Bu emirname köyümüzü bitirecek

banner37

Mutluyakalılar, köylerinin çok büyük çoğunluğuna inşaat yasağı getirmeyi öngören Gazimağusa-Yeniboğaziçi ve İskele Emirnamesi’ni kabul edilemez bulduklarını belirttiler

Bu emirname köyümüzü bitirecek
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Mutluyaka köyünde yaşayan bir grup vatandaş, Gazimağusa-Yeniboğaziçi- İskele Emirnamesi’nin köylerinde inşaatı tamamen yasakladığını bu nedenle de emirnamenin bu şekli ile köylerinde kabul görmediğini söylediler.

Emirnamenin, daha 6 önce dağıtılan kırsal kesim arsalarına dahi inşaat yasağı getirdiğini belirten Mutluyakalılar, birçok kişinin köyüne ev yapmak istediğini ancak emirnamenin hayat bulması halinde köylü gençlerin köye ev yapmayacakları için göç etmek zorunda kalacaklarını dile getirdiler.

Mutluyakalılar, yüksek kat sınırlamasının bir süreliğine kabul edilebileceğini, ancak müstakil ev yapılmasına izin verilmesi gerektiğini kaydettiler.

Dirensoy: Köylümüz emirnameye tepkili

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan Mutluyaka muhtarı Buran Dirensoy, emirnameye köylülerinin tepkili olduğunu ve kabul edilemez olduğunu düşündüklerini söyledi.

Buran Dirensoy, uzun süren uğraşlar sonucu köylülerine kırsal kesim arsaları kazandırdıklarını ancak emirname ile bu arsaların inşaata kapatıldıklarını kaydetti.

Emirnamenin yürürlüğe girmesi halinde köylünün önünün tıkanacağını ifade eden Dirensoy, daha önce bin TL’ye fiyat bulan bir dönümlük yerin, son yıllarda 15 bin sterlin fiyata ulaştığını ancak emirnamenin yürürlüğe girmesi halinde arsaların “hiç” olacağını aktardı.

Buran Dirensoy, Mutluyakalıların bu emirnameye karşı olduklarını dile getirdi. İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ı gazetemiz aracılığıyla köylerine davet eden Dirensoy, Baybars’ın Mutluyakalıları da dinlemesini talep etti.

Buran Dirensoy; “köylülerimiz yıllardır tüm ısrarlara rağmen arazilerini satmadılar. Herkes çoluğuna çocuğuna ev yapmak istiyor. Kimisi de satıp iki kuruş para kazanmak istiyor. Şimdi böyle olunca adeta cezalandırıldılar” diye konuştu.

Altınok: Kırsal kesim arsalarına ev yapamayacağız

Mehmet Altınok isimli köylü ise, İmar Planı istediklerini ancak hem imar planı hem de emirnamenin bölgenin gerçeklerini göz önüne alarak düzenleme yapılmasını istedi.

Emirnamedeki haritaya göre köyün özellikle gelişme bölgelerini de içine alarak hemen hemen her yerinde imarın yasaklandığını ifade eden Altınok, emirname çıkması halinde köylerinde hiç inşaat yapılamayacağını, köylü gençlerin dahi başlarını sokabilecekleri bir ev yapamayacaklarından yakındı.

Mehmet Altınok; “5-6 ay evvel köyde kırsal kesim arsası dağıtıldı. Şimdi bize bu emirname ile bu arsalara ev yapamazsınız deniliyor. Kırsal kesim arsalarının bulunduğu yer tarımsal arazi olarak gösterildi” dedi.

banner134

Emirname ile arazi fiyatlarının artış göstereceği gibi, daire fiyatlarının da artış göstereceğini anlatan Altınok, böylece de yeni evlenecek gençlerin başlarını sokabilecekleri evleri olmayacağını dile getirdi.

Mehmet Altınok, emirnamenin geçmesiyle de köydeki tüm arazilerin değer kaybedeceğini ve yatırımcıların da köylerine yatırım yapmak istemeyeceklerini ifade etti.

Zeden: Yüksek kat yasaklansın, müstakile yasak konmasın

Bir başka Mutluyakalı Hüseyin Zeden ise, kendisinin elektrik mühendisi olduğunu, İmar Planı’na karşı olmadığını, tüm ülke genelinde İmar Planı olması gerektiğine inandığını belirtti.

Hüseyin Zeden, günümüzde tanıtılan emirnamenin köylerinin ruhunu etkileyeceğini savundu. Kendisine göre bu emirname ile köylerinin önünün kesilmeye çalışıldığını anlatan Zeden, emirnameyi art niyetli bulduğunu söyledi.

Hüseyin Zeden, emirnamenin hem halkın hem de yatırımcıların ayaklarına kurşun sıkar nitelikte olduğunu kaydetti.

Karpaz’da 14 yıldır emirname olduğuna da değinen Zeden, Şehir Planlama Dairesi’nin 2 yıldır İmar Planı üzerinde çalıştığını, bu çalıştıkları sürenin emirname için yol gösterici olması gerektiğini ancak bunun olmadığını savundu.

Hüseyin Zeden köylerinin tarım için elverişli olmadığına da değindi. Kendilerinin sakin hayatın temini için köylerinde bulunan gece kulüplerinin başka yere taşınmalarını beklerken, gece kulüplerine dokunulmadığını aksine insanların ev yapmalarına yasak getirildiğinden yakınan Zeden, İmar Planı çıkana kadar Mutluyaka köyünde yüksek kat yapılmasına yasak getirilmesi ancak müstakil ev yapımına yasak getirilmemesi gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2018, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75