banner6

Bu gece Mevlid kandili

banner37

Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay Mevlid Kandili kapsamında mesaj yayınladı. Atalay yayınladığı mesajda, 11 Aralık Pazar’ı Pazartesi’ye bağlayan gecenin tüm insanlığa rahmet elçisi olarak gönderilen,  Hz. Muhammed’in doğum  günü olan Mevlid Kandili olduğunu ifade etti.

Bu gece Mevlid kandili
banner99

“Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (S.A.S.) doğumuyla, hayata dair yeni bir bakış açısı, geleceğe dair ümit dünyaya halka halka hızla yayılmıştır. O’nun doğumu insanlığın kurtuluş müjdesi ve insanlık için eşsiz bir lütuf olmuştur” diyen Atalay, her Mevlid Kandili’nin sadece Müslümanlara değil, tüm insanlığa yapılan yeni bir kurtuluş çağrısı olarak görülmesi ve bu bilinçle idrak edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Tüm dünyada Müslümanların bu geceyi; coşku ile idrak ettiği, Hz. Muhammed’i derin bir özlem, sevgi ve saygıyla andığını ifade eden Atalay, Türk Milleti’nin de O'nun, insanlığın huzura ve refaha kavuşması için öğrettiği parametreleri doğru anlamak, gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarmak, bu ölçülere uygun bir hayat sürmek için yoğun çaba göstermesi gerektiğini kaydetti.

Hz. Peygamber’in tebliğ ettiği hakikatler arasında zulüm, şiddet, savaş, kan ve gözyaşı gibi insan onurunu zedeleyen hiçbir öğretinin yer almadığı;  adalet ve merhamet eksenli ahlaki bir dönüşüm ve anlayışı hakim kıldığı ve bu nedenle toplumsal hayatı olumsuz yönde etkileyen aile içi sorunlar, kadına yönelik şiddet ve maruz kaldığı ayrımcılık, insan haklarına yönelik tecavüzler, çevreye karşı ilgisizlik, kötü ve zararlı alışkanlıklar gibi ortak duyarlılık gerektiren sosyal sorunlarla mücadelenin, her inanan için temel dini görevler olduğunu ifade etti.

banner134

Türk Milleti ve tüm Müslümanların Mevlid Kandili’ni kutlayan Atalay, başta Halep olmak üzere dünyada meydana gelen katliamların son bulmasını ve insanlığa huzur getirmesini diledi.

Açıklamada, Mevlid Kandili Programı’nın bu akşam Hz. Ebubekir Camisinde icra edileceği ve programın saat 18.20’de BRT 1’den canlı verileceği belirtildi.

Bu arada Hala Sultan Tekkesi ziyaretinin 20 Aralık’ta gerçekleşeceği ve katılımın bin kişiyle sınırlı olduğu ziyarete son kayıt yaptırma tarihinin 14 Aralık olduğu kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2016, 16:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104