Bu feveran niye?

banner37

“Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi İmar Planı”na geçiş sürecinde yapılaşmayı önlemek için hazırlanan emirnameye eklenen iki madde kapsamında 12 bin konut vizelendirildi. Bölgeye toplamda yapılması planlanan 23 bin konutun ise, büyük altyapı ve enerji sorunları oluşturacağı ayrıca dere yatakları, tarım ile sulak alanları da risk altına sokacağı vurgulanıyor

banner87
Bu feveran niye?
banner90
banner8

24 KATLI PROJELER VAR... Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi İmar Planı Tasarısı süreci, tam bir kaosa neden oldu. İmar planı hazırlanana kadar yürürlüğe giren “Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi Bölgesi Geçiş Süreci Emirnamesi”nin iki kez 3 ay süreliğine uzatılması, ayrıca emirnameye “27 (A) ve 27 (B)” maddelerinin eklenmesi, vize başvurularının yapılabilmesi için müteahhitlere avantaj sağladı. Söz konusu maddeler kapsamında 12 bin konut vizelendirildi. Yeniboğaziçi ve İskele’de faaliyet gösteren bazı şirketlere, 1 bloktan 34 bloğa kadar yükselen sayılarla inşaat izni verildi. İnşaatların en düşüğü 5 kat, en yükseği ise 24 kat olan projelerde, daire sayısı bilinmiyor.

“ALT YAPI SORUNU OLACAK”… İskele bölgesinde zaten 28 bin 777 adet konut var. Yeni verilen inşaat vizeleriyle birlikte 23 bin konut kapasiteli bir alan daha imara açılmış oldu. Uzmanlar, “Fasıl 96” ile “emirname” süreci kapsamında verilen inşaat izinlerinin tam bir çevre felaketine neden olacağını belirtiyor. Uzmanlar, planlama bölgesinde kanalizasyon, yağmur suyu ve elektrik gibi büyük altyapı, enerji sorunları oluşacağı konusunda ciddi ikazlar yapıyor, ayrıca bölgede tarım topraklarının, dere yataklarının, sahilin, sulak alanlarının ve orman alanlarının risk altında olacağı konusunda uyarıda bulunuyor.

TATAR’DAN MÜTEAHHİTLERE DİYALOG ÇAĞRISI… Başbakan Ersin Tatar, Müteahhitler Birliği’nin bugünkü eylemi ile Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi İmar Planı’yla ilgili “Kavgayla, eylemle, vatandaşı rahatsız ederek, yolları tıkayarak, başkalarının haklarını engelleyerek, bir yere varmak mümkün değildir” dedi, müteahhitlere diyalog çağrısında bulundu. Tatar, “Ortada mahkemenin verdiği ara emri kararı var. Şehir Plancıları Odası izni alınan 23 bin konutun müktesep hak olarak herhangi bir plana girmesini mahkemeye götüreceğini açıklamış bulunuyor. Hukuki süreç devam ediyor” dedi.

Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi İmar Planı Tasarısı hazırlanana kadar geçen süreçte yürürlükte olan “Fasıl 96: Yollar ve Binalar Düzenleme Yasası” ile “Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi Bölgesi Geçiş Süreci Emirnamesi” bölgede tam bir kaosa neden oldu.

İmar planı hazırlanırken geçiş sürecinde yapılaşmanın önüne geçmek için emirname hazırlandı. Ancak emirnamenin iki kez 3 ay süreliğine uzatılması murat edileni yerine getirmedi. Binlerce inşaat izninin verilmesi de, emirnameyi anlamsız kıldı.

Emirnameye “27 (A) ve 27 (B)” maddelerinin eklenmesi ise, vize başvurularının yapılabilmesi için müteahhitlere avantaj sağladı. Bu maddelerin ilave edilmesiyle, 19-20 Kasım 2018 tarihinden önce vize işlemleri için Kıbrıs Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği’ne yapılan başvurular için de inşaat izni alınmasının yolu açıldı. Söz konusu maddeler kapsamında 12 bin konut vizelendirildi.

