banner6

Bu günleri de mi görecektik?

banner37

Ülkemizde bugüne kadar sağlık alanında hiç yaşanmamış büyük bir kriz yaşanıyor. Sağlığa ayrılan bütçenin yetersizliğinden dolayı aylardır devlet hastanelerinde birçok ilaç, tıbbi malzeme ve tahlil kiti gibi insan sağlığı için elzem olan sağlık malzemesi bulunmuyor. Bunlar yetmezmiş gibi grip salgınından kırılmaya başlayan vatandaşlar, grip aşısı da bulamıyor Halk yokluklara mahkum oldu. Ne ilaç var, ne tıbbi malzeme, ne de grip aşısı….

Bu günleri de mi görecektik?
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

Hayatın her gün pahalılaşarak yaşanmaz hale geldiği ülkemizde, bugüne kadar sağlık alanında hiç yaşanmamış büyük bir kriz yaşanıyor.

Sağlığa ayrılan bütçenin yetersizliğinden dolayı aylardır devlet hastanelerinde birçok ilaç, tıbbi malzeme ve tahlil kiti gibi insan sağlığı için elzem olan sağlık malzemesi bulunmuyor.

Bunlar yetmezmiş gibi grip salgınından kırılmaya başlayan vatandaşlar, grip aşısı da bulamıyor.

Aylardır sağlıkla ilgili gündeme getirilen bu eksikliklerin giderilmesi için yetkililerin kılını dahi kıpırdatmaması, vatandaşı çileden çıkarıyor.

Vatandaşlar, uzun zamandır ilaç sıkıntısı yaşarken, hastanelerde tahlillerini de yaptıramıyor. Grip salgınının baş gösterdiği ülkede vatandaşlar grip aşısı dahi bulamıyor.

Sağlığından ciddi şekilde endişe duyan vatandaşlar, hükümet değişikliğinin ardından, özellikle de sağlık alanında eksikliği hissedilen ilaç, malzeme, aşı, ayrıca hemşire ve doktor açığının da süratle giderilmesini bekliyor.

Vatandaşın halini gören yok mu?

Şikayetlerini aktarmak için gazetemiz telefonlarını sürekli meşgul eden vatandaşlar, devlet hastanelerindeki ilaç ve tıbbi malzeme eksikliklerinden bıkıp usandıklarını söylüyor.

Hastanelerin eczanelerinde olmayan birçok ilacı ciddi meblağlar ödeyerek özel eczanelerden almak zorunda kalan hastalar, kit eksiklikleri yüzünden hormon ve buna benzer bazı kan tahlilleri de devlet hastanelerinde yapamamaktan oldukça dertli.

banner134

Özellikle kronik hastalıkları olan vatandaşlar çok ciddi mağduriyetler yaşarken, onkoloji, MS, ALS hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçlara da ulaşamıyor ve tedavilerini nasıl yapacaklarını bilemiyor.

Devlet ilaç getiremiyor

Konu ile ilgili KIBRIS’a konuşan Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, devletin birçok ilacı getiremediğini, ilaç eksiklikleri nedeniyle hastaların mağdur olduğunu vurguladı.

Gerek onkoloji, MS ve ALS hastalığı ilaçlarında, gerekse kan ve kronik hastalıklardaki diğer ilaçlarda ciddi eksikliklerin olduğunu söyleyen Öksüz,  maliyetin devlet tarafından karşılandığı ilaçları vatandaşın özel eczanelerden temin edebilmesine imkan sağlanmasının çözüm olabileceğini kaydetti.

Öksüz, ilaç sıkıntısının ayrılan bütçenin yetersizliğinden kaynaklandığının altını çizerek, bütçede para olmadığını, dairenin ise ihaleye çıkarak ilaç siparişi veremediğini vurguladı.

Öksüz, sağlık için para ayrılmamasını eleştirerek, bu ilaçların insan sağlığı için olduğunu ve sağlıktan daha önemli bir şeyin olmadığının altını çizdi.

“İlaç sıkıntısının sebebi bütçe”

Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, bugüne kadar doktorun hastasına yazdığı 2 veya 3 aylık reçetelerin karşılığında İlaç ve Eczacılık Dairesi’nin sadece 1 aylık ilaç vererek durumu idare etmeye çalıştığını, ancak bu durumun idare edilecek noktada da olmadığını kaydetti.

Bu işin çözümünün ancak devletin ilaç verme işini özel eczanelere bırakması olduğuna işaret eden Öksüz, maliyeti devlet tarafından karşılanmaya devam edecek olan ilaçların, vatandaşlar tarafından en yakın eczanelerden alabilmesinin sağlanması gerektiğini belirtti.

Öksüz, İlaç ve Eczacılık Dairesi’nin tek merkezinin Lefkoşa’da olmasının da özellikle bu dönemde büyük sorun olduğuna işaret ederek, Karpaz’dan veya Lefke’den MS, onkoloji gibi ilaçları almak için vatandaşların her hafta Lefkoşa’nın yolunu tutuğunu, ilaç eksikliği olan bu dönemde git- gel yaptıklarını vurguladı.

“Her bölgede ilaç temin edilebilecek bir yer olmalı” diyen Öksüz, dairenin, eczacı, soğuk zincir aracı gibi diğer eksikliklerinden de bahsetti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104