banner6

Bu dairede işlem tam bir işkence

banner37

En yoğun çalışan dairelerden olan Araç Kayıt Ruhsatlandırma Dairesi’ndeki sorunlar uzun zamandır gündeme gelmesine rağmen soruna çare üretilmiyor.

Bu dairede işlem tam bir işkence
banner99

Ali CANSU

Vatandaşların özellikle seyrüsefer ruhsatlarını çıkardığı ve araçlarının kayıtlarını yaptırdığı Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Araç Kayıt Ruhsatlandırma Dairesi binası, yılların ihmalkârlığı yüzünden dökülüyor.

banner134

“Altın yumurtlayan tavuk” misali devletin “darphanesi” konumundaki daire, derme çatma bir yerde hizmet veriyor. Vatandaşlar Seyrü sefer işlem için 2 saatten fazla beklemek zorunda kalıyorlar.

Her gün yüzlerce insana hizmet veren, günde ortalama 500 bin, ayda ise 15.5 milyon TL toplayarak devlet hazinesine gönderen daire, çoğunlukla hizmet almak için saatlerce kuyrukta bekleyen vatandaşların isyan ettiği bir birim olarak karşımıza çıkıyor.

Araç Kayıt Ruhsatlandırma Dairesi’nin yetersiz hizmetleri bir yana, faaliyet gösterdiği binanın durumu da içler acısı.

Binanın yetersizliği vatandaş ve memuru mağdur ediyor

Binanın yetersiz olması, hem çalışanları, hem de hizmet almaya giden vatandaşları mağdur ediyor.

Yıllardır düzensiz, derme- çatma binada hizmet veren dairede artık dosyaları koyacak yer kalmadı.

200 bini aşkın aracın bulunduğu ülkemizde, Araç Kayıt Ruhsatlandırma Dairesi’nin bilgisayar sistemi eski ve günün şartlarından uzak.

Bina, teknik donanım ve fiziki yapı itibarıyla da hem çalışanlar, hem de hizmet almaya giden vatandaşlar için yetersiz ve sağlıksız.

Yıllarca eski binada hizmet veren, daha sonra yan tarafına ilave edilen ancak yinede yetersiz kalan betonarme binada hizmet vermeye çalışan dairenin, yeni yapılacak binaya ne zaman taşınacağı ise bilinmiyor.

Geçmiş hükümet bina sözü vermişti

Çalışanların oturup yemek yiyeceği yeterli alanı bile olmayan binayla ilgili olarak, geçmiş CTP-DP hükümeti döneminde yeni bir bina yapılacağı sözü verilmişti. Çalışanlar halen bu gözün gerçekleşmesini bekliyor.

Her gün kısıtlı imkânlara rağmen yüzlerce insana hizmet vermeye çalışan personel ise, çalışan sayısının yetersizliğinden şikâyetçi.

Dürüst: Önce taşınma sonra yeni bina

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst konu ile ilgili olarak KIBRIS’a yaptığı açıklamada, Araç kayıt Dairesi’nin yeni binalarının gündemlerinden olduğunu ifade etti. Dürüst, yeni bina bitene kadar yakın zamanda dairenin vatandaşların daha rahat hizmet alımı yapacağı başka bir binaya taşınacağını söyledi.

İlk önce devletin uygun bir bina kiralayıp tüm bölümlerinin oraya taşınacağını anlatan Dürüst, “İzin Kurulu, Araç Kayıt Dairesi ile Sürüş Ehliyetleri Birimi’ni aynı çatı altına toplama kararı aldık” dedi.

Yeni binanın inşaatının iki yıl süreceğini de anlatan Dürüst, yeni yapılacak binanın kaynağının yeni bütçeye konulacağını ve temellerinin atılmasının da gündemlerinde olduğunu belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2017, 10:21
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104