Bu denetimler tüm sektörlerde yapılacak

Göreve gelir gelmez iş kazalarını önlemek ve kayıtsız iş gücünün önüne geçmek için sıkı çalışma ve denetimler başlatan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, hedeflerini KIBRIS’a anlattı:

Bu denetimler tüm sektörlerde yapılacak
  • 26 Mart 2018, Pazartesi 8:38

Ceren ÖZBİL

Göreve gelir gelmez iş kazalarını önlemek ve kayıtsız iş gücünün önüne geçmek için sıkı çalışma ve denetimler başlatan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’in hedefinde ülkedeki çalışma ve sosyal hayatı düzenleyecek daha birçok proje yer alıyor.

Bunlar arasında, yeni bir yaşlı bakım evi yapılması, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi’nin faaliyete geçmesi, ülkeye işçi, turist ve öğrenci olarak gelen kişilerin limanlarda dağıtılacak broşürlerle bilgilendirilmesi, çalışma izinlerinin daha kolay denetlenmesi için ülkeye getirilen işçilere kart çıkarılması, kamuya ve özel sektöre engelli istihdamının yapılmasını sağlamak var.

Ayrıca bakanlık, işyerlerinde yaşanan cinsel istismar, şiddet ve mobbing gibi olayların önüne geçilmesi için de bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor.

KIBRIS Gazetesi’nin sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, hedefleri hakkında bilgi verdi.

KIBRIS: Göreve gelir gelmez ilk yaptığınız icraatlardan biri inşaatları denetlemek oldu. Bu konudaki çalışmalar devam edecek mi?

ÇELER: İnşaatlarda birçok can kaybı oldu. Bizde bunun önüne geçmek istedik. Yasamız bize bu konuda imkan tanıyor. Bizde bu yasadan yola çıkarak denetimlere başladık. Bu konuda olumlu bir sonuç da aldık. Geçmişte yapılmayan denetimleri yapıp, bu alanı kontrol altına aldık. Denetimlerimiz devam edecek. Hatta diğer sektörlerde de denetimler başlatacağız. İş sağlığı ve güvenliğinin her sektörde sağlanması gerekiyor. Bizde bir yerden başlamak zorundaydık. Bu nedenle en acil olan inşaat sektöründen başladık. Bu denetimleri yaparken daha çok düşmeye karşı önlem üzerinde durduk. Yelek giymediler, baret takıyorlar mı gibi koşulları da denetledik. Ancak bu nedenden hiç bir inşaatı kapatmadık. Biz düşmeyi engelleyici önlemler alınmıyorsa, alınana kadar durdurduk. Israrla almadılarsa da para cezası kesip, kapattık. Bu arada Müteahhitler Birliği’ne de bizimle işbirliği yaptığı için teşekkür ederim. Biz denetimlerimizin tümünü onlara her hafta bildirdik, paylaştık, onlar da üyeleriyle görüştü ve kurallara uymaları konusunda uyardı. Ayrıca belirtmek istediğim bir noktada; bizim yaptığımız denetimler, yapının kalitesi ya da kaç katlı olduğu gibi unsurlarla ilgili değildir. Biz sadece orada çalışan insanların iş sağlığı ve güvenliği konusundaki durumu denetleyebiliriz. Binanın kaç katlı olduğu, kullanılan demirin, çimentonun kalitesi bizimle alakalı değil. Bu konuda karıştıranlar oldu. Bu konuda bizden bir beklenti oluştu.

KIBRIS: Kayıtsız iş gücünün önüne geçmek için ne gibi çalışmalar yapılacak?

