Bu dava çok önemli!

banner37

Güney Kıbrıs’ın Genel Sağlık Sistemi Yasası’nda değişikliğe giderek, Güney Kıbrıs’tan emekli olan Kıbrıslı Türklerin sistemden yararlanmasının önünün tıkanması, mahkemeye taşındı. Güneyden emekli olup da maaşından kesinti yapılan binlerce Kıbrıslı Türkü yakından ilgilendiren bu dava, 3 Aralık’ta görüşülmeye başlanıyor

banner87
Bu dava çok önemli!
banner90
banner99

EMSAL TEŞKİL EDECEK… Yıllardır GESI sistemine kayıtlı olan, doktor ve ilaç gibi ihtiyaçlarını bu sistem aracılığı ile karşılayan Asım Ebeoğlu, konuyu Güney Kıbrıs’ta mahkemeye taşıdı.  İlk dava 3 Aralık’ta görüşülmeye başlanacak.  Ebeoğlu’nun bu davayı kazanması halinde, kararın emsal teşkil edip, Güney Kıbrıs’tan emekli olan diğer Kıbrıslı Türklere de Güney Kıbrıs’taki Genel Sağlık Sistemi’nden yararlanma hakkının verilmesi gündeme gelebilecek

DAVA MASRAFI 4 BİN EURO CİVARINDA… Ebeoğlu, bu davanın 4 bin Euro civarında bir masrafı olduğunu söyledi ve bu parayı da toparlamakta güçlük çektiklerini kaydetti. Ancak davanın başlaması için dosya masraflarının bir kısmını karşılayacak kadar para toparlayabildiklerini ifade eden Ebeoğlu, emsal teşkil edecek bu davanın devamı için paraya ihtiyaçları olduğunu söyledi

Ceren ÖZBİL

Güney Kıbrıs’tan emekli maaşı alıp da maaşından kesinti yapılan binlerce Kıbrıslı Türkün mağduriyeti, nihayet yargıya taşındı.

Güney Kıbrıs’ta “GESİ” olarak bilinen Genel Sağlık Sistemi Yasası’nda değişikliğe gidilerek, Güney Kıbrıs’tan emekli olan Kıbrıslı Türklerin, Genel Sağlık Sistemi’nden yararlanmasının önünün tıkanması mahkemelik oldu.

Yıllardır bu sisteme kayıtlı olan, doktor ve ilaç gibi ihtiyaçlarını bu sistem aracılığı ile karşılayan Asım Ebeoğlu, konuyu, Güney Kıbrıs’ta mahkemeye taşıdı.

İlk dava, 3 Aralık’ta görüşülmeye başlanacak.

Ebeoğlu’nun bu davayı kazanması halinde, kararın emsal teşkil edip, Güney Kıbrıs’tan emekli olan diğer Kıbrıslı Türklere de Güney Kıbrıs’taki Genel Sağlık Sistemi’nden yararlanma hakkının verilmesi tahmin ediliyor.

Ayrıca Güney Kıbrıs’ın, GESI’de değişikliğe gidip,  Kıbrıslı Türklerin bu sistemden yararlanmasının önünü tıkamasının yanı sıra, oradan emekli olanların maaşından da yüzde 1.7 kesinti yapmaya devam ettiği biliniyor.

Ayrıca alınan karar doğrultusunda bu kesintinin 2020 yılında 1.7’den, yüzde 2.65’e çıkacağı bildiriliyor.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan SBA emeklisi Tanyol Çeribaşı ve Asım Ebeoğlu, “ya kesinti yapmasınlar, ya da sistemden yararlanabilelim” dedi.

Çeribaşı: Ya kesinti yapmasınlar, ya da hakkımızı versinler

Tanyol Çeribaşı, SBA polisi olanların hem üslerden maaş aldığını, hem de Güney Kıbrıs’tan emekli maaşı aldığını anlattı.

Normal düz çalışanların ise sadece sigortadan emekli maaşı aldıklarını kaydeden Çeribaşı, şöyle konuştu:

“Güney Kıbrıs’taki sigortalar, SBA polislerinin her iki maaşından da sigorta için kesinti yapıyor. Sadece sigortalardan emeli maaşı alanların da maaşından kesinti yapılıyor.