Yeniboğaziçi ve İskele bölgesinde faaliyet gösteren bazı şirketlere, 1 bloktan 34 bloğa kadar yükselen sayılarla inşaat izni verildi. İnşaatların bazılarının kaç blok olduğu belli olmadığı gibi, en düşüğü 5 kat, en yükseği ise 24 kat olan projelerde, daire sayısı bilinmiyor.

İmar planının içeriğinin duyulmasıyla birlikte müteahhitlerin İskele’de Long Beach denilen bölgeye yönelik talebi arttı. Zaten 28 bin 777 adet konutun bulunduğu bölgede, verilen inşaat vizeleriyle birlikte 23 bin konut kapasiteli bir alan daha imara açılmış oldu.

“Fasıl 96” ile “emirname” süreci kapsamında verilen inşaat izinlerinin fazlalığı sadece bölgede nüfus artışına neden olmakla kalmayacak.

Sahil şeridini de kapsayan betonlaşma için bölgede altyapı olmaması daha büyük sorunları gündeme getirecek. 22 bin konut için bölgeye altyapı sağlanması tam bir çevre katliamına neden olacak.

Uzmanların sunduğu teknik raporlarda da yapılan en önemli uyarı altyapı konusunda.

Uzmanlar, planlama bölgesinde kanalizasyon, yağmur suyu ve elektrik gibi büyük altyapı, enerji sorunları oluşacağı konusunda ciddi ikazlar yapıyor.

Uzmanlar ayrıca bölgede tarım topraklarının, dere yataklarının, sahilin, sulak alanlarının ve orman alanlarının risk altında olacağı konusunda uyarıda bulunuyor.

Bu uyarılara rağmen, bölgeye talep her gün daha çok artıyor.

Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi Geçiş Süreci Emirnamesi, 10 Aralık 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi, İmar Planı uygulamaya girmeden de emirnamenin yasal süreci 31 Aralık 2019 tarihinde sonlandı.

Ancak 14 Ocak 2020 tarihinde İmar Planına Geçiş Sürecine ilişkin İçişleri Bakanlığı tarafından 2. Emirname yayınlanarak emirnamenin süresi 6 ay daha, yani 15 Temmuz 2020 tarihine kadar uzatıldı.

Bu ara dönemde 31 Aralık 2019 ile 14 Ocak 2020 tarihleri arasında Mimarlar Odasının vize bürosuna yaklaşık 2 bin konutluk 15 adet dosya sunuldu.

İmar planının bir an önce hayata geçirilmek istenmesine, bazı kesimlerin tepkisi büyük. Binlerce konutluk izinler konusunda “çıkar çatışması” olduğu iddiaları da her gün daha çok gündeme geliyor.

Ülkenin en güzel yerlerine binlerce konut izni verilmesi sürecinde ve sonrasında, çıkar karmaşası yaşanıyorsa bu durumun sürecin şeffaflığını bire bir etkilediği de belirtiliyor.

Tatar: Biz, müteahhitlerin ya da

yatırımcının karşısında değiliz

Başbakan Ersin Tatar, Müteahhitler Birliği’nin bugünkü eylemi ve Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi İmar Planı’yla ilgili KIBRIS’a konuştu.

“Kavgayla, eylemle, vatandaşı rahatsız ederek, yolları tıkayarak, başkalarının haklarını engelleyerek, bir yere varmak mümkün değildir. Sorunlarımızı, konuşarak, bir birimizi dinleyerek, anlayarak, halkımızı, devletimizi düşünerek çözeceğiz” diyen Tatar, müteahhitlere diyalog çağrısında bulundu.

Tatar, şöyle dedi:

“Ortada mahkemenin verdiği ara emri var. Şehir Plancıları Odası izni alınan 23 bin konutun müktesep hak olarak herhangi bir plana girmesini mahkemeye götüreceğini açıklamış bulunuyor. Hukuki süreç devam ediyor. Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun yaptığı araştırma var… Ben Başbakan olarak bunları da göz önünde bulundurmak durumundayım.

