacağız
 

Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası (HTKS) Başkanı Cem Kapısız, Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası’nın (EL-SEN) mücadelesine sahip çıktıklarını duyurdu.
   Kapısız, “Bizim malımız olan KIB-TEK’i batırıp sermayenin kârına kâr katma hevesinde olanlarla çalışma barışını bozacağımızı buradan duyururuz” dedi.
   Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası (HTKS) Başkanı Kapısız yazılı açıklamasında, halka, UBP-HP Hükümeti’ne karşı uyanık olma, EL-SEN’in onurlu mücadelesine sahip çıkma ve direnme çağrısı yaptı.
   KIB-TEK’i hizmet veremez duruma sokma, halkı bıktırma ve kurumu sermayeye peşkeş çekme çabasında olunduğunu savunan Cem Kapısız, hükümeti Ankara’dan gelen baskılara boyun eğmekle, dilenci politikası izlemekle suçladı.
   Kapısız, “Ercan Havalimanı, su ve Kıbrıs Türk Hava Yolları örneklerinde olduğu gibi elektrik de pahalılaşacak ve Kıbrıs Türk halkı bir avuç patronun elinde sömürünün en büyüğünü yaşayacak” ifadelerini kullandı.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75