ÇELER: İçişleri Bakanı ile bu konuda görüşme yaptık. Ben İslam İşbirliği Konferansı’na, oradaki Çalışma Bakanlığı toplantılarına katıldığımda bu konuyu gündeme getirdik. Özellikle üçüncü dünya ülkelerinden bizim ülkemize veya Türkiye dışından ülkelerden gelen emekçilerin adaya giriş şekillerinden tutun da, buradaki çalışma koşullarına kadar orada bir bilgilendirme toplantısı yaptık. Bir kaç ülkenin bakanı ile birebir temasa girdim. Bu doğrultuda çıkan sonuçlar ve bu görüşmeler devam edecek. Adaya gelmeden önce bilgilendirilmeleri konusunda bir çalışmamız olacak. Ülkeye arabulucularla ve komisyoncularla gelenler var. Bu da aslında bizim yasamıza aykırıdır ve insan ticareti noktasına dönüştürüldü. Bunun önüne geçmek için bir hazırlığımız var. Bir de ülkeye girişten itibaren insanları hem sosyal medya hesabımız üzerinden bilgilendireceğiz, hem de ülkeye girişte, muhacerete girdiklerinde bir bilgilendirme formunun ziyaretçiye verilmesini sağlayacağız. Bu doğrultuda eğer ülkeye turist olarak geliyorsa turist olarak kalmak zorunda olduğunu, öğrenci olarak geliyorsa ne gibi haklara sahip olduğunu ve kayıt dışı işçi olurlarsa ne gibi cezai müeyyidelere tabi tutulacaklarını bildirilecek. Bu bilgilendirici broşürleri tüm giriş limanlarına vereceğiz. Bu tabi ki ülkeye girmeden önceki önlemdir. Girdikten sonra da kontroller ve denetimler yapılacak. Bunun için de hem işveren kesimi ile temas kurup, hem de toplumun katkısı ile otokontrol noktasında yapacağız.

KIBRIS: Çalışma izinleri nasıl denetlenecek. Bu konuda bir çalışma var mı?

ÇELER: İnşaatlarda yapılan denetimlerde, çalışma izinleri konusunda yapılan denetimler için personelin ne kadar uzun bir süreye ihtiyacı olduğunu gördük ve çalışma izinleri konusunda da ciddi değişimlerin gerektiğini fark ettik. Bu konuda bazı hazırlıklar vardı. Biz de bu hazırlıkları hızlandırdık. İşçinin bilgilerini içeren elektronik ortamda, üzerinde kare kod olan bir kimlik kartı benzeri bir kartı olacak. Bu kartlar telefondan bile okutulup, çalışma izinleri kontrol edilebilecek. Böylece müfettişler gittiklerinde bir inşaatın iş sağlığı ve güvenliği ya da çalışma izinlerini denetlemeye, pasaport beklemesine gerek kalmayacak. Zaten pasaportlar şirketlerin muhasebesindedir.

KIBRIS: Ülkeye öğrenci olarak gelip, daha sonra okul kaydını yaptıramaması nedeniyle kaçak duruma düşüp, burada kayıt dışı olarak çalışmak zorunda kalan öğrenciler var. Bunlar için ne yapılacak?

ÇELER: Bu konuda Eğitim Bakanı ile görüştük. Gelen öğrencilerin derslere katılımının, yani yoklamalarının her okulda aynı sistemde olmasını talep edeceğiz. Onlar da YÖDAK ve Üniversiteler Birliği ile yapacakları görüşmelerde bize bu bilgileri gönderecekler. Biz de artık bu öğrencilerin Eğitim Bakanlığı’nın denetiminden sonra hangi aşamada olduklarını öğrendikten sonra ortaya bazı veriler çıkacak. Bunda da kesinlikle net bir tavrımız olacak. Zaten ülkeye giren herkese o broşürleri verdiğimizde onlarda haklarını bilecek. Yani eğer öğrenci ve çalışma izni varsa, hangi saatler içerisinde çalışabileceğini, kaç saat çalışabileceğini ve bunun dışında da kayıt dışılığa düştüğünde hangi uygulamaların kendisi açısından hayata geçirileceğini bilecek. Bu bilgilendirmeyi hem biz yapacağız, hem de okullarına kayıt olduklarında verilmesi için Eğitim Bakanlığı’ndan yardım talep edeceğiz. Biz, Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı bir işbirliği içersine gireceğiz. Çünkü belli ülkelerden adamıza hem çalışma için hem de eğitim için gelecek gençler bizim temsilciliklerimizde vize başvurusunda bulunuyorlar. Bu başvurular esnasında da onlara bu bilgilendirmeler yapılırsa, gelmeden önce önlemler alınmış olacak.