Dolayısı ile şunu ifade etmek istiyorum; kamu vicdanı bu İmar Planı’nı benimsemedi. Biz UBP olarak İmar Planı’ndan yanayız ama doğru, halkımızın, ilgili çevrelerin benimseyeceği, şeffaflıkla hazırlanan, alt yapı sorunlarının çözüldüğü, çıkar çatışmalarına göre değil halkın çıkarlarına göre hazırlanacak bir Plan’dan yanayız.

Halkımız rahat olsun, sektör rahat olsun, ben, onların ülke çıkarlarının yanındayım. Hiçbir baskı veya çıkar grubuna boyun eğmem, taviz vermem söz konusu olamaz”.

Saner: İmar Planı ile ilgili olarak

ortaya çıkan durum hukukidir
 

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreteri Ersan Saner, Gazimağusa Yeniboğaziçi ve İskele İmar Planı ile ilgili olarak ortaya çıkan durumun hukuki olduğunu, konuyu Şehir Plancıları Odası’nın yargıya taşıdığını, bu konuda partisinin sorgulanmasının “gerçeklerle bağdaşmadığını” söyledi.
   UBP’den yapılan açıklamaya göre Ersan Saner, “Mahkeme’den 23 bin konut iznine yönelik ara emrini Şehir Plancıları Odası aldı. Oda, hükümetin bölgede düzenleyeceği imar planında bu izinlerin korunması halinde konuyu yeniden mahkemeye taşıyacağını açıkladı. 23 bin konutla ilgili binlerce kişinin emeği söz konusu ise, diğer odalar neden sesini çıkarmıyor? Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği neden açıklama yapmıyor?” diye sordu.
   Saner, doğru tasarlanmış bir İmar Planı’ndan yana olduklarını, bunun için, herkesle işbirliği yapabileceklerini, tüm ilgililerle diyaloğa girebileceklerini belirtti.
   Saner, açıklamasında şunları kaydetti:
   “Ulusal Birlik Partisi olarak imar planları ile ülkemizin şekillenmesi gerektiğini düşündüğümüzü ortaya koyduk. İmar planının başlangıç sürecinde muhalefette olan UBP, imar planına olan inancından dolayı Meclis’te yaptığı olumlu muhalefet sayesinde ilk kez ülkede süreli bir emirname yayınlanmasının sebebi olmuştur.
   Gazimağusa İskele Yeniboğaziçi İmar Planı ile ilgili süreç herkesin malumudur. Biz, bizden önceki hükümet döneminde başlayan ve sürecin sonunda, İmar Plan’ına çağdaş şehircilik parametrelerini karşılamaması,  toplumsal mutabakatın sağlanmaması, takip edilmesi gereken hukuki sürecin doğru takip edilmemesi nedeniyle onay vermedik.”
   Saner, Gazimağusa Yeniboğaziçi ve İskele İmar Planı’nın sanki her şeyi doğru tasarlanmış gibi sadece bu planın İskele bölgesinde bulunan bir bölge üzerinde tartışmalar yaratmasının düşündürücü olduğunu, Şehir Plancıları Odası’nın da sadece o bölge üzerinden yapılması tasarlanan projeler üzerinden dava açmasının toplum tarafından da iyi okunması gerektiğini kaydetti.
   “Altyapı sorunlarına çözüm üreten, tarihi, kültürel değerlere sahip çıkan, sürdürülebilir bir ekonomi yaratan bir imar planı için varız” diyen Saner, buna katkı sağlamaya dün olduğu gibi bugün de hazır olduklarını ifade etti.
 

“23 bin konut… Ara emri”