Bir yasa değişikliğine gidilene kadar biz de oradaki sosyal sigorta haklarından yararlanabiliyorduk. Ancak geçen yıl sistem değişti.

GESİ sistemi doğrultusunda marttan beridir maaşlarımızdan 1.7 kesinti yapılıyor. Bu oran Mart 2020 itibari ile 2.65’e çıkacak. Ancak bu kesinti yapılırken, bize güneyde sosyal sigortalı haklarından yararlanma şansı verilmiyor.

Bu haktan yararlanmamız için Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin kontrolündeki bölgelerde, ya da Pile gibi ara bölgede yaşamamız gerektiğini söylüyorlar.  Bizim istediğimiz, ya kesinti yapmasınlar, ya da sosyal sigortalı haklarından yararlanabilelim”.

“Pile’ de kabul edildi”

Tanyol, ilk başta, üslerde şu anda çalışanları da sosyal sigortalar sistemine dahil etmeyi kabul etmediklerini ancak ardından İngiliz Üsleri yetkililerinin Rum tarafındaki yetkililerle görüştüğünü ifade etti.

Bunun üzerine GESİ sistemine kayıtlı tek Türk doktor olan Okan Dağlı’ya, Pile’den bir açması karşılığında bütün SBA çalışanlarının katılmasına izin verildiğini söyleyen Tanyol, bu çalışanların adreslerinin de SBA Administration olarak kabul edileceğini söyledi.

Tanyol, “Düşünüldüğünde üslerde çalışan Güzelyurt’tan da, Girne’den de var. Bu da sorundur. Güzelyurt’ta biri hasta olduğundan Pile’ye gidecek. Çok zordur” dedi.

Ebeoğlu: Güneydeki Sosyal Sigortalar Dairesi’ne dilekçe yaptık

Asım Ebeoğlu, Tanyol Çeribaşı ile birlikte internetten güneydeki sigorta sistemine girip, sisteme katılmaya çalıştıklarını ancak kabul edilmediklerini anlattı.

Bunun üzerine güneye geçerek oradan internete girip aynı işlemleri tekrarladıklarını kaydeden Ebeoğlu, şunları anlattı:

“Kaldığımız bölgeyi yazınca, sistem bizi kabul etmedi. Ardından güneydeki doktorlara gittik “bekleyin yasayı Eylül’e kadar düzeltecekler” dediler. Bu arada Rumca olarak sosyal sigortalara bir dilekçe gönderdim.

Maaşımızdan kesinti yapıldığını ve buna karşılık haklardan yararlanamadığımızı anlattım.  Bana bir cevap geldi ve bu cevapta da dendi ki “yasamıza göre maaşınızdan keseceğiz, ancak Türk bölgesinde ikamet ettiğiniz için sizi sisteme katmayacağız. Eğer güneye gelip ikamet ederseniz sizi sisteme katabiliriz. Bunun üzerine Ombudsmana da yazdık Henüz cevap vermedi”.

“Yargıya taşıdık”

Ebeoğlu, gelen cevabın üzerine tekrar bir yazı yazıldığını “neden Türkler kabul edilmiyor. Ya beni sisteme kabul edin gireyim, ya da kesintiyi durdurun” diye belirttiğini söyledi.

Bunun üzerine güneyde bir avukatla temasa geçtiklerini ve koynu yargıya taşıdıklarını ifade eden Ebeoğlu, mahkemeden olumsuz cevap çıkması durumunda da konuyu yüksek mahkemeye taşıyacaklarını kaydetti.

Ebeoğlu yüksek mahkemeden de olumsuz çıkması durumunda konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyacaklarını belirtti.

“Davanın devamı için paraya ihtiyaç var”

Ebeoğlu, bu davanın 4 bin Euro civarında bir masrafı olduğunu söyledi ve bu parayı da toparlamakta güçlük çektiklerini kaydetti.

Ancak bu davanın başlaması için dosya masraflarının bir kısmı için olan miktarını toparlayabildiklerini kaydeden Ebeoğlu, emsal teşkil edecek bu davanın devamı için paraya ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Ebeoğlu, davanın kazanılması durumunda da karşı taraftan yasa gereği olarak masrafların alınacağını ve kendilerine destek olan kişilere de geri verileceğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75