KIBRIS: Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımları konusunda ne gibi çalışmalar yapacaksınız?

ÇELER: Tüm çalışanların yatırımlarının her işveren tarafından hakkıyla yatırılmasından yana bir tavrımız vardır. Bunun için sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı müfettişleri denetimlere katılıyorlar. Ayrıca bakanlık bünyesinde tüm kurumlarla birlikte yapılan denetimler de vardır. Çalışma Dairesi’nin iş izinleri ile ilgili yaptığı denetimlere sosyal sigortalar ve ihtiyat sandığı müfettişleri de katılıyor. Örneğin Sosyal Hizmetler Dairesi’nin kreşlerle ilgili yaptığı denetimlerde yine sosyal sigorta, ihtiyat sandığı ve çalışma dairesi müfettişleri katıldı. Böylece oralarda çalışanların hem çalışma izinleri, sosyal sigorta, ihtiyat sandığı yatırımları kontrol ediliyor, hem de ciddi bir denetim ağı oluşturuluyor. Her kurumun müfettişleri birlikte bir ekiple gidip denetimleri yapıyorlar. Ondan yana da hem dış emek piyasasından ülkemize gelen emekçiler, hem de kendi vatandaşlarımızın çalıştığı ortamlar, yatırımları, çalışma şartları denetleniyor.

KIBRIS: Emekli olmadan son birkaç yıl önce maaşı artan biri o maaş üzerinden mi emekli oluyor?

ÇELER: Vatandaş kendi de yatırımları ile ilgili yasal prosedürü bilmelidir. Maalesef ülkemizde sosyal sigortadan emekli olacağı zaman emeklilik şekli ile ilgili eksik ve yanlış bilinen bir husus söz konusudur. Vatandaşımız sanıyor ki asgari ücretin üzerinde maaş alıp, yatırımı asgari ücret üzerinden alan kişilerin son bir kaç sene yatırımları daha yüksek maaş üzerinden yapıldığında emekliliğinde son aldığı maaş üzerinden emekli olacağını sanıyor. Ancak bu bilgi tamamen yanlıştır. Ne üzerinden yatırım yapılıyorsa şu anda, en son emekli olacaklarında tümünün ortalaması alınacak. O yüzden çalışanlarımız lütfen gerçek maaşlarından yatırım talep etsinler.

KIBRIS: Çalışanlar genellikle “işten kovulurum” korkusuyla mobbing ya da benzer bir durumla karşı karşıya kalınca Çalışma Dairesi’ne şikayet edemiyor. Bunun önüne geçmek için bir çalışma başlattınız mı?

ÇELER: Şu anda bir şikâyet geldiğinde şahısların ismini vermeden ilgili kurumları denetlemeye gidiyoruz. Zaten Mobbing Yasası üzerinde çalışıyoruz. Bu yasa geçtikten sonra da direk olarak çalışanlar işten kovulmama garantisi altında olacak. Bu konuda bir yasa hazırlığımız var. Cinsel tacize, cinsel istismara karşı, şiddet ya da benzer şekilde mobbing uygulamalarına karşı çalışanların korunması ve dava açtığında hakkını arayabilmesi için bir yasa hazırlığımız var.

KIBRIS: Gece kulüpleri ile ilgili başlatılan çalışmalar hangi aşamada?