   Saner, şöyle devam etti:
   “Gerek ilk yayınlanan emirname gerekse 2020 Ocak ayında yayınlanan ikinci emirname için itiraz edip 23 bin konut için mahkemeden ara emri alan Şehir Plancıları Odası’dır.
   Şehir Plancıları Odası ara emri almakla kalmamış, yasal olarak yayınlanacak bir imar planı içerisinde 23 bin konut için verilen izinlerin korunmasına yönelik bir maddenin yer alması halinde konuyu yargıya taşıyacağını da ilan etti.
   Yani UBP İmar Planı’nı onay vermiş olsaydı bile Şehir Plancıları Odası içinde 23 bin konuta verilen izinlerin yer alması nedeniyle söz konusu İmar Planı’nı yine yargıya taşıyacak, belki de yine aynı şekilde ara emri alacaktı.
   Bir mimar ve siyasetçi olarak bu noktada şunu çok net ifade etmek isterim ki 23 bin konuta naylon proje nitelendirmesi yapan Şehir Plancıları Odası’na Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin tarafından henüz yanıt verilmemiş olmasını hayretle karşılıyorum.
   Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği içerisinde bulunan Mimarlar, İnşaat Mühendisleri, Elektrik Mühendisleri Makine Mühendisleri Odalarının Şehir Plancıları Odası'nın yaptıklarını görmezden gelmesi bence Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği için ciddi bir sorundur.”
   Saner, bu olaylardan dolayı tartışılması gerekenin hükümetin değil, konuya yeterince müdahil olması gereken ancak olamayan Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği olduğunu savunan Saner, “Kendi bünyesinde ihtiva ettiği üyelerinin naylon proje yaptığı açıklamasına karşın diğer bir odaya karşı sessiz kalınmasının anlaşılır olmadığını açıkça belirtmek istiyorum” dedi.
   Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği bir tepki ortaya koyacaksa bu tepkinin hedefinin UBP değil Şehir Plancıları Odası olması gerektiğini söyleyen Saner, şunları kaydetti:
   “İmar Planı ile ilgili olarak ortaya çıkan durum hukukidir, konuyu Şehir Plancıları Odası yargıya götürmüştür, bu konuda UBP’ye saldırılması gerçeklerle bağdaşmamaktadır. Mahkemeden 23 bin konut iznine yönelik ara emrini Şehir Plancıları Odası aldı. Oda, bundan sonra da herhangi bir planda bu izinlerin yer alması halinde konuyu mahkemeye taşıyacağını açıkladı. 23 bin konutla ilgili binlerce kişinin emeği söz konusu ise, diğer odalar neden sesini çıkarmıyor? Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği neden açıklama yapmıyor? Ancak biz, doğru yapılmış bir İmar Planı’ndan yanayız Bunun için, herkesle işbirliği yapabilir, tüm ilgililerle diyaloğa girebiliriz.”
 

Fasıl 96 kapsamında 24 katlı inşaata izin,

8 bin 389 konut için de inşaat ruhsatı verildi

Şehir Planlama Dairesi, Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi İmar Planı Tasarısı hazırladı.

Bu sürece geçiş aşaması olarak da İçişleri Bakanlığı tarafından “Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi Bölgesi Geçiş Süreci Emirnamesi” hazırlanarak, 10 Aralık 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Ancak 10 Aralık 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi Bölgesi Geçiş Süreci Emirnamesi’nin “Kazanılmış Haklar” yan başlığını taşıyan 27. maddesinde;

“19 Kasım 2018 tarihinden önce KTMMOB Mimarlar Odası/Vize Bürosuna başvuruda bulunulmuş ve/veya vizelenmiş ve/veya izin almak üzere yetkili makamlara yapılmış ve henüz işlemleri sonuçlandırılıp izin verilmemiş başvurular” yan başlığını taşıyan 27.(A) maddesinde”;

ayrıca “20 Kasım 2018 tarihinden sonra KTMMOB Mimarlar Odası Vize Bürosuna başvuruda bulunulmuş projeler” yan başlığını taşıyan 27.(B) maddesinde”; 22 Mart 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan düzeltme ile 10 Aralık 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren emirnamenin 27.(A) ve 27.(B) maddelerinde (3 aylık sürenin 6 aya çıkarılmasına ilişkin), yapılan düzenlemelerle emirname, 10 Aralık 2018’de yürürlüğe girdi.

Emirnamede verilen bu istisnalar ve düzenlemelerle Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendis Odası Şehir Planlama Dairesi, Belediyeler ve Kaymakamlıklar tarafından vize işlemleri, plan onayları ve ruhsatlar 10 Haziran 2019’a kadar “Fasıl 96: Yollar ve Binalar Düzenleme Yasası” altında yapıldığından,  İskele, Yeniboğaziçi ve Gazimağusa Belediyeleri de bu yasal mevzuat altında hareket ederek, inşaatlara ilişkin arsa kullanım payı ve kat izinleri bu yasaya göre verdi.