ÇELER: İçişleri Bakanlığı ile yaptığımız görüşmede Çalışma Bakanı olarak ne yapabileceğimizi ve genelde nasıl bir yol izlenmesi konusunda konuştuk. Çünkü sosyal hizmetler alanında da kadına uygulanan şiddet, kadına uygulanan bir zoraki cinsel istismar söz konusu olan noktalar var. Denetimlerin artırılması konusunda konuşuldu. Denetimlerin yapılmadığı dönem göz önünde bulundurularak daha da sıkı denetimleri tüm ilgili kuruluşların istişare içinde yapması kararlaştırıldı. Bu da zaten İçişleri Bakanlığı bünyesinde olduğu için onlar tarafından da yapılmaya başlandı. Gece kulüpleri ile ilgili politik bir karar verilmesi gerekir. Hükümetin vereceği bir karadır. Tamamen hepsinin kapatılması mı, yoksa doğru yasal bir yasal zeminin yapılması mı yapılan görüşlerin ardından belirlenecek. Bu politik bir karadır, bu kararı da hükümetin elzem bir şekilde alması gerekir.

KIBRIS: Devlet bünyesinde bir kadın sığınma evi yapılması gündemde mi?

ÇELER: Hedefimiz 2018’in Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi’nin olmadığı son yıl olmasıdır. İsmi var ama bütçesi cüzi bir rakam olarak görülebilir, ancak fiiliyata geçmediği için bu durumdadır. Fiiliyata geçtiği anda maliyede bütçemiz vardır ve bu bize aktarılacaktır. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi’nin yöneticilerinin hazırlayacağı projeler de bakanlık tarafından uygulanacaktır. Bu kadın sığınma evinin merkezi bir kadın sığınma eviyse, merkezi bir kadın sığınma evi devlet kontrolünde devletin bünyesinde olacaktır. İstedikleri yöndeki yasal düzenlemelerin hazırlanmasından tutun da, gerekli her türlü teknik ve manevi destek sağlanması açısından da biz elimizden geleni yapacağız.

KIBRIS: Engelli Dairesi ile ilgili çalışmalar ne durumda?

ÇELER: Geçen yıl federasyonun yaptığı çalıştayda ben politik masadaydım. Orada bu birimin özerk bir birim olarak devlet çatısında oluşmasını önerdim. Bunun nedeni de bu birim ya da dairenin bu konuda profesyonel uzmanları tarafından yönetilmesiydi. Gerek yerel yönetimlerle, gerek merkezi yönetimle gerekse de özel sektörlerdeki alanlarda özel gereksinimli bireylerin haklarının savunulması ve gerekli denetimlerin sağlanması açısından apayrı bir oluşum oluşmasıydı. Bunu yine ilgili paydaşlarla görüşerek kararlaştıracağız. Uzun vadeli bir iştir ancak bakanlığımız bünyesinde de bu konulara kısa süre içinde el atacağız.

KIBRIS: 2007’den sonra kamuya engelli istihdam edilmedi. Engelli istihdamı konusunda özel sektörde de sıkıntılar yaşandığı biliniyor. Bu konuda ne yapacaksınız?

ÇELER: Bu konuda teşvikler var, ancak bu teşvikler ne yazık ki tam bilinmiyor. Var olanların duyurulması ve daha geliştirilmesi için çalışmamız vardır. Özel gereksinimli bireylerden çalışmak isteyen arkadaşlarımız da var. Biz bu konuda hem özel sektör hem de kamu için yardımcı olacağız. Bakanlığımız bütçesini hazırlarkende bunu göz önünde bulunduracağız. Bu istihdamların yapılmasına katkı sağlayacağız. Şu anda bunun projelendirilmesi önümüzdedir. Mali olarak bir düzenleme üzerinde çalışıyoruz.

KIBRIS: Bazı işçi sendikaları, Asgari Ücreti Belirleme Komisyonu’nda işçileri temsil etmek için yer alan sendikanın üyelerinin daha çok devlet ve kitlerdeki işçilerden oluşması nedeniyle asgari ücretliyi temsil edemediği görüşünde. Ancak yasa gereği olarak komisyonda üye sayısı nedeniyle bu sendikanın olması şart. Diğer sendikalarla da görüşmeyi düşünüyor musunuz?

ÇELER: Asgari ücret tespiti ile ilgili ciddi bir yasal değişime ihtiyaç vardır. Artık hükümet kararı olarak hayata geçmesi lazımdır. Zaten bunu görüşüyoruz. Ben diğer sendikalarla da görüşme yapmayı, onların da görüşlerini almayı hedefliyorum. Asgari ücret belirlenmeden önce onlarla görüşüp, onlarında görüşlerini almayı düşünüyorum. Özellikle işçinin o masada olmaması gerçekten büyük yanlıştır. Bu yanlıştan da dönmek bizim görevimizdir. Özel sektörden gelen bir şahıs olduğum için özel sektör çalışanlarının veya asgari ücretle maaş alanların da hangi şartlarda hayatlarını sürdürdüklerinin de farkındayım. Burada devletin sorumluluğu da bizim üzerimizdedir. Her kesimin de şartlarını standartlarını veya mali gücünü düşünerek hareket etmek zorundayız. Bu şu anda belirlenecek asgari ücret konusunda her kesim mutlu olmayabilir. Şu andaki yasaya göre hareket ediliyor. Ancak bundan sonraki süreç için elimizden geleni yapacağız.

KIBRIS: Son olarak vermek istediğiniz bir mesaj vardır?

ÇELER: ÇOGEM, Engelli ve Rehabilitasyon Merkezi ve benzeri kurumlarımızın geliştirilmesi için de projelerimiz vardır. Yeni huzurevinin yapılması ve daha yaşanabilir bir alanları olan huzur evinin yapılması konusu da bizim için elzemdir. Sonuçta biz de yaşlanacağız. Bu bakanlıktayken bunu yaparsam geleceğime yapacağım en büyük yatırım olacak. Çünkü bekârım, çocuğum yoktur, gidecek bir yerim olacağını bileceğim.

Ayrıca işverenlerden çalışma saatlerine, çalıştırma saatlerine, yatırım kurallarına, yasalara ve işçi haklarına özen göstersinler. Bu zaten yasal yükümlülükleri ve sorumluluklarıdır. Onlar bunu yerine getirsinler ki, biz de onları denetlediğimizde teşekkür ederiz deyip, başarılarının devamını dileyelim. Ceza kesmek zorunda kalmayalım. Çünkü artık şirketlerin isimlerini de belirteceğiz. Çalışanlara da emekleri için teşekkür ediyorum, haklarının savunulması için çalışmalar başlattık ve devamı da gelecektir. Onlardan da ricamız eğer bir haksızlığa uğruyorlarsa, muhakkak bizimle iletişime geçip, bize bildirsinler. Bunların önüne geçmek için hemen denetimi yapıp, önlemini alacağız.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 18 13 3 2 29 42
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 18 13 2 3 22 41
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 18 13 0 5 21 39
4 CİHANGİR GSK 18 10 3 5 5 33
5 LEFKE TSK 18 9 4 5 8 31
6 GÖNYELİ SK 18 9 2 7 5 29
7 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 18 9 2 7 -1 29
8 ÇETİNKAYA TSK 18 8 4 6 1 28
9 TÜRK OCAĞI LİMASOL 18 8 3 7 10 27
10 BAF ÜLKÜ YURDU 18 7 5 6 8 26
11 GENÇLİK GÜCÜ TSK 18 5 4 9 -7 19
12 BİNATLI YSK 18 4 3 11 -15 15
13 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 18 3 5 10 -26 14
14 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 18 2 7 9 -25 13
15 GİRNE HALK EVİ 18 3 2 13 -12 11
16 ESENTEPE KKSK 18 3 1 14 -23 10
yukarı çık