Üç belediyenin sınırları içerisinde çok katlı inşaatlara inşaat ruhsatı verildiği, İskele Belediyesi tarafından da “Fasıl 96: Yollar ve Binalar Düzenleme Yasası” altında 24 kat inşaata izin verildiği tespit edildi.

10 Aralık 2018 tarihinde emirname yayınlanmadan toplam 8 bin 389 konut için inşaat ruhsatı verildi.

Long Beach bölgesine yaklaşık

12 bin konut için izin verildi

“Gazimağusa, İskele ve Yeniboğazi Bölgesi Geçiş Emirnamesi” sonrası ise, “Fasıl 96: Yollar ve Binalar Düzenleme Yasası” altında 10 Haziran 2019 tarihine kadar 256 adet dosyaya vize onayı verilirken, 44 dosyaya ise “belirtilen tarih sonrası olduğu (10 Haziran)” gerekçesiyle vize onayı verilmedi.

Bu dönemde İskele sınırları içinde özellikle Long Beach denilen bölgede yaklaşık 12 bin konut için daha izin verildiği belirlendi.

Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’nin bölgede 28 bin 777 adet konut olduğunu ve bunların büyük bir kısmının boş ve/veya 2. konut olduğunu belirttiği, emirnamede kazanılmış haklara ilişkin 10 Haziran 2019’da sonlanan tarihe kadar da birliğin vizelediği projeler de dahil edildiğinde toplam yaklaşık 22 bin konut kapasiteli bir alanın imara açıldığı belirtildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından 1 yıl süreli yayınlanan emirnamede verilen kazanılmış haklara ilişkin 6 aylık geçiş süreci sonunda ise emirname ve imar planı kamuoyunda sorgulanır hale geldi.

İmar planı süreci usule

uygun sürdürülmedi

İmar Yasası’na göre imar planına ilişkin oluşturulan “Birleşik Kurul”da izlenmesi gereken bir süreç vardı ancak yapılan incelemede bu sürecin usule uygun yürütülmediği tespit edildi.

İmar Yasası kapsamında, Birleşik Kurula plan tasarısının sunulduğu 14 Ekim 2019 tarihinden sonraki 45 gün içinde (en geç 28.11.2019 tarihine kadar) sonuçlandırılarak, Kurul tarafından onaylanacağı veya gerekçeleriyle reddedileceği belirtilmesine rağmen planlama makamı, Birleşik Kurul Oluşum Tüzüğü’nü dikkate alarak, planlama sürecini 45 iş günü olarak yürüterek süreci aralık ayına sarkıttı.

“45 iş günü” tanımının yasaya aykırı olduğu belirtildi.

Birleşik Kurul, plan tasarısı kendisine sunulduğu 14 Ekim 2019 tarihinden sonraki 10. gün olan 28 Ekim 2019’da toplanıp görüşmesi gerekirken, Birleşik Kurul Başkanı yurt dışında olacağı gerekçesiyle, 23 Ekim 2019 tarihinde toplandı.

Birleşik Kurul’un, plan tasarısının kendisine sunulduğu 14 Ekim 2019 tarihinden sonraki 36. gün olan 5 Aralık 2019 tarihinde toplanıp oylama yapması gerekirken, planlama makamının ilk gün olarak 14 Ekim 2019’u esas alması nedeniyle 4 Aralık 2019 tarihinde toplanıp oylama yapıldığı belirtildi.

İskele ve Yeniboğaziçi Belediye Meclislerinde üretilen karara istinaden, Gazimağusa Belediyesi’nde görüşülüp onayı veya reddine ilişkin bir karar üretilmeden oylama yapıldığı ve İmar Planının bu süreçte reddedildiği kaydedildi.

Planlama makamı tarafından, Birleşik Kurul’a 10 Aralık 2019 tarihinde sunulan 4. imar planının ise en geç 31 Aralık 2019 tarihine kadar oylanıp Resmi Gazete’de yayınlanması gerekirken, sürece ilişkin mutabakat sağlanamadığından yayınlanmadığı ifade edildi.

Ara emirleri alındı

Şehir Plancıları Odası, İçişleri Bakanlığı ve Şehir Planlama Dairesi aleyhine Yüksek İdare Mahkemesi’nde dava açtı. 13 Haziran 2019 tarihli tek taraflı ara emri istidası değerlendirildikten sonra, 17 Haziran 2019 tarihli kararda, 24 Haziran 2019 tarihine kadar (o gün de dahil) daha önce aksine emir verilmedikçe yürütmenin durdurulmasına emir verildi.

Mahkeme, akabinde 5 Ağustos 2019’da dava sonuçlanıncaya kadar daha önce aksine emir verilmedikçe, Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi Bölgesi Geçiş Emirnamesi kapsamında olup, dava konusu emirname değişikliği tahtında sunulmuş bütün müracaatlarda, planlama onayı hariç esas emirnamenin 27(A) ve 27(B) maddeleri uyarınca davanın tamamen neticelenmesine değin, dava konusu uzatma kararında belirtilen sürelerde yapılmış müracaatlarla ilgili herhangi bir planlama onayı verilmemesine emir verdi.

Yüksek İdare Mahkemesi’nin davacı Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Şehir Plancıları Odası tarafından İçişleri Bakanlığı ve Şehir Planlama Dairesi aleyhine açılan davaya ilişkin 17 Ocak 2020 tarihli tek taraflı ara emri istidasını değerlendirildikten sonra, 21 Ocak 2020 tarihli kararında 29 Ocak 2020 tarihine kadar yürürlüğün durdurulmasına ve istidanın dinlenmek üzere 29 Ocak 2020 tarihine ertelenmesine emir verdiği belirtildi.

2. emirname yayımlanana

kadar 2 bin konutluk başvuru

Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi Geçiş Süreci Emirnamesi, 10 Aralık 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi, İmar Planı uygulamaya girmeden de emirnamenin yasal süreci 31 Aralık 2019 tarihinde sonlandı.

Ancak 14 Ocak 2020 tarihinde İmar Planına Geçiş Sürecine ilişkin İçişleri Bakanlığı tarafından 2. Emirname yayınlanarak emirnamenin süresi 6 ay daha yani 15 Temmuz 2020 tarihine kadar uzatıldı.

Bu ara dönemde 31 Aralık 2019 ile 14 Ocak 2020 tarihleri arasında Mimarlar Odasının vize bürosuna yaklaşık 2 bin konutluk 15 adet dosya sunuldu.

Ancak bu dosyalar geçiş sürecinde işleme alındığı için bu izinlerin durumunun ne olacağı bilinmiyor.

Bu süreçte özellikle İskele’de Long Beach bölgesinde imara açılan yaklaşık 3 bin dönüm araziye, İskele Merkez ile Long Beach çemberi arası bağlantı yolu ve imara açılan bölgelerden Karpaz-Lefkoşa anayoluna bağlantı yoluna, kıyı rekreasyon alanı içerisinde olan özel mülklerin imara açılmasına, hizmet merkezlerinin konumuna, Kalecik orman arazisinde liman olarak öngörülen alana ilişkin oluşan tepkiler neticesinde, son imar planı haritasında bu hususlar kaldırıldı.

Ancak Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’nin konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, bölgede 28 bin 777 adet konut olduğu, emirnamede kazanılmış haklara ilişkin 10 Haziran 2019’da sonlanan tarihe kadar Birliğin vizelediği projeler de dahil edildiğinde toplam yaklaşık ilave olarak 22 bin konut kapasiteli bir alanın imara açıldığı belirtildi.

Uzmanların sunduğu teknik raporda, planlama bölgesinde kanalizasyon, yağmur suyu ve elektrik gibi büyük altyapı ve enerji sorunları oluşacağını, tarım toprakları, dere yatakları, sahiller, sulak alanlar ve orman alanlarının risk altında olacağı konusunda ise uyarılar yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2020, 15